Kurum İçi Özel Uzmanlık Sınavları Yapılacak! Mecliste Kabul Edildi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı kurum içi Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı sınavları artık yapılacak. Meclis genel kurulu torba kanun teklifini görüşmeye devam ederken, partiler tarafından verilen ortak önergeye göre, defterdarlık personeli ile Gelir İdaresi Başkanlığı personeli için kurum içi özel sınavlar düzenlenecek.

Kamu Personelleri 31.05.2019, 13:16 31.05.2019, 16:30
Kurum İçi Özel Uzmanlık Sınavları Yapılacak! Mecliste Kabul Edildi!

Geçtiğimiz günler içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan kurum personeli kurum içi özel uzmanlık sınavı yapılması kararlaştırıldı.

Buna göre Kurum içi Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı sınavları yapılabilecek.

Bakan Albayrak yapmış olduğu açıklamasında;

"Hazine ve Maliye Bakanlığımızın çalışanlarının, 7 yıl gibi uzun bir süredir beklediği bir müjdeyi paylaşıyoruz. Kurum içi Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı sınavlarını açabilmek için gerekli yasal düzenlemeyi yapıyoruz. Tüm mesai arkadaşlarıma hayırlı olmasını diliyorum

Kurumda 3 yıl çalışmış olan lisans düzeyinde eğitimi olan tüm arkadaşlarımız, öğrenim ve yaş şartı aranmaksızın, bu sınava girebilecek. 5 yıl içinde 2 sınav gerçekleştireceğiz.

Bir müjde de müfettiş yardımcılarımız için veriyoruz. Vergi Denetim Kurulu bünyesinde yeterlilik sınav süreçlerini tamamlayarak vergi müfettişi olmaya hak kazanan müfettiş yardımcılarının büyük bir bölümünün atanmasını gerçekleştiriyoruz.

'Atamalara ilişkin işlemleri Bakanlığımız bünyesinde tamamladık ve Resmi Gazetede yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderdik. Verdiğimiz iki sözü de yerine getirdik. Tüm arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun." demişti...

MECLİSTE KABUL EDİLDİ

TBMM'de torba kanun teklifini görüşülmeye devam ederken Partililer tarafından ortak önergeyle sunulan defterdarlık personeli ve Gelir İdaresi Başkanlığı personeli için kurum içi özel sınav düzenlemesinin kabul edildiği açıklandı.

Kabul edilen önergenin Resmi metni şu şekilde;

"GEÇİCİ MADDE 1- Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarında bulunan ve sınav tarihi itibarıyla en az üç yıl görev yapan, uyarma ve kınama hariç son üç yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan, Defterdarlık Uzmanı ve Gelir Uzmanı olabilmek için yaş ve öğrenim alanı şartları hariç mevzuatında öngörülen diğer şartları taşıyan personelden; usul ve esasları Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenerek kadrolarında bulundukları Kurum tarafından bu maddenin yayımı tarihinden itibaren, beş yıl içinde iki defa yapılacak sınavda başarılı olanlar, kurumlarında Defterdarlık Uzmanı ve Gelir Uzmanı kadrolarına atanırlar."

Yorumlar (1)
Maliyeci m. 4 ay önce
Teşekkürler kamupersoneli.net