Kamuda Kadrolu Olarak Çalışan İşçileri Yakından İlgilendiren Gelişme!

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak çalışan işçileri yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. İşçilerin görevde yükselme sınavlarına girip, girmeyeceği konusunda detaylar netlik kazandı.

Kamuda Kadrolu Olarak Çalışan İşçileri Yakından İlgilendiren Gelişme!

Ankara'da 4857 sayılı İş Kanununa göre büro memuru unvanıyla kadrolu kamu işçisi olarak görev yapan bir kişinin sorusu milyonlarca kamu işçisinin aklındaki soru işaretini giderdi...

Soruda ise; "Lisans mezunu olmam nedeniyle görevde yükselme sınavına katılarak yükselme hakkında faydalanma imkanım var mı?" dedi. İşte ayrıntılar.

MEVZUAT HÜKÜMLERİ BULUNUYOR

5 Mart 1999 tarihli ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kabul edilen 18 Nisan 1999 tarihli ve 23670 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik" kapsamına göre;

Amaç" başlıklı 1'inci maddesinde;

"Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde hizmet gerekleri esas alınarak Devlet memurlarının görevde yükselmelerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. " ifadeleri yer alıyor.

Buna göre;

"190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin eki (I) ve (III) sayılı cetvellerde yer alan kadrolarda, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelere ait memur kadrolarında, düzenleyici ve denetleyici kurumlara ait memur kadrolarında, özelleştirme kapsam ve programında bulunan kuruluşlar da dahil olmak üzere kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarına ait memur kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilen personelin, müdür ve daha alt görevlere görevde yükselme mahiyetindeki asaleten atamaları ile en az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara ilişkin unvan değişikliği mahiyetindeki asaleten atamaları hakkında uygulanacağı hükmü" bulunmaktadır

CEVAP OLARAK

Söz konusu Resmi Gazete hükümleri kapsamında 4857 sayılı İş Kanunu Kapsamında görevde olan kamu işçileri; 

"Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik" hükümlerine göre sınava katılamazlar...

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 14:48
YORUM EKLE