KİT Çalışanları ve Kadro Alamayan Taşeron İşçiler Seçimlerden Sonra Kadroya Alınacaklar Mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan taşeron işçilerin çalıştıkları kurumlar kapsamında kadroya alınmalarına ilişkin düzenleme kapsamında yaklaşık 70 bin Kit çalışanı kadro sürecine dahil edilmemişti. Seçimden önce adım atılmayan konu hakkında seçimlerden sonra herhangi bir gelişme yaşanır mı? Haberimizde değerlendiriyoruz.

KİT Çalışanları ve Kadro Alamayan Taşeron İşçiler Seçimlerden Sonra Kadroya Alınacaklar Mı?

Taşeron işçilerin çalışmakta oldukları kamu kurumlarında kadroya alınmalarına ilişkin düzenlemelere, KİT çalışanları ile bazı kurum çalışanları dahil edilmemişlerdi. Yüzbinlerce çalışan arasından kadroya alınmayan 70 bin KİT işçisi ise seslerini duyurmaya çalışmışlar ve bunu başarmışlardı.

Konunun sosyal medya ve çalışma hayatında oldukça konuşulmasının ardından ise Başbakan Binali Yıldırım bir açıklama yapmış bu işçilerin kadroya alınacağını bildirmişti. O açıklamanın üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen konuya dair bir adım atılmadı. 

Şu dönemde, kadro sürecine dahil edilmeyen bu taşeron işçilerin en merak ettiği konuların başında ise seçimden sonra yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusu var. Peki seçimlerden sonra bir düzenleme yapılır mı?

SEÇİMLERDEN SONRA KADROYA ALINMAYAN TAŞERON İŞÇİLER VE KİT ÇALIŞANLARI ADINA BİR DÜZENLEME YAPILIR MI?

Kadro sürecine dahil edilmeyen taşeron işçilerin en büyük umudu Başbakan Binali Yıldırım'ın aylar önce yapmış olduğu açıklamasıydı. Başbakan Binali Yıldırım, KİT çalışanlarının kadroya alınmalarına ilişkin Ocak ayında bir açıklama yapmış ve bu çalışanlara kadro verileceğini ilan etmişti. Başbakan Binali Yıldırım konuya dair açıklamalarında, KİT'lerin mülkiyeti Hazine'ye ait. Hazine, bunlara kadro verecek ”ifadelerini kullanmış ancak söz konusu bu açıklamaların üstünden aylar geçmesine rağmen konuya dair herhangi bir adım atılmadı. 

İşçi Sendikaları Konunun Takipçisi Olduklarını Açıklamışlardı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bazı bakanlıklarla ortak hazırlanan taşeron işçi düzenlemesinde yer almayan işçilerin durumlarına yönelik işçi sendikaları da açıklamalarda bulunmuştu. Kadroya alınmayan işçiler için en somut açıklama Hak İş Başkanı Mahmut Arslan'dan gelmişti. Arslan bu konuda çalışma halinde olduklarını ve çalışmanın bitmesiyle bakanlığa sunulacağını bildirmişti. Türk İş Başkanı Ergün Atalay ile Yol İş Sendikası Başkanı Ramazan Ağar da konu ile ilgili açıklamalarında bu işçilerin asıl işi yapanlar olduğunu ve bir an evvel bu işçilerin kadroya alınması gerektiğini açıklamışlardı. 

Seçimden Sonra Adım Atılır Mı? 

Kadro sürecine dahil edilmeyen KİT çalışanları ile bazı kurum çalışanları, yapmış oldukları açıklamalarda seçimden önce bu konunun halledilmesini istiyorlardı. Seçimden önce konuya dair herhangi bir gelişme yaşanmadı. İşçiler gözlerini seçimden sonraki sürece çevirdiler ve en büyük dayanakları ise Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları. İşçiler seçim sürecinin tamamlanmasının ardından kadro düzenlemesi yapılmasını ve kadrolara dahil edilmelerini talep ediyorlar. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 19:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
İLLER BANKSI
İLLER BANKSI - 12 ay Önce

i̇ller bankasi taseron çalişanlari kadro bekli̇yor

Hasan yıldırım
Hasan yıldırım - 1 yıl Önce

Kadroyu ince verecek kit taseronlari oylari inceye verecektir

ahmet
ahmet - 1 yıl Önce

mademki hükümet hakkımız olan kadroyu bize cok gördü seçimlerde görüşürüz unutmaz bunu kitler

İlker
İlker - 1 yıl Önce

Teiaş kit taşeron çalışanı olarak kadromuzu bekliyorum.lütfen çifte bayram yapalım sayın Cumhurbaşkanım ,Sayın Başbakanım sesimizi duyun

Adalet nerde
Adalet nerde - 1 yıl Önce

Bir an önce bu yanlışı düzeltsinler kitler seçimden önce kadroya geçirilmeli sözler tutulmalı söz namustur nerde adalet nerdeeeeee

nerde adalet
nerde adalet - 1 yıl Önce

sözler bir an önce tutulmasını seçimlerden önce kamuda çalışan kit işçilerine kadro verilmesini talep ediyoruz yetkililer sesimizi duyun DHMİ Kurum kit çalışanı

erkan
erkan - 1 yıl Önce

muharrem ince acık acık tam kadro diyor siz hala buralarda yazi yaziyorsunuz

kiiitttt
kiiitttt - 1 yıl Önce

Hani kadro vardı sayın cumhurbaşkanı ve başbakan açıklamıştı kit ler çalıştıkları yerde aynı statüye geçecekti kit ler hala dışardan adam almaya devam ediyor yıllardır kit de çalışan geçmek için her işi yapıyor adam formalite ile ise giriyor 3 yılda kadro alıyor adalet bu mu