Kamuda kadroya geçen taşeron işçilerin maaşlarının yeniden hesaplanmasına karar verildi

Kamuda çalışan binlerce kişinin maaşı yeniden hesaplanacak. KHK ile kadroya geçen taşeron işçileri yakından ilgilendiren çok önemli gelişme yaşandı. Açılan dava sonucunda mahkeme kadroya geçen taşeron işçilerin maaşlarının yeniden hesaplanmasına karar verdi. Karar ile 2019 yılının ocak ayından itibaren eksik yatan ücretlerde ödenecek.

Kamu Personelleri 13.09.2019, 21:13
Kamuda kadroya geçen taşeron işçilerin maaşlarının yeniden hesaplanmasına karar verildi

Kamuda çalışan binlerce kişiyi ilgilendirin çok önemli karar. Ankara 24. İş Mahkemesine kararını verdi. Binlerce çalışanın maaşı yeniden hesaplanacak. 

Hizmet İŞ Sendikası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan  adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı. Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davamızın kabulüne karar verdi.

YENİ ÜCRETLER ŞU ŞEKİLDE BELİRLENECEK

Yerel mahkemenin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

FARKLI EMSAL DAVALAR DEVAM EDİYOR

Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen üyelerimiz adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle farklı işverenlere karşı açılan emsal davalar devam etmektedir."

Yorumlar (22)
Murat 1 gün önce
Hadi bakalim insAllah %20 farkimiz vardi onu bizden aldilar adalet yerini bulacakk
İsa 1 gün önce
Belediye çalisanları içinde geçerlimi
Bilgisi olan varmı
Hakan 1 gün önce
Belediyelerde dahil hepsinin maaşları tekrar hesaplanacak.
İsa 1 gün önce
Belediye çalisanları içinde geçerlimi
Bilgisi olan varmı
Nihat 1 gün önce
belediye kırımları içinde mı bilgisi olan var mı
Ayse 1 gün önce
Asgari ücretin yüzde 5 fazlasına calışanlar daha az alırken yüzde 10 fazlasına calısanlara zam yapılcak
Şirket personeli 1 gün önce
Hani kadro verilmişti belediyelere. Bir şirketten çıkıldı diğer şirkete alındı ne anlamı kaldı. Diğer Bakanlıklar gibi belediye şirketlerinde çalışan personele de 4D kadrosu verilmeliydi. Bu ayrımcılık artık son bulmalı.
Murat 1 gün önce
Maffetdiniz güzelim ülkemizi maffetdiniz. İnsanlar işsizlik den yokluktan çaresizlik den birbirini yiyor. İş istihdamı sağlıyor sunuz ikametgah şartı denen rezalet yüzünden hiçbir yere baş vuramiyorum. İşçi alımını hep ayni il ve ilçe ye işçi alımı yapılıyor yeter artik yıllardır bizim memlete işçi alımı yok.kaldırın şu ikametgah şartı denen rezaleti hepimiz baş vuralim.
Erdal 1 gün önce
Belediyedeki işcilerin hakkini kim savunacak Bayramda Dört gun mesai diye caslistirip bu ay vergi ayi deyip maşlari yarisini kesiyorlar kaşikla verip kepceyle aliyorlar
Şenay 1 gün önce
Belediye çalışanlarına hic bisi vermezler ellerinde gelse asgari ücret ide vermeyecekler oya gelince hersey yapar bu devlet herseyi vergiye baglayip kesiyorlar yeterince Allahin adaletinden nasil kurtulacaklar dusunen yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın