Kamudan Atılanların Yerine Yeni Memur Alımı Yapılacak

Kamu kurum ve kuruluşlarından atılacak memur sayısı kadar yeni alım yapılacak. Yeni memur alımları ne zaman yapılacak? Kamu personeli atamaları hakkında tüm detaylar...

Kamu Personelleri 25.07.2016, 09:42 25.07.2016, 09:50
Kamudan Atılanların Yerine Yeni Memur Alımı Yapılacak

Atılacak Kamu Personeli Kadar Yenisi İstihdam Edilecek

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ'cü militanların darbe girişimi halkın ve devletin el birliği ile bastırıldı. Darbe girişiminin bastırılması ile birlikte devlet içerisinde FETÖ'cü temizliği başladı.

Fetullahçı terör örgütü ile bağlantısı tespit edilen kamu çalışanları öncelikle açığa alındı, son olarak OHAL'in ilan edilmesi ve çıkarılan KHK ile bu kişilerin devlet ile irtibatının kesilmesinin yasal zemini oluşturuldu.  Bilindiği gibi bütçe görüşmeleri sonrasında alınan kararlar ile 2016 yılı istihdam edilecek kamu personeli sayısı 51 bin olarak gösterilmişti.

Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapıldı, 10 bin kişi KPSS 2016/1 kapsamında alındı. Geriye 10 bin civarında bir atama hakkı kalmıştı, kamudan atılan personel sayısının 40 bini bulması halinde , 50 civarında kamu personelinin kamu kurum ve kuruluşlarında yeniden istihdam edimesi bekleniyor.50 bin atamanın 20 binin MEB'e yapılacağı kesinleşti. KPSS 2016/2 kapsamında 10 bin yerine 30 bin civarında bir kadro bildirilebilir.

Atamaların Kamu Personeli Seçme Sınavı puanına göre yapılacağı biliniyor, zira konu ile alakalı farklı bir düzenleme yapılmadı...  

OHAL Sonrası çıkarılan KHK'de atılan personelin yerine bütçe kısıtlaması olmayacağı şu şekilde belirtilmiştir ; 

"(4) Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir."

Konu ile ilgili tüm duygu ve düşüncelerinizi sayfanın altında bulunan yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle ve diğer adaylarla paylaşabilirsiniz. Kamu personeli alımları ile ilgili tüm son dakika bilgilerini cep telefonunuza bildirim olarak almak için kamupersoneli.net'in mobil uygulamasını indirin.

Kamupersoneli.net | Ankara
Yorumlar (47)
Nazmiye 3 yıl önce
2014kpss girenlerdenim tercihlerde bir kamu kurulusuna yerleştirilemedik memur alımlarında bizlerinde hakkı oldugunu düşünüyorum bizlerede hak tanınsın
Mustafa 3 yıl önce
Madem ki olaylar bu boyuta geldi yeniden boşalan kadrolar icin sınav yapılsın sil baştan yeni kps olsun
kahraman 3 yıl önce
Neden sadece 2016 kpss gecerli oluyor.gecmis kpss lerde haksizliga ugradigi kesinlesen insanlar nolacak.bu da yeni bir haksizlik degil mi?en azindan son 10 yilin kpss puanlarinin hepsi sayilmali.gercek adalet budur.
duygu 3 yıl önce
Mulakatsiz alim yapilmasini istiyoruz. Bunun icin bir calisma yapilsa aslinda. Bunun planlamasini yapamazmisiniz. Hepimiz belli bir saat diliminde bununla ilgili olarak ilgili yerlere mesaj yollasak belki sesimizi duyurabiliriz.artik tanidigi olmayalarda atanabilsin bu ulkede.
Cihat Kaçar 3 yıl önce
Bu KPSS denilen olayın varlığından daha eski bu fetoculer o yüzden kpssnin başladığı ilk yıldan itibaren , su an için biraz esnek olmak şartlarda deyerek en eski sınava gidenlerden alımı göz önüne alarak yaparsanız biz eskiler memnun oluruz ilgilerinize teşekkür ederim
Neşe 3 yıl önce
Yaş sınırı kaldırılmalı diye düşünüyorum.Ha bugün ha yarın derken Zaman geçti.Hakkımızın olduğunu düşünüyorum.Birde yaşı yüksek olanlardan alınmaya başlanmalı naçizane fikrim.Herkesin yolu açık olsun inşAllah.
Aysel 3 yıl önce
Yaşı yüksek kişilerden baslanilsin en adil dağıtım bu en mağdur yaşı almış kişiler.
Murat 3 yıl önce
Lisans mezunuyum kppsde 70.50 puan aldim bu yil 29 yasindayim hala bekliyorum ins bizede yer bulunur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın