Kamuda Hala Taşeron Olarak Çalışan İşçilerin Kadroya Alınmaları TBMM Gündeminde

Kamu kurum ve kuruluşlarında hala taşeron olarak çalışan işçilerin kadroya alınmaları hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi verildi. Kanun teklifinin detayları haberimize...

Kamu Personelleri 08.10.2018, 08:52 18.01.2019, 22:05
Kamuda Hala Taşeron Olarak Çalışan İşçilerin Kadroya Alınmaları TBMM Gündeminde

Yapılan düzenleme ile kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya alındı. Ancak bu düzenlemeye dahil olamayan taşeron işçiler hala kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorlar. 

Kamuda hala çalışan taşeron işçiler hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir kanun teklifi verildi ve taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi istendi. 

Konu ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilen kanun teklifinin detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.

KANUN TEKLİFİNİN DETAYLARI

Söz konusu kanun teklifinin gerekçelerinde "Kamuda taşeron işçi olarak çalışan, kamu kurumlarında diğer memurlarla birlikte aynı şartlarda görev yapan taşeron işçilerin, memurlar ile çalıştığı koşullar, yerler aynı olmasına rağmen, devlet memurlarına tanınan güvencelerden yararlanamamaktadırlar." ifadelerine yer verildi.

657 sayılı Devlet Memurları kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin verilen kanun teklifinde geçici madde eklendiği ifade edildi. Geçici maddede ise 2017 yılı içerisinde 30 günden az olmamak şartı ile çalışanlardan 90 gün içinde çalıştıkları kuruma yazılı olarak başvuranlar Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları esas alınmak üzere, aynı kurumda ihdas edilecek işçi unvanlı sürekli işçi kadrolarına yeni bir toplu sözleşme imzalanıncaya kadar aynı ücret ve hakları devam etmek üzere atanacakları belirtildi. İşte geçici madde:

GEÇİCİ MADDE- Kamu kurum ve kuruluşları ile sermayesinin yüzde ellisi ve daha fazlası devlete ait olan tüm kuruluşlarda, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre, hizmet satın alınan işlerde, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2017 yılı içerisinde 30 günden az olmamak şartı ile çalışanlardan 90 gün içinde çalıştıkları kuruma yazılı olarak başvuranlar Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları esas alınmak üzere, aynı kurumda ihdas edilecek işçi unvanlı sürekli işçi kadrolarına yeni bir toplu sözleşme imzalanıncaya kadar aynı ücret ve hakları devam etmek üzere atanırlar. Atama yapılan işçilere ve atama yapılan kadrolara ilişkin bilgiler 90 gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirilerek, 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ilgili bölümüne kurumlar itibari ile işlenir.

Yorumlar (6)
D.H.M.İ KİT İŞÇİSİ 1 yıl önce
ki̇tler neden kadfroya alinmiyor söz veri̇ldi̇ resmi̇ gazetede yayinlandi halen ne i̇çi̇n beklemedesi̇ni̇z sayin yetki̇li̇ler nedennnnnnnnnnnn
Kızgın Vatandas 1 yıl önce
Varmi gelişme taşeronda kadro alamayanlar için bilgisi olan varmi
Taşeron 1 yıl önce
Ziraat bankası temizlik taşeron işçi kadro verilecek mi
emre 1 yıl önce
hadi bakalım hayırlısı HAKTAN İNŞALLAH.
Ali üzümcü 1 yıl önce
Kit taşeron işçileri kadro bekliyor
Hüseyin Boztepe 1 yıl önce
Kit taşeron işçileri kadro bekliyor