Memurlara Görevden Alma ve İhraç Anketi

Türkiye Kamu-Sen, görevden almaların, meslekten ihraç edilmelerin memurlar üzerinde bıraktığı etkiyi tespit etmek için bir anket yaptı. Anket sonucunda çarpıcı detaylar ortaya çıktı. İşte anketin detayları...

Kamu Personelleri 25.09.2016, 13:12 25.09.2016, 13:22
Memurlara Görevden Alma ve İhraç Anketi
Türkiye Kamu-Sen tarafından, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından görevden almaların, ihraçların memurlar üzerinde bıraktığı etkiyi ölçmek için bir anket düzenlendi. Ankete 7 bin 254 kamu çalışanı katıldı. 

Yapılan anketin sonuçlarına göre; memurların %89.9'unun mesai arkadaşının açığa alındığı ya da görevden ihraç edildiği saptandı.

Ankete katılan memurların %92,9'u açığa alınan mesai arkadaşlarının FETÖ ile ilgisi olduğuna inanmıyor.

Ankete katılanların %2,4'ü açığa alma ve ihraçların adil bir şekilde yapıldığına inanıyor.

%97,9 görevden alınan ve ihraç edilenlerin hiçbir örgütle ilişkisi bulunmadığına inanıyor.

Memurların %70,6'sı, görevden alma ve ihraçlar sonrasında iş yükünün arttığından şikayetçi. 

%85,9'luk kesim baskı altında kaldıklarını ve performanslarının düştüğünü söyledi.

Anket sonuçlarına göre, memurların yaşadıkları korku ve endişe gözler önüne serildi. 60 bin memur ankete girdi fakat sadece 7 bin 254 memur anket sorularını cevaplandırdı. Soru sorulan bazı kişiler, korkuları nedeniyle sorulara cevap vermedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk anketle ilgili olarak:  “15 Temmuz sonrasında alınan tedbirlerin özellikle kamu görevlileri üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu açıktır. Bu anket ise bu baskının yarattığı huzursuzluğun herkesin tahmininin üzerinde olduğunu göstermiştir” dedi. Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu olgunun adalet ve güven olduğunu belirten Koncuk, “Ne yazık ki, terör örgütü ile mücadele esnasında ve bunun öncesindeki ihanet sürecinde yaşananlar, vatandaşlarımızın adalete olan inancını, mahkemelere olan güvenini kaybetmesine neden olmuştur. Bizleri terör belasından kurtaracak olan; yetkililerin bir sarraf hassasiyetinde suçlu ile suçsuzu ayırt etmesi ve bu süreçte bir tek masumun bile zarar görmesinin önüne geçmesi zorunluluğudur”  açıklamalarını yaptı.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)