Jandarma Genel Komutanlığı Devlet Memuru Temin Duyurusu Yayımlandı!

İçişleri Bakanlığı Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı tarafından yeni devlet memuru temin duyurusuna yer verildi.

Kamu Personelleri 18.04.2019, 15:45
Jandarma Genel Komutanlığı Devlet Memuru Temin Duyurusu Yayımlandı!

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin sistemi aracılığıyla "devlet memuru" temin duyurusuna yer verildi.

Söz konusu duyuruda ise "2018 yılı içerisinde süreçleri işleyen" açıktan devlet memuru temini sınav sonuçlarının açıklandığı bildirildi.

SONUÇLARA "http://www.jandarma.gov.tr/" WEB ADRESİ ÜZERİNDEN ERİŞİM SAĞLAYABİLİRSİNİZ

Memur Olma Şartı Nedir?

Öncelikle memur olmak isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak zorundadır. Alt yaş sınırı 18 olsa da üst yaş sınırı kuruma ve yapılacak göreve göre değişiklik göstermektedir. Yine memur olabilmek için minimumda bir eğitim seviyesi şartı aranmaktadır. En az ortaöğretim mezunu kişiler memur olabilmektedir fakat bu yine de tümü için geçerli değildir. Yapılacak göreve göre değişiklik göstermektedir.

Memur Nasıl Olunur?

Memur olmak isteyen kişiler için her sene KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) gerçekleştirilir. Almanız gereken minimum puanlardan sonra istediğiniz memur kadrolarına başvuru yapmalısınız. Puanınız yeterliyse ve olmak için herhangi bir engel yoksa memur olarak atanabilirsiniz.

Memurlar ne iş yaparlar?

Memurların yapmış oldukları işler yani görevleri çalıştıkları kuruma göre farklılık göstermektedir. Çoğu memur masa başı dediğimiz işlerde görev alsa da, çok sayıda memur da sahada görev alabilir. Yani memurların yapmış oldukları işlerden bahsedebilmemiz için hangi kurumda ve hangi kadro pozisyonda çalıştığına bakmak gerekmektedir.

Memur olma şartları nelerdir? Kimler memur olabilir?

Devlet memuru olmak için kişilerden genel ve özel şartlar talep edilmektedir. Öncelikle bir kişinin devlet memuru olabilmesi için kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunludur. Bunun dışında devlet memuru olacak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Geçmiş senelerde bu konuda bir üst yaş sınırı da bulunmaktaydı. Ancak artık her yaştan kimse devlet memuru olabilir. Bu husus kurumlara bağlıdır. Kimi kurum 30 yaşını doldurmuş olmamak, kimi kurum 40 yaş, kimi kurum da 65 yaşına kadar olan kişileri memur olarak görevlendirebilmektedir.

Devlet memuru olarak görev almak için belli bir eğitim şartı da bulunmaktadır. En az ortaöğretim mezunu kimseler devlet memuru olarak görev alabilmektedirler.

Devlet memuru olarak görev alacak olan kişilerin kamu haklarından mahrum olmaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler devlet memuru olarak görev alabilirler. Devlet memuru olmak için öncelikle yazımızda da bahsettiğimiz gibi ilk olarak öğreniminizi tamamlamanız gerekmektedir. Yani en az ortaöğretim mezunu olmanız gerekir.

Akabinde her sene yapılmakta olan KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavına katılmalı ve gerekli puanı almalısınız. Bundan sonra da memur kadrolarına başvuru yapmalısınız. Şayet puanınız yeterli ve memur olmaya herhangi bir engeliniz bulunmuyorsa memur olarak görev alabilirsiniz.  

Yorumlar (4)
hüseyin 6 ay önce
jandarma sivil memur alımı icin başvuru yaptım sınav sonucunuz bulunmamaktadir yazıyor
Recai Yılmaz 6 ay önce
Alımlar nezaman tarih varmi
Abdurrahman Bayır 6 ay önce
Ne zaman alım başlıyor ve kpps puanı en az kaç olması lazim
Uğur dalgın 6 ay önce
Başvuru yaptım haber almadm