Kamuya Personel Alımlarında 'Mülakata Hayır' Talebi

Türkiye Kamu Sen kendisine ait internet sayfası üzerinden yayımladığı bir basın açıklamasıyla kamuya personel alımlarında mülakatların kaldırılmasını istedi. Kamuya personel alımlarında mülakat uygulamasında yaşanan sıkıntılara ilişkin bir rapor yayımlayan Türkiye Kamu Sen mülakatların istismara açık ve objektiflikten uzak olduğunu söyledi.

Kamu Personelleri 06.08.2018, 18:41 06.08.2018, 20:13
Kamuya Personel Alımlarında 'Mülakata Hayır' Talebi

Kamu kurumlarına personel alımlarında uygulanan mülakat şartının kaldırılmasına ilişkin çok sayıda kampanya düzenlendi. Sendikalar da bu konuya dair önemli çalışmalar yürüttüler ve öğretmen atamaları başta olmak üzere kamuya memur alımlarında bu uygulamanın kaldırılmasını istediler. 

Mülakat tartışmasına dair son gelişme ise Türkiye Kamu Sen tarafından geldi. Türkiye Kamu Sen resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir basın açıklaması ile mülakatların kaldırılmasını istedi. 

TÜRKİYE KAMU SEN'DEN MÜLAKATA HAYIR RAPORU

Türkiye Kamu Sen hazırlamış olduğu raporunun başında, mülakat uygulamasının toplumun bütün çevreleri tarafından eleştirildiğini vurguladı. Kamuda işe alım ve görevde yükselme ve unvan değişikliğinde uygulanan mülakatlara neden hayır denildiğine ilişkin detayları bir rapor yayımlayan Türkiye Kamu Sen raporunda şu ifadelere yer verdi.  “Mülakat Liyakate Aykırıdır, Mülakat Subjektif Bir Seçim Yöntemidir, Mülakat Kamuda Belli Odakların Yapılanmasına İmkân Verebilecek Bir Uygulamadır, Mülakat Komisyon Üyelerinin Hatalarına Açık Bir Uygulamadır,

Mülakata Neden Hayır? sorusuna ilişkin yayımlanan raporda ayrıca nasıl yanlış karar verilebileceğine dair de açıklamalar yapıldı. Komisyon üyeleri tarafından yapılabilecek hataların yanı sıra mülakat uygulamasına dair de sorunların ele alındığı raporda bu etkiler şu şekilde tanımlandı.

MÜLAKATA NEDEN HAYIR?

Hale Etkisi: Fiziksel anlamda çekici birtakım kişiler, olumlu bazı başka özelliklere de sahipmiş gibi algılanabilmektedir.

Görüşmecinin Üstünlüğü: Mülakatı gerçekleştiren kişinin mülakat sürecinde kendisini çok fazla öne çıkarması ve bu şekilde mülakata hâkim olarak aday adayını yeterince incelememesi hata yapılmasına sebep olabilmektedir.

Çok Fazla Konuşma: Mülakatı gerçekleştiren kişi gereğinden fazla konuşarak, aday ile ilgili yeterli bilgi edinilememesine neden olabilmektedir.

Öne Çıkma İsteği: Özellikle grup mülakatlarında bir adayın diğerlerini gölgede bırakarak öne çıkmaya çalışması, mülakatı gerçekleştiren kişinin diğer adaylar ile yeterince ilgilenememesine neden olabilmektedir.

Yetersiz Kapasite: Mülakatı gerçekleştiren kişinin mülakat esnasında adayı rahatlatacak yeteneğe sahip olmaması ve bu sebeple doğal ve tutarlı cevaplar alınmasının zorlaşmasına neden olabilmektedir.

Acelecilik: Mülakatı gerçekleştiren kişinin, adayları değerlendirme hususunda aceleci davranması yanlış kararlar alınmasına sebep olabilmektedir.

Ayırt Edememe: Değerlendirme esnasında adayların birçoğunun aynı biçimde çok iyi, vasat veya zayıf olarak puanlanması gibi durumlar ortaya çıkmakta, bu da mülakat değerlendirmesinin yanlış olmasına neden olmaktadır.

Etkileme: Mülakatı gerçekleştiren kişi, daha önce mülakat gerçekleştirdiği adayların kalitesinden etkilenerek diğer adayları buna göre değerlendirmekte ve objektifliğini kaybetmektedir.

Çabuk Değerlendirme: Mülakatı gerçekleştiren kişi, aday hakkında henüz mülakatın ilk dakikalarında hakkında değerlendirme yapmakta ve mülakat önyargılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Tarafsız Olmama: Mülakatı gerçekleştiren kişinin huy, düşünce yapısı ve/veya davranışsal açıdan kendisine benzemekte olan adaylara ayrımcılık yapması, hemşeri olma, aynı takımı tutma, şive gibi nedenlerle tarafsızlığını kaybetmesi ihtimali bulunmaktadır.

Önyargılar: Mülakatı gerçekleştiren kişinin birtakım önyargılar taşıması mülakatın verimliliğini etkileyebilmektedir.

Karıştırma: Komisyon üyesinin aynı iş pozisyonu ile ilgili çok sayıda aday ile mülakat gerçekleştirirken bu adayları birbirleri ile karıştırma problemidir.

Boynuz Etkisi: Tek bir olumsuz özellik ya da izlenim, genellikle görüşmecinin her şeyi bu olumsuz özellik açısından değerlendirmesine sebep olabilmektedir.

Hatırlayamama: Mülakatı gerçekleştiren kişinin gerekli notları almayarak kimi hususları unutması ile ilgilidir.

Gereksiz Sorular: Mülakatın genel amacına uygun olmayan soruların sorulması beklenen cevapların alınamamasına ve de doğru kararların verilememesine sebep olmaktadır.

ÖNDER KAHVECİ'DEN MÜLAKAT DEĞERLENDİRMESİ

Söz konusu raporda ayrıca mülakat komisyonu üyelerin bu iş için eğitim görmediği vurgulanarak mülakat sınavlarında adayı  komisyonu yanlış yönlendirme ihtimalinin olduğu ifade edildi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'de mülakat uygulamasına dair açıklamalarda bulundu. Mülakat uygulamasının istismara açık, objektiflikten uzak, kişisel değerlendirmelere dayalı bir yöntem olduğunu ifade eden Önder Kahveci mülakat sisteminin ülkemizin içinde bulunduğu siyasal ve sosyal durum dikkate alındığında büyük sorunlar yaratabileceğini söyledi. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (5)
Aday memur 1 yıl önce
Kamuda mülakata son verilmeli merkezi alıma göre herkes puan sıralamasına göre atanmalı. Mülakat sistemine kimse güvenmiyor Türkiye de
Hhh 1 yıl önce
Mülakat bahane torpil şahane
avni 1 yıl önce
bana sahil güvenlik hizmetli mulakatında karımla ilgili soru sordu. karınızla ilşkiniz nasıldır diye. bu soruyu böyle sorma şekli benim tepkimi ölçmeye yönelikse nerede bunun ahlaki yanı he. evli adama sorulurmu bu. mülakatta bana tuvalet temizlemek zoruna gitmeyecek mi falan filan bi dünya sordular. valla o yarbaylardan midem bulandı bnm
Ali yilmaz 1 yıl önce
Mulakatta ve 35 yaş sorunu biran önce çözülmesi gerekir
kadir 1 yıl önce
güzel bir konuya değinilmiş ama bu olaydan hükümet vazgeçmez artık