Alexa
banner623

Kamu Personellerinin Maaşını Etkileyen Kademe ve Dereceler

Devlet memurlarının kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin sıkça sorulan soruları, Devlet Personel Başkanlığı bilgilerine göre sizler için yanıtlıyoruz. 

Kamu Personellerinin Maaşını Etkileyen Kademe ve Dereceler

Devlet memurlarının kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin sıkça sorulan soruları, Devlet Personel Başkanlığı bilgilerine göre sizler için yanıtlıyoruz. 

11 Aralık 2017 Pazartesi 10:10
Kamu Personellerinin Maaşını Etkileyen Kademe ve Dereceler

Devlet memurlarının kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin sıkça sorulan soruları sizler için yanıtlıyoruz. 

Yenişafak'tan Ahmet Ünlü'nün haberine göre, en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de asaleti tasdik edilemeyen aday memurlara ilave derece uygulamasının yapılıp yapılmayacağı. Açıktan aday memur olarak atanan ve göreve başladıktan sonra, adaylık dönemi içinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36’ncı maddesinin A/1, A/6 ve A/9 uncu bentleri gereğince bunlar hakkında kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi uygulanıyor mu?

Aday Memurlara İlave Derece Uygulaması

Devlet Personel Başkanlığı görüşleri doğrultusunda, aday memurların asaletleri tasdik edilinceye kadar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64’üncü maddesi hükümlerine göre kademe ilerlemesi yapılamayacağı fakat, adaylık süresi içinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36’ncı maddesinin A/1, A/6 ve A/9 uncu bentleri gereğince kademe ilerlemesi yapılmasının mümkün olduğu, buna göre, aday memur olarak atananların kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinde bahsi geçen maddeler uyarınca yapılacak kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi uygulamasının ilgililerin söz konusu öğrenim durumlarına ilişkin belgeleri kurumlarına ibraz etmek suretiyle intibak talebinde bulundukları tarih itibariyle yapılması gerekmektedir.

Lisans Mezunlarına Hazırlık Eğitimlerinden Dolayı Kademe

Akıllarda yer alan başka bir soru ise, lisans mezunlarına hazırlık eğitimlerinden dolayı bir kademe verilip verilmeyeceği. Fizik Mühendisliği Bölümü mezunu ilgilinin, yükseköğrenim sırasında görmüş olduğu 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitiminden dolayı başlangıç derece ve kademesine bir kademe ilave edilmesi mümkün mü?

Normal öğrenim süresi 4 yıl olan Mühendislik Fakültesini bitiren bir memurun memuriyete girişteki başlangıç derece ve kademesi 8’inci derecenin 1’inci kademesi olarak tespiti gerekmekte olup, bunların yükseköğrenim sırasında görmüş olduğu 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitiminden dolayı başlangıç derece ve kademesine bir kademe ilave edilmesi mümkün değildir.


Emniyet Hizmetleri mensuplarına ilave kademe verilmesine ilişkin şartlar neler? 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun değişik 36 maddesinin Ortak Hükümler başlıklı bölümünün (A) bendinde ilgililerin Öğrenim durumlarına göre Devlet memuriyetine giriş ve en son yükseliş derece ve kademeleri belirlenmiş; müteakip bent ve fıkralarında ise çeşitli nedenler ile bu giriş derece ve kademelerine eklenecek süreler gösterilmiştir. Öğrenim durumuna göre belirlenen hizmete giriş derece ve kademelerine eklenecek sürelere dair hükümlerin genelde birlikte uygulanması öngörülmüş aksine durumlar için hüküm sevk edilmiştir. 

Bu durumda kanun koyucunun aksine hüküm sevk etmemiş olduğu durumlarda değişik 36’ncı maddede yer alan hükümlerin bir şahıs hakkında birlikte göz önünde tutulması uygun görülmektedir. Bu nedenle ortaokul ve dengi, lise ve dengi öğrenim görenlerden Emniyet Hizmetleri Sınıfında memuriyete başlayanların öğrenim süreleri itibariyle ayrıca 6/b işaretli fıkra kapsamına girmeleri halinde haklarında 8/a ve- 6/b işaretli fıkraların birlikte uygulanmasında bir sakınca görülmemektedir.

Bu durumda, lise dengi okullardan mezun olan ve öğrenim süreleri normal süreden fazla bulunanların bu sürelerinin Kanunun öngördüğü şekilde değerlendirilmesi suretiyle bulunacak derece ve kademe ile Emniyet Hizmetleri Sınıfında göreve başlatılmaları gerekmektedir.

GİH Derece Alabiliyor Mu?

Peki Genel İdare Hizmetleri Sınıfında memur olarak hizmet veren personelin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun olması derece almasına yardımcı olabilir mi?
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümü mezunlarının görev aldıkları hizmet sınıfına bakılmaksızın memuriyete giriş derece ve kademelerine 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36’ncı maddesinin (A) bendinin 2’nci fıkrası hükmü uyarınca bir derece eklenmesi gerekmektedir.

Yardımcı hizmetler sınıfından, emniyet hizmetleri sınıfına aktarılan çarşı ve mahalle bekçilerinin 657 sayılı Kanun'un 36/A-8-a maddesi hükümlerinden faydalandırılmalarına yönelik, Danıştay 5'inci Dairesinin 27/12/1989 tarihli ve E:1987/1075; K:1989/2557 sayılı Kararında, 657 sayılı Kanun'un memuriyete giriş derece ve kademelerini belirleyen hükümlerinin yalnız memurluğa ilk girişte uygulanacağını kabul etmenin, belirli niteliği girişte taşıyanlarla bu niteliği sonradan kazanalar arasında bir eşitsizlik ve haksız uygulamaya yol açacağı ve böyle bir uygulamanın hukuk sistemimizin temel ilkelerinden olan kanun önünde eşitlik ilkesine de aykırı olacağı belirtilmiştir.

Kamupersoneli.net - ANKARA

►►►2018 KPSS LİSE-ÖNLİSANS HAZIRLIK İÇİN TIKLAYIN

Son Güncelleme: 11.12.2017 11:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner631