Kadroya Alınan Taşeron İşçiler Ne Kadar Zam Alacaklar?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesinden kaynaklı haklarını yayımlamıştı. Peki yayımlanan yönetmeliğe göre taşeron işçiler ne kadar zam alacaklar? Taşeron işçilerin alacakları zam oranına ilişkin değerlendirmeleri haberimizde paylaşıyoruz.

Kamu Personelleri 15.04.2018, 18:48
Kadroya Alınan Taşeron İşçiler Ne Kadar Zam Alacaklar?

Taşeron işçilerin çalıştıkları kurumlarda kadroya dahil edilmelerinin ardından elde edecekleri haklara ilişkin bir yönetmelik yayımlandı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla yayımlanan yönetmelikte taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesinden dolayı elde ettikleri zam miktarları da yer aldı. 

TAŞERON İŞÇİLERE YÜZDE 4 ZAM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine göre Ocak başından itibaren 30 Haziran tarihine kadar kadroya dahil edilecek işçilere almış oldukları maaşlara yüzde 4 oranında zam yapıldı. 

Ayrıca bu süreçte verilmiş bir ücret zammı varsa yüzde dört oranından mahsup edilir. Taşeron işçilerin maaşlarına ayrıca Temmuz ve Aralık ayları arasında tekrar bir yüzde 4'lük zam yapılacak. 

Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine göre kadroya alınan taşeron işçilere 2019 yılından itibaren de yüzde her dönem yüzde 4 olmak üzere toplam yüzde 8 zam yapılacak. 

İKRAMİYE TUTARI

Taşeron işçilerin kadroya alınmalarına ilişkin düzenleme kapsamında en çok konuşulan konulardan biri de ikramiye tutarı konusuydu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca yayımlanan toplu sözleşme hükümlerinde bu konu ile ilgili de maddeler yer aldı. 

Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine göre, kadroya alınan taşeron işçilere Ocak ve Temmuz aylarında beşer günlük olmak üzere yılda 10 günlük ücretleri tutarında ikramiye alacaklar. Alınacak olan ikramiye tutarı kadroya geçen işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması hâlinde çalışma süresi ile orantılı olarak ödenecek. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (8)
Müjdat 2 yıl önce
Belediye 52 ikramiye yokmu
Şakir Öztürk 2 yıl önce
Sayın Bakanım söz verdiğiniz hakkımız olan kadromuzu verin. Şartsız koşulsuz lakinsiz çalışan herkes kadro alacak dediniz.Ama primi yaşı dolanı zorla genç yaşta emekli ediyorsunuz.Düşük emekli maaşıyla nasıl geçireceğiz.Ailece madur ve perişan olacağız Allah aşkına bizim hayallerimizi yıkmayın sonra bunun vebalini ödeyemezsiniz lütfen hakkımız olan kadromuzu verin
Hüseyin Güven 2 yıl önce
Bence ikramiye verilmeyecek
Hasan 2 yıl önce
Ikramiyler nezaman verilecek
1 kasim sartini neye dayanarak kaldırdiniz 2 yıl önce
Etrafimiza bakiyoruzda gördüğümüz cok insan 1 kasim sonrasi işe girenlere kadro vaadi verilmedi verildi bunlari goruyoruz dun ise girenleride gördük akp adalet 1 kasim öncesi vaad verip 2 sene oyalatip insanlari isten cikardiniz 1 kasim sartini kaldirmak şeref yoksunu olmak grrekir haksizkik gördüğümüz hak etmeyen insanlari goruyoruz parayla isler girdiler torpille es dost dolduruldu 6 yil emek ver vaad ver seçim beyanemesinde caliş hak et isine son ver dun ise girene kadro yalanci akp olarak görüyorum oy yok artik hakkumi yediniz utanmadan adaletli yaptik grcin orayi
Celal 2 yıl önce
Allah aşkına zoraki emekli etmeyi düşündüğünüz mağdur olan ınsanları binlira maaş vererek kapı önüne koydunuz 70 yaşında çalışıyor ayda 4 binlira alan devam gariban dışarı teniz iş yaptınız
Mert 2 yıl önce
Bedavadan kadro iyimiş okumAk işe yaramıyo
Rumuz 1 yıl önce
Belediyeleredir tam kadro verilsin