Kamuya Personel Alımlarının Sadece KPSS Puanı İle Yapılması İçin Kanun Teklifi Verildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamu kurumlarına personel alımlarının sadece KPSS puan esasına göre yapılması için bir kanun teklifi sundu. TBMM'ye sunulan kanun teklifinde kamuya personel alımlarında mülakat sisteminin kaldırılması ve alımların sadece KPSS puan sıralamasına göre olması öngörülüyor.

Kamuya Personel Alımlarının Sadece KPSS Puanı İle Yapılması İçin Kanun Teklifi Verildi

Kamu kurumlarına personel alımlarında uygulanan mülakat sisteminin kaldırılması ve alımların sadece Kamu Personeli Seçme Sınavı puan sıralaması esasına göre yapılması için TBMM'ye bir kanun teklifi sunuldu. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından sunulan kanun teklifine dair detaylar ve kanun teklifi metnini sizlere aktarıyoruz. 

KAMUYA PERSONEL ALIMLARI KPSS PUANINA GÖRE YAPILSIN TEKLİFİ

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından TBMM'ye sunulan Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifinde, kamuya personel alımlarının son iki yıl içinde yapılmış KPSS puanına göre yapılması talep ediliyor. 

Mülakat sınavlarının kaldırılmasını öngören kanun teklifinde ayrıca özel yetenek ve hususi mesleki koşullar gerektiren meslekler için yapılacak sınavların usullerinin de DPB tarafından belirlenmesi talep ediliyor. İşte söz konusu kanun teklifinde yer alan o maddeler.

Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasını Öngören Kanun Teklifi

MADDE 1-14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Devlet kamu hizmet ve görevlerine Devlet memuru olarak atanacakların başvurularında son iki yıl içerisinde almış oldukları Kamu Personeli Seçme Sınavı puanını ibraz etmeleri şarttır. Kamu hizmet ve görevlerine alınmada özel yarışma sınavı veya başkaca adlar altında ilave bir yazılı sınav ya da mülakat yapılamaz. Ancak özel yetenek ve hususi mesleki koşullar gerektirmesi nedeniyle sınava tabi tutulmadan girilebilecek hizmet ve görevler ve bunların tabi olacağı esaslar Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir."

MADDE 2- 657 sayılı Kanunun 51 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "İlgili kurumlar, başvuran adaylar arasından ibraz ettikleri Kamu Personeli Seçme Sınavı puanlarına göre alım ihtiyacı olarak belirledikleri boş kadro sayısında başarılı olanların isimlerini ilan eder ve yazı ile de ilgililere bildirir." 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 20:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahar
Bahar - 8 ay Önce

Umut verici bir paylasim olmus. Son iki yildir yuksek puan alip atanamyn insalrin haklari yenildi. Umarim kanun teklifi kabul edilir.