Memur ve Memur Emeklisinin Maaş Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

Hükümet ve memur sendikaları tarafından toplu sözleşmenin üçüncü toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal hakları belirlenecek. Peki maaş zammı ne zaman belli olacak?

Kamu Personelleri 16.08.2019, 07:57
Memur ve Memur Emeklisinin Maaş Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un katılımı ile Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Kamu İşveren Heyeti ile hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri yer aldı.

İkinci toplantıda olduğu gibi üçüncü toplantıya da KESK temsilcisi katılmadı. Gerçekleştirilen toplantı basına kapalı bir şekilde yapıldı. Toplantıda 5 hizmet kolundaki toplam 179 talep alındı.

ALİ YALÇIN'DAN AÇIKLAMA

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplantıdan önce Bakanlık binası girişinde basın mensuplarına çeşitli açıklamalarda bulundu. Ali Yalçın'ın açıklamaları şöyle oldu:

"Bizim teklifimiz taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı şeklinde. Masaya ilişkin kanaatimiz olumlu. Kamu görevlilerinin sorunlarına çözüm üretme konusunda görüşmeleri önemli buluyoruz. Geride bıraktığımız toplu sözleşmelerde, hizmet kolarına ilişkin sorun alanlarının çözüme kavuştuğu malum. Kamuoyunda, Memur-Sen'in teklifleri son derece gerçekçi oldu, Kamu İşveren Heyeti'nin de bu gerçekçilik üzerinden meseleye yaklaşması ve buna ilişkin bir teklifle masaya gelmesi kanaati kabul görmüş durumda. Kamu İşveren Heyeti'nin bizim için müzakere edilebilir, kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesini temenni ediyoruz"

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Taraflar, memur ve memur emeklilerinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirlemek için üçüncü toplantıyı 15 Ağustos'ta gerçekleştirildi. Ayrıca dördüncü toplantı 16 Ağustos yani bugün gerçekleştirilecek. 

Hükümet tarafından bugün zam teklifi belirtilecek. Bu bağlamda memur ve memur emeklisinin zam oranı belirlenmeye başlayacak. 

Yorumlar (1)
admin 3 ay önce
Kamu işçilerine nasıl son 10 yılın yüksek zammını veriyorlarsa memur ve emekliyede aynı zammın yapılması gerekir.gerçekten tek memur maaşıyla Ailesinin ve çocuklarının ihtiyaçlarını gidermeye çalışan memurun durumu ortada.Adaletli bir zam olması gerekir.Vekil maaşlarını az diyenlere sesleniyorum.Üniversitede çocuk okutmak elektrik doğalgaz su ev kirası gıda ve ilaç sağlık memur maaşıyla bunların hangisine yetecek...