KPSS İle Nasıl Memur Olunur? 2019 Yılı Lise, Önlisans ve Lisans Devlet Memuru Olma Başvuru Şartları Nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olmak hemen her Türk gencinin hayalidir. Özel sektörde çalışma şartları, ücret ödemeleri ve izin haklarında yaşanan sorunlar nedeniyle pek çok kişi nasıl memur olunur sorusuna yanıt arıyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile devlet memuru olma şartları araştırılıyor. 2019 yılında memur olmak isteyen binlerce kişi başvuru koşullarına uygun olup, olmadığını merak ediyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında binlerce memur görevlidir ve kurumların personel ihtiyacına göre memur istihdamı sağlanmaktadır. Lise, önlisans ve lisans mezunu adaylar memur olmak istiyor. Peki devlet memuru nasıl olunur? İşte devlet memuru olmak isteyenler için tüm detaylar...

Kamu Personelleri 21.06.2019, 18:40 21.06.2019, 18:58
KPSS İle Nasıl Memur Olunur? 2019 Yılı Lise, Önlisans ve Lisans Devlet Memuru Olma Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye'de memur olmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması talep edilmektedir ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Ayrıca Türkiye'de memur alımı yaş şartı en az 18 olarak belirtiliyor ancak üst yaş sınırı kamu kurum ve kuruluşları tarafından değişim göstermektedir. Yaş şartı kurumların ilanlarına göre bazen 30 ve bazen de 25 ile sınırlandırılabilmektedir.

En az lise mezunu olanlar devlet memuru olma hakkına sahiptir ve sadece lise mezunu olmak yeterli olmamaktadır. Devlet memuru olmak için bazı kurumların önlisans ile lisans mezunu adaylar arasında atama yaptığı biliniyor. Bu nedenle devlet memuru olmak isteyenler sadece lise mezunu olarak kalmamalıdır.

İhtiyaç ve kurumların taleplerine göre yayımlanan bazı ilanlar lise mezunu adaylar arasından memur alır buna başvuru yapabilirsiniz ancak istediğiniz bir kadro için talep edilen lisans mezunu olmak şartı istenecektir. Bu nedenle hayal kırıklığı yaşamamak adına tedbiri elden bırakmamak gerekmektedir.

DEVLET MEMURU NASIL OLUNUR?

2019 yılında devlet memuru olmak isteyenler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) başvurusunda bulunarak sınavdan yüksek not almalıdır.

Yüksek not elbette kamu kurum ve kuruluşlarının memur alımı ilanlarına göre değişmektedir ancak size en uygun memur alımına başvuru yapmak istiyorsanız kamu kurumlarının memur alımlarında KPSS puan sıralamasına göre adaylar arasından eleme yaptığını unutmayın.

DEVLET MEMURU NE İŞ YAPAR?

Devlet memuru yapılan iş ve göreve göre farklı kategorilerde sınıflandırılabilir. Memur denilince akla masa başı iş geliyor ancak pek çok memur sahada görev almaktadır. Memurların yaptıkları görevler bağlı oldukları kuruma göre değişmektedir.

KİMLER DEVLET MEMURU OLABİLİR?

Devlet memuru olmak isteyenler 18 yaşını doldurmak zorunda ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak başlıca talep edilen şartlar arasında yer almaktadır.

Bazı kurumlara göre en az 18 ve en çok 30,40, 65 yaş şartına uygun olmak zorunludur.

Kamu kurum ve kuruluşlarının kadro taleplerine uygun eğitim seviyesinden mezun olmak gerekmektedir. Bu lise, lisans ve önlisans olarak bilinmektedir.

Devlet memuru olmak istiyorsanız kamu haklarından mahrum sayılmamanız gerekmektedir.

Devlet memuru olmak isteyenler en az lise mezunu olmalıdır ve KPSS'den geçerli puan alması zorunludur.

Yorumlar (2)
Evrim 4 ay önce
Fizyoterapistim ve kpssden 80 puan aldım ,meslekte kamuda calisma oranı %6 yla zirvedeyiz.Kamuda diğer alanlarda atanmak için ne yapmam lazım,nerelere basvurmam gerek?
Evrim 4 ay önce
Fizyoterapistim ve kpssden 80 puan aldım ,meslekte kamuda calisma oranı %6 yla zirvedeyiz.Kamuda diğer alanlarda atanmak için ne yapmam lazım,nerelere basvurmam gerek?