Alexa
banner634

KİT Personeli Alımında KPSS'ye İlişkin 2 Önemli Değişiklik !

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanan KİT personel alımlarındaki değişikliklere göre KPSS hakkında 2 önemli düzenleme yapıldı.

KİT Personeli Alımında KPSS'ye İlişkin 2 Önemli Değişiklik !

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanan KİT personel alımlarındaki değişikliklere göre KPSS hakkında 2 önemli düzenleme yapıldı.

01 Kasım 2017 Çarşamba 13:56
KİT Personeli Alımında KPSS'ye İlişkin 2 Önemli Değişiklik !

Devlet Personel Başkanlığının resmi web adresi üzerinden bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda KİT personeli alımında yapılan düzenlemeler belirtildi.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirtilen düzenlemelere göre KPSS 70 puan alma şarttı getirilirken nihai başarı puanında KPSS, sözlü/uygulamalı ve yazılı sınavın aritmetik ortalamalarının alınacağı belirtilmiştir.

YAYIMLANAN DUYURU

Konu ile ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruda "Kamu Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2018 yılına ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Tespitine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı yayımlanmıştır. Söz konusu Kararnamede Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının personel alımına ilişkin önemli değişiklikler yapılmıştır." ifadelerine yer verilmiştir. Buna göre yapılan düzenlemeleri kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz;

YAPILAN DÜZENLEMELER

1.  KİT’ler ve bağlı ortaklıkları bir önceki yıl ayrılan toplam personel sayısının % 100’ü kadar personeli açıktan atama ve naklen atama hakkını sahiptir. Bunun % 75’i Yönetim kurullarının yetkisi dâhilinde ( Hazine Müsteşarlığından yardım alan bir teşebbüs için ayrıca Müşteşarlığın izni ile) %25’lik kısmı ise ilave atamalar kapsamında Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine kullanılmakta iken yapılan son düzenleme ile ilave atama üst sınırı  % 50’ye çıkarılmıştır.

2. KİT’lere ilk defa atanmanın merkezi sınavlarla yapılması esastır. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerinin uygulanmayacağı pozisyonlar ise liste halinde sıralanmıştır. Sayılanların haricinde faaliyet alanı itibariyle sözleşmeli personel pozisyonları da Hazine Müsteşarlığının uygun görmesi halinde merkezi alım kapsamından çıkarılabilir. Merkezi alım dışında alım yapılmasına izin verilen pozisyonlar için atama usulü ise şu şekildedir: 

i. Daha önce açıktan atama izni alınmış pozisyon kontenjanın 20 katı olarak öngörülen yazılı sınava çağırılacak aday sayısı, 10 katına düşürülmüştür. 


ii. Yazılı sınava girebilmek için KPSS’den en az 70 alma şartı getirilmiştir. 

iii. Yazılı sınavın ardından yapılacak sözlü/uygulamalı sınava girecek aday sayısı ise 3 kat ile sınırlandırılmıştır. 

iv. Nihai başarı puanında; KPSS, sözlü/uygulamalı ve yazılı sınavın aritmetik ortalamalarının alınacağı düzenlenmiştir. 

Yukarıda belirtilenler dışındaki hususlar ise teşebbüslerin çıkaracağı yönetmelikler ile düzenlenecektir. Hâlihazırda yürürlükte olan yönetmeliklerin Kararda belirtilen hususlara aykırılık teşkil eden hükümlerinin değiştirmesi gerekmektedir.

3. 1/1/2018 tarihinden sonra yapılacak merkezi yerleştirme işlemleri sonucunda sözleşmeli personel pozisyonlarına atanan personel, atanmasını takiben 3 yıl geçmedikçe halen görev yaptıkları kuruluşlara ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanamayacaklardır. 

i. Kurumsal alım yöneteniyle teşebbüslerde sözleşmeli personel pozisyonlarına atananlar ile,

ii. Mesleğe özel yarışma sınavı ile yardımcı olarak girilen kadrolar (örneğin müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, stajyer kontrolörlük gibi kadrolar) ile bulunulan pozisyondan farklı ve öğrenim durumu itibariyle ihraz ettikleri unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılacak atamalar (örneğin memur unvanlı pozisyona atanmış personelin mühendis unvanlı bir kadro veya pozisyona atanması),

iii. 1/1/2018 tarihinden önce yapılacak merkezi yerleştirme işlemleri sonucunda sözleşmeli personel pozisyonlarına atanan personel, bu sınırlamanın dışındadır.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeler için TIKLAYIN.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

►►►2018 KPSS ÖNLİSANS HAZIRLIK İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner654

banner631