Alexa
banner623

Kanun TBMM’den Geçti, YSK Personel Alacak mı?

Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi TBMM’de görüşüldü. Teklifle YSK personelinin atama yöntemleri de yeniden düzenlendi. YSK personel alımı yapacak mı? Detayları haberimizde paylaşıyoruz...

Kanun TBMM’den Geçti, YSK Personel Alacak mı?

Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi TBMM’de görüşüldü. Teklifle YSK personelinin atama yöntemleri de yeniden düzenlendi. YSK personel alımı yapacak mı? Detayları haberimizde paylaşıyoruz...

01 Aralık 2017 Cuma 12:17
Kanun TBMM’den Geçti, YSK Personel Alacak mı?

Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi TBMM’de görüşüldü. Teklifle YSK personelinin atama yöntemleri de yeniden düzenlendi.

Buna göre ilk defa atanacaklar için KPSS şartına bağlı olarak sözlü sınavla gerekirse uygulamalı sınavla 5 katı kadar aday belirlenecektir. Ayrıca kurum bünyesinden 45 yaşını doldurmamış olanlar seçim uzmanı ve seçim uzman yardımcılığı kadrolarına atanabilecek. Oluşturulan kadrolara da 3 yıl içinde bütçeye bağlı kalınmadan atama yapılabilecek.

Geçiş hükümleri

**Genel müdür, genel müdür yardımcısı, daire başkanı ve bilgi işlem merkezi müdürü kadrolarında bulunanların görevi bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sona erer. Bu tarihten itibaren en geç on beş gün içinde, görevleri sona eren personel arasından mevcut veya ihdas edilen kadrolara Başkan tarafından atama yapılabilir. Ataması yapılmayan personel aynı süre içinde Başkan tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu personel Devlet Personel Başkanlığınca 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 22 nci maddesinin ikinci, üçüncü ve altıncı fıkralarında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilir ve altıncı fıkrada belirtilen üç yıllık süre bildirim tarihinden itibaren başlar. Personel, nakledildiği kurumda göreve başlayıncaya kadar Kurul bünyesinde çalışmaya devam eder ve bu kişilerin her türlü sosyal ve mali hakları Kurul tarafından ödenmeye devam olunur.


**Seçim müdürü ve seçim müdür yardımcılığı kadrolarına 10 uncu madde hükümlerine göre öncelikle görevde yükselme suretiyle atama yapılır. Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu kadrolara beş yıl süreyle, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde sayılan şartlara ek olarak 10 uncu maddenin dördüncü fıkrasındaki şartları taşıyan ve imzalanacak protokole göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan yazılı sınavda başarılı olanlar arasından, yapılacak sözlü sınav sonucuna göre Başkan tarafından atama yapılabilir. Ancak bir takvim yılı içinde bu fıkra uyarınca açıktan yapılacak atamalar, bu kadrolara görevde yükselme suretiyle yapılan atamaların üç katını geçemez.

**Kurulun merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında görev yapan ve sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla kırk beş yaşını doldurmamış personel, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren açılacak ilk seçim uzman yardımcılığı sınavına diğer şartları taşımaları kaydıyla girebilir.

**Yüksek Seçim Kuruluna ait kadrolara, bu Kanunun yayımlandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesi ile yılı merkezî yönetim bütçe kanunundaki atama sınırlamalarına tabi olmaksızın atama yapılabilir.

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

(Haberin İzinsiz Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

►►►2018 KPSS ÖNLİSANS HAZIRLIK İÇİN TIKLAYIN

Anahtar Kelimeler:
TbmmYskYsk Personel Alını
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Jale Aksoy Demirkıran 2017-12-01 14:59:26

Hadi HAYIRLI bir Haber bizler için.

banner654

banner631