banner731

Kamuda taşeron işçilerin maaşlarının yeniden hesaplanması kararı

Kamuda kadroya geçen binlerce taşeron işçisinin maaşı yeniden hesaplanacak. KHK ile kadroya geçen taşeron işçileri yakından ilgilendiren çok önemli gelişme yaşandı. Açılan dava sonucunda mahkeme kadroya geçen taşeron işçilerin maaşlarının yeniden hesaplanmasına karar verdi. Karar ile 2019 yılının ocak ayından itibaren eksik yatan ücretlerde ödenecek.

Kamu Personelleri 15.09.2019, 23:44 15.09.2019, 23:44
Kamuda taşeron işçilerin maaşlarının yeniden hesaplanması kararı

Ankara 24. İş Mahkemesi'nden kamuda çalışan binlerce taşeron işçisini ilgilendirin çok önemli karar. Binlerce çalışanın maaşı yeniden hesaplanacak. Hizmet İŞ Sendikası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan  adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı. Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davamızın kabulüne karar verdi.

YENİ ÜCRETLER ŞU ŞEKİLDE BELİRLENECEK

Yerel mahkemenin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

FARKLI EMSAL DAVALAR DEVAM EDİYOR

Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen üyelerimiz adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle farklı işverenlere karşı açılan emsal davalar devam etmektedir."

Yorumlar (43)
Murat 2 ay önce
Hadi bakalim insAllah %20 farkimiz vardi onu bizden aldilar adalet yerini bulacakk
İsa 2 ay önce
Belediye çalisanları içinde geçerlimi
Bilgisi olan varmı
Hakan 2 ay önce
Belediyelerde dahil hepsinin maaşları tekrar hesaplanacak.
İsa 2 ay önce
Belediye çalisanları içinde geçerlimi
Bilgisi olan varmı
Nihat 2 ay önce
belediye kırımları içinde mı bilgisi olan var mı
Ayse 2 ay önce
Asgari ücretin yüzde 5 fazlasına calışanlar daha az alırken yüzde 10 fazlasına calısanlara zam yapılcak
Murat 2 ay önce
Maffetdiniz güzelim ülkemizi maffetdiniz. İnsanlar işsizlik den yokluktan çaresizlik den birbirini yiyor. İş istihdamı sağlıyor sunuz ikametgah şartı denen rezalet yüzünden hiçbir yere baş vuramiyorum. İşçi alımını hep ayni il ve ilçe ye işçi alımı yapılıyor yeter artik yıllardır bizim memlete işçi alımı yok.kaldırın şu ikametgah şartı denen rezaleti hepimiz baş vuralim.
Kadir kartal 2 ay önce
Buraya siyasisi lakırtı: herşey çok güzel olacak! Yazanlarıda lanetliyorum. IBB den kovulan binlerce emekçinin ahıyla hiç birşey güzel olmaz adam olun önce.
Erdal 2 ay önce
Belediyedeki işcilerin hakkini kim savunacak Bayramda Dört gun mesai diye caslistirip bu ay vergi ayi deyip maşlari yarisini kesiyorlar kaşikla verip kepceyle aliyorlar
Şirket personeli 2 ay önce
Hani kadro verilmişti belediyelere. Bir şirketten çıkıldı diğer şirkete alındı ne anlamı kaldı. Diğer Bakanlıklar gibi belediye şirketlerinde çalışan personele de 4D kadrosu verilmeliydi. Bu ayrımcılık artık son bulmalı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın