Kamuya Personel Alımlarındaki Güvenlik Soruşturmaları Hakkında Düzenleme Yapılacak

TBMM'ye sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kamuya personel alımları hakkında düzenlemeyi de içinde barındırıyor. Buna göre güvenlik soruşturması

Kamuya Personel Alımlarındaki Güvenlik Soruşturmaları Hakkında Düzenleme Yapılacak

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına AK Parti tarafından sunuldu. 

İçeriğinde kamuya dair önemli düzenlemeler barındıran kanun teklifinde kamuya personel alımlarında uygulanan güvenlik soruşturmaları hakkında da düzenleme yapılacak. 

GÜVENLİK SORUŞTURMALARI HAKKINDA DÜZENLEME YAPILACAK

Buna göre yapılacak düzenleme ile güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında kamusal zararın önlenmesi ve ayrıca kişiler ile ilgili tam bilgiye ulaşılarak, hak kaybına neden olacak eksik bilgi ile işlem yapılmasının önüne geçileceği öngörülüyor.

Söz konusu düzenleme hakkında kanun teklifinde "Devlet güvenliği açısından kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek ve edilmiş kişiler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının nitelikli olarak yapılması gerekmektedir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında kamusal zararın önlenmesi ve ayrıca kişiler ile ilgili tam bilgiye ulaşılarak, hak kaybına neden olacak eksik bilgi ile işlem yapılmasının önlenmesi amacıyla düzenleme yapılmaktadır." ifadelerine yer verildi. 

Bu düzenlemenin önümüzdeki süreçte Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Bir gelişme olduğunda anlık bildirim almak için uygulamamızı indirin:

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 21:47
YORUM EKLE