Kamuya Atananlar İçin Göreve Başlatılma Süresi Yok Mu?

Bütün aşamalar tamamlandıktan sonra kamu kurumlarına atama işlemleri yapılan personellerin göreve başlatılma süreçlerinde gecikmeler yaşanıyor. Atanan personellerin göreve başlamaları için süre sınırı var mı? Haberimizde...

Kamu Personelleri 22.02.2017, 16:32 04.02.2019, 14:58
Kamuya Atananlar İçin Göreve Başlatılma Süresi Yok Mu?

15 Temmuz ve OHAL süreciyle birlikte kamu kurumlarının personel alımlarında bazı aksamalar ve gecikmeler yaşanıyor. Atanan kişiler de doğal olarak daha ne kadar bekleyeceklerini merak ediyor.

14 Ekim’de Şahinbey Belediyesinin 2016-1'le atananları halen göreve başlatmadığını haber yapmıştık ama bugün itibariyle halen bir gelişme yaşanmadı.

Güvenlik Soruşturmasında Süre Sınırı Olmalıdır

Kamu kurum ve kuruluşlarının ister merkezi atamayla ister kurumsal alımlarla aldıkları personelle ilgili güvenlik soruşturması yapılması gereklidir. Hem de detaylı bir inceleme yapılmalıdır ancak bunun için kurumlara belli bir süre sınırı getirilmelidir. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna atananlar bekliyor, Şahinbey Belediyesi bekletiyor, Kültür Bakanlığı daha yeni sözlü sınav tarihlerini açıkladı, uzman yardımcılığı alımları ve merkezi atamayla yapılan alımlarda bekleyişler sürüyor. 

Kamupersoneli.net Notu: Güvenlik soruşturmalarının daha erken tamamlanabilmesi için yeni bir sistem kurulmalıdır ve kamu kurumlarına belli bir süre verilmelidir. Kamu kurumunun belirtilen sürede işe başlatmaları sağlanabilir. Bu aynı zamanda bir denetim olarak da faydalı olacaktır.

Yorumlar (2)
Emre yılmaz 3 yıl önce
Memur atamasi yapilmasi icin en kolay ve ilk olması gerken cozum emekli yasini dolduran emektarlarin o koltuktan artik vaz geçip genclere birakmalari gerekir..
Sakinbey 3 yıl önce
Bizler şahinbey belediyesine atandık fakat bugün itibariyle hala baslatilmadik ve güvenlik sorusturmlarimizda bitti