Kamuya Tüm Personel Alımlarında İzlenecek Süreç Önceden Açıklanmalıdır

Kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımlarında işlenecek sürecin daha önceden açıklanması gerekiyor. Böylelikle adaylar mağduriyet yaşamadan hangi kurumun hangi şartlar altında ne zaman personel alımı yapacağını görecek ve istedikleri ilana başvuru yapabileceklerdir.

Kamuya Tüm Personel Alımlarında İzlenecek Süreç Önceden Açıklanmalıdır

Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde personel alımları yapılıyor. 

Bu personel alımlarına ilişkin ilanlar Devlet Personel Başkanlığının resmi web adresi üzerinden veya kurumların resmi internet siteleri üzerinden yayımlanıyor. 

Söz konusu ilanların bazılarında personel alımlarına ilişkin sürecin nasıl işleyeceği belirtilirken bazı personel alımlarında ise başvurular ve mülakatlardan sonrasında sonuç açıklanması ve atamaların hangi tarihlerde nasıl yapılacağı belirtilmiyor. 

24 Haziran seçimlerinin ardından yapılan sistem değişikliğine ilişkin personel alımı sisteminde de düzenleme yapılmalıdır. 

PERSONEL ALIMI SİSTEMİNDE YENİ DÜZENLEME YAPILMALIDIR

Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde personel alım ilanlarına ilişkin takvimin daha önceden yayımlanması gerekmektedir. Buna göre personel alımlarında ilanın ne zaman yayımlanacağı, kaç personel alınacağı, başvuruların ne zaman yapılacağı, eğer yapılacaksa mülakatların ne zaman nasıl yapılacağı bir takvim kapsamında daha önceden adaylara duyurulmalıdır. Bunun yanı sıra adaylara personel alımı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı daha önceden duyurulmalıdır. 

Personel alımlarına ilişkin sistem bu şekilde ilerlediğinde adayların hangi ilana başvuru yapmak konusunda mağdur olmamaları sağlanacaktır. Bunun yanı sıra adaylar başvuru yaptıkları halde açıklanmayan başvuru sonuçlarından dolayı mağdur oluyorlardı. Adayların böyle bir mağduriyet yaşamaları engellenecek ve bir ilana yapmış oldukları başvurudan dolay diğer bir ilana başvuru hakkını kaçırma gibi bir durum kaldırılmış oluyor. 

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Size göre bu sistem getirilmeli midir? Personel alımları hakkında nasıl bir düzenleme talep ediyorsunuz? Görüşlerinizi ve taleplerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz....

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 09:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mağdur
Mağdur - 10 ay Önce

Yaş engeli kalksın,alımlar herkese duyurulmalı üstü kapalı el altından personel alımı yapılmamalıdır, hiçkimsenin hakkı yenmemeli

Senay
Senay - 10 ay Önce

35 yaş engeli kalksın

Fatih Alaşhan
Fatih Alaşhan - 10 ay Önce

Bu konuda hemfikiriz aylarca bekliyoruz bu mağduriyetlerin giderilmesi için bunun sistemli bir şekilde çözümlenmesi gerek çünkü uzun süreç genç nesilleri tüketiyor

salih
salih - 10 ay Önce

Kyk ya temizlik işi için başvurdum sormak istediğim ne kadar maaş veriliyor

Esin keleş
Esin keleş - 10 ay Önce

Kyk'ya başvuracaktım hiç duyurulmadan bitti.