Kadroya Alınan Taşeron İşçiler Geçmişe Yönelik Kıdem Tazminatı Alabilirler Mi?

Kadroya alınan taşeron işçilerin merak ettiği konulardan biri de kıdem tazminatı konusu. Öyle ki konu taşeron işçilerin kıdem tazminatı konusu son günlerde oldukça konuşulan konuların başında geliyor. Peki kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçiler, geçmişe yönelik kıdem tazminatı alabilirler mi? Haberimizde değerlendiriyoruz.

Kadroya Alınan Taşeron İşçiler Geçmişe Yönelik Kıdem Tazminatı Alabilirler Mi?

Hatırlanacağı üzere kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilere yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca bir düzenleme hazırlanmış ve söz konusu düzenlemenin detayları 2018 yılın başında açıklanmıştı. 

Bu düzenlemeye göre taşeron işçiler belirlenen koşulları sağlamaları halinde çalışmakta oldukları kamu kurumlarında kadroya alınacaklardı. Taşeron işçilere yönelik hazırlanan bu düzenleme KHK'da yayımlanarak resmiyet kazanmıştı. 

Düzenlemenin resmiyet kazanmasının ardından taşeron işçiler başvuruda bulunmuşlar ve başvuru sonuçları olumlu olan adaylar kadro sınavına tabi tutulmuşlardı. Bu aşamaları atlatan işçiler ise çalıştıkları kurumlarda kadroya alındılar. 

PEKİ KADROYA ALINAN TAŞERON İŞÇİLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

Kadroya alınan taşeron işçilere verilen mali ve sosyal hakların açıklanmasının ardından merak edilen diğer bir konu da kıdem tazminatı konusu olmuştu. Konuya ilişkin Karar'da yayımlanan habere göre, kadroya alınan taşeron işçiler geçmişe yönelik kıdem tazminatı alabilirler. Konuya ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan kararı sizlere aktarıyoruz. 

Mevzuatta yer alan detaylar şu şekilde; 2014 yılında Kamu İhale Kanununda yapılan değişiklikle taşeron personelin kıdem tazminatının ihaleyi yapan idarelerce ödeneceği düzenlemesi yapıldı. Düzenlemenin detayları ise 8 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de Yer Alan Karar

“Kamu İhale Kanununa Göre İhale Edilen Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımları Kapsamında İstihdam Edilen İşçilerin Kıdem Tazminatlarının Ödenmesi Hakkında Yönetmelik” adıyla yayımlanan yönetmelikte yer alan ilgili madde de “Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında istihdam edilen ve iş sözleşmesi devam eden işçilerin kıdem tazminatlarının hesabında kamu kurum veya kuruluşlarında ilk işe başladıkları tarih esas alınır.” hükmü yer aldı. 

Söz konusu bu göre örnek verecek olursak; 2001 yılında taşeronda çalışmaya başlamış; aynı kamu kurumunda farklı taşeronlarda veya aynı taşeronda farklı kamu kurumlarında çalışmış ve halen çalışan bir işçinin, 2018 yılında tazminat alacak şekilde iş akdi sonlanırsa 2001’den 2018 yılına kadar olan tazminatını çalıştığı kurumdan alabilecektir.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE