Kamu personeli kime denir? Kimler kamu personeli olabilir?

Kamu personeli kime denir? Kimler kamu personeli olabilir?

Çeşitli kamu kurumları her geçen gün yeni kamu personeli alım ilanları yayınlıyor. Devlet kurumlarında kamu personeli olarak çalışmak için belirlenen bazı şartları taşımak ve KPSS'ye girerek istenilen taban puanı almış olmak gerekiyor. Peki, kamu personeli kime denir? Kimler kamu personeli olabilir? Detaylar haberimizde

Kamu kurum ve kuruluşlarında belirli bir ücret ile belirlenen kadroda çalışan kişiler, kamu personeli olarak tanımlanıyor. 657 sayılı yasanın 4. maddesine göre kamu personeli olarak tanımlanan kişiler ayrıntılı olarak ifade edilmiştir.

KAMU PERSONELİ NELERDİR?

657 sayılı yasanın 4. maddesinde ayrıntılı olarak kamu personeli olarak tanımlanan birimler bulunmaktadır. Buna göre:

  • Memur
  • Sözleşmeli Personel
  • İşçi
  • Geçici Personel

Kamu personeli olarak tanımlanmaktadır.

NASIL KAMU PERSONELİ OLUNUR?

Kamu personeli olmak için ilk olarak ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan gerekli puanı almak gerekiyor. Lise, Ön Lisans ve Lisans Mezunları KPSS'ye girebiliyor. Kamu kurumlarında devlet memuru olarak görev almak isteyen kişilerin, başvuruda bulunabilmesi için elinde KPSS puanının olması gerekiyor.

Kamu personeli kime denir? Kimler kamu personeli olabilir?

Sınavlardan alınan sonuç ise 2 yıl geçerlidir. Sadece öğretmenlik adaylarının sınavı 1 yıl geçerli olmaktadır.

KİMLER KAMU PERSONELİ OLABİLİR?

Kamuda kadrolu ya da sözleşmeli olarak devlet memuru şeklinde çalışmak için taşınması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. 657 DMK 48'nci maddesinde açık bir şekilde ifade eden bu şartları taşıyanlar kamu personeli olabilir. Genel şartlar şu şekilde:

Türk vatandaşı olmak

657 DMK'nın yaş şartını taşımak

Kamu haklarından mahrum olmamak

Kamu personeli kime denir? Kimler kamu personeli olabilir?

MEMUR OLMANIN YARARLARI

Pek çok vatandaş, kamu kurumlarında devlet memuru olarak çalışmanın hayalini kurmaktadır. Devlet memurluğu maaş, izin günleri, memurlara verilen haklar ve çalışma saatleri konusunda oldukça avantajlıdır.

Hafta sonlarının tatil olması ve yıllık izinlerinin çalışma yılına göre artış göstermesi, devlet memurluğunun avantajları arasında bulunmaktadır.

Aynı zamanda özel sektöre kıyasla devlet memurluğunda kişiler, yüz kızartıcı suç işlemediği sürece emekli olana kadar çalışmalarına devam edebilirler.

Kamu personeli kime denir? Kimler kamu personeli olabilir?

MEMUR MAAŞLARI 2020

Memur maaşları, her yıl enflasyona göre değişkenlik gösterebilmektedir. 2020 enflasyon rakamlarının yüzde 6,49 olarak açıklanmasıyla güncellenen memur maaşları yüzde 5,49 olarak zamlandı.

Elde edilen verilere göre en düşük memur maaşı 2 bin 522 TL'den 2 bin 660 TL'ye yükseldi. En düşük emekli memur aylığı ise 3 bin 510 TL oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler