09 Kasım 2018 Cuma 08:57
Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alımı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı!

29 Haziran 2009 tarihli ve 2009/15188 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile beraber yürürlüğe giren söz konusu Kamu Kurum ve Kuruluşlanna İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinden sonra gelmek üzere alt kısımda bulunan bentin eklendiği ifade edildi.

Söz konusu "F" bendi ise;

"Kariyer meslek: Kamu kurum ve kuruluşlannda, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan müfettiş, kontrolör, denetmen, denetçi ve uzman gibi mesleklere ilişkin işgücü taleplerini" olarak ifade edildi.

Buna göre aynı yönetmelikte yer alan "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca" ibaresinin "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca" olarak değiştirildiği ifade edildi.

Bunun haricinde aynı yönetmelikte yer alan 6 ncı maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirildiği ifade edildi ve beşinci fıkrada bulunan "geçici" ibarelerinin kaldırıldığı açıklandı.

DEĞİŞTİRİLEN MADDELER İSE;

"(3) Kariyer meslek işçi talepleri ulusal düzeyde verilir. Diğer işçi taleplerinin hangi düzeyde karşılanacağı kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenir.

(4) Kamu kurum ve kuruluşları, işçi taleplerini işçi alımmı yapacakları yerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine verir. Ancak aynı anda birden fazla ilde işçi alımı yapacak kamu kurum ve kuruluşları işçi taleplerini bölge veya merkez teşkilatının bulunduğu yerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine verir." olarak açıklandı.

KPSS

Söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarının önlisans ve lisans düzeyindeki işçi taleplerinin Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanıyla, aynı eğitim düzeyinde bulunan engelli işçi taleplerinin Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) puanıyla; ortaöğretim ve daha alt eğitim düzeyindeki işçi talepleri ile temizlik hizmetlerinde, güvenlik ve korama hizmetlerinde, bakım ve onarım hizmetlerinde, eğitim şartı aranmaksızın kömür ve maden işletmelerinin yeraltı işlerinde çalıştırılacaklara ilişkin taleplere gönderilecek adaylar ise noter huzurunda çekilecek kura ile belirleneceği ifade edildi.

Kamu Personeli
Son Güncelleme: 17.01.2019 22:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2018-11-09 20:24:14

Yazıklar olsun

Avatar
kim 2018-11-09 09:49:26

Yine torpillilere yol açılmış demektir

Misafir Avatar
Sinan kara 2018-11-09 10:13:08

Ta 18 yıldır yapıyorlar

Beğenmedim! (0)