Mecliste Kabul Edildi! Bu Mülakatlarda Başarısız Olanlara İkinci Sınav!

TBMM Genel Kurulunda, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin birinci bölümü, AK Parti'nin 4 ve 5. maddelere yönelik değişiklik önergeleriyle kabul edildiği açıklandı.

Kamu Personelleri 20.02.2019, 20:41 Kerim Solak
Mecliste Kabul Edildi! Bu Mülakatlarda Başarısız Olanlara İkinci Sınav!

Teklife ait birince bölüm üzerinde yapılan görüşmeler esnasında söz hakkı alan CHP İstanbul Milletvekili Tanal kanun teklifinde eleştiride bulundu.

Yargıya erişimin zorluğunu ifade eden Tanal açıklamasında ise;

"Yargıya ulaşmak için iktisadi kar amacıyla vatandaşı soymamak lazım; yargının ucuz, seri, ulaşılabilir olması lazım.

Bu felsefeyle bir tebligatı 14 lira yaparsanız, bir memurun icra yolunu 104 lira yaparsanız, 10-15 lira yazan bir yere Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfının araçları için en az 30 lira veya 40 lira yazarsanız orada adaletsizliğin en büyüğü vardır.

Öyle katılımcılık olmayınca da yasaları hızlı yaparsak işte bu hızlı tren kazaları oluyor ya, ondan farkı kalmıyor." ifadelerini kullandı.

Daha sonra İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs söz hakkı aldı ve temyiz başvurularında zorlanma yaşandığını ifade ederek;

"Örneğin, işten atıldığı için patronuna karşı 30 bin liralık dava açmak isteyen bir işçi, kendini işten atan patronuyla uzlaşamaz ise avukat tutmasa dahi önce devlete maktu harç, nispi harç ve üçlü bilirkişi ücreti olarak 1416,73 lira yatırmak zorundadır.

Benzer şekilde, birine verdiği hizmetin karşılığını alamayan çalışan, parasını vermeyen kişiye yine 30 bin liralık dava açmak isterse aynı kalemden olmak üzere, önce devlete avukat tutmadan 1581,73 lira yatırmak zorundadır." dedi.

2 AY İÇİNDE YENİ SINAV YAPILACAK !

Teklifin dördüncü maddesi üzerinde kabul edilen önerge içerisinde yer alan detaylarda ise "Adalet Bakanlığı Mülakat Kurul" tarafından; adalet bakanının görevlendireceği bakan yardımcısı başkanlığında teftiş kurulu başkanı, ceza işleri, hukuk işleri ve personel genel müdürleri olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacak. Üyelerin hukuki veya fiili sebeplerle katılamamaları halinde, yerine vekalet edenler Mülakat Kuruluna katılım sağlayacakları açıklandı..

Teklifin beşinci maddesinde ise hakim ve savcı adaylığı eğitimi sonunda düzenleneceği ifade edilen yazılı sınavda 70 puanı kazanamayıp başarısız olanlara iki ay içerisinde yeni bir sınavın açılacağı bildirildi.

Yorumlar (0)