Milli Savunma Bakanlığında Devir Teslim Yapıldı

Fikri Işık, görevi İsmet Yılmaz'dan devraldı.

Kamu Personelleri 24.05.2016, 22:11
Milli Savunma Bakanlığında Devir Teslim Yapıldı

Fikri Işık, görevi İsmet Yılmaz'dan devraldı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. Hükümet'te Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen Fikri Işık, görevi İsmet Yılmaz'dan devraldı.

Bakanlıktaki devir teslim törenine iki bakan birlikte geldi. Milli Savunma Bakanlığına atanan Işık, tören mangasını selamladıktan sonra şeref defterini imzaladı.

Makama geçilmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan İsmet Yılmaz, Işık'a yeni görevinde başarı diledi. Milletin makamlarının, millet adına görevlendirilen kişilere emanet edildiğini ifade eden Yılmaz, "Emanet edildiği süre içerisinde millete canla, başla çalışmak lazım. Çünkü milletimizin bizden beklediği de budur." diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı görevini 5 yıla yakın süre yerine getirdiğini hatırlatan Yılmaz, TSK ve savunma ailesinin içinde olmaktan duyduğu gururu dile getirdi.

Yılmaz, Türkiye'deki 80 milyon insanın milli orduda temsil edildiğini belirterek, "Eğer bugün Türkiye'de hem özgür hem de alnımız açık yaşıyorsak inanın ki bugün bu silahlı kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin, buna emniyet güçlerimiz dahil, onların gayretleri sayesindedir." dedi.

Zor bir süreçten geçildiğini dile getiren Yılmaz, "Bu aileye ne kadar hizmet ederseniz bilin ki bu milletin alnı o kadar açık, başı o kadar dik ve kendine öz güveni de o kadar fazla olur. Geldiğimiz gün ile bugün arasında silahlı kuvvetlerimizin teknolojik kapasitesi çok daha yükseldi. Savunma kabiliyeti arttı, motivasyonu arttı, birlik ve bütünlüğü de arttı." ifadelerini kullandı.

Bakanlık görevine atanan Işık'ın da bu sektöre hizmet eden bir alandan geldiğini, devam eden birçok projeyi bildiğini aktaran Yılmaz, şunları söyledi:

"İnşallah Sayın Bakanımızın devrinde de başlayan ve düşünülen projelerin hepsi tamamlanır. Milletimiz şundan emin olsun ki bu milli ordu her şeyiyle bu milleti, devleti, ülkeyi savunmaya yeterlidir, yetkindir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Her şeye rağmen yedi düvelle mücadelesi devam ediyor olmasına rağmen bu bölgenin parlayan yıldızıdır. Aksi halde bölgedeki bütün ülkelere tek tek bakın, hamdolsun işte biz bunu, milletimizin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne, çalışmasına, gayretine borçluyuz."

İsmet Yılmaz, konuşmasını, göreve yeni atanan Işık'a "Evinize hoş geldiniz, Allah utandırmasın, Allah yüzünüzü ak etsin." sözleriyle tamamladı.

- "Türkiye'nin ordusu en önemli teminattır"

Milli Savunma Bakanlığı görevini devralan Fikri Işık ise konuşmasına, Van'daki terör saldırısında şehit olan askerlere rahmet dileyerek başladı.

Yeni hükümetin hayırlı olmasını dileyen Işık, çok güçlü bir kurumsal yapıda temsil görevini almasından dolayı kendisini şanslı olarak nitelendirdi.

Vecdi Gönül ve İsmet Yılmaz gibi iki güzide ismin ardından Milli Savunma Bakanlığı görevini aldığını vurgulayan Bakan Işık, bundan dolayı kendisini şanslı addettiğini belirtti. Işık, onlardan aldığı görev çıtasını daha da yukarıya taşımanın gayretinde olacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Gerçekten çok zor bir coğrafyada ve çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bu kadar zor ve sıkıntılı süreçte Türkiye'nin ordusu en önemli teminattır. Birinci teminatı milletin birliği ve bütünlüğüdür, ikincisi de onun en önemli göstergesi olan ordusudur. Dolayısıyla ordumuza, milletimize hizmet etmiş olmak benim için ayrı bir bahtiyarlıktır. Son 14 yıllık süre içinde hükümetlerimizin savunma sanayide Türkiye'yi hangi noktadan, hangi noktaya getirdiğini konuşmaya gerek yok. Yüzde 24'lerde olan yerlilik oranı, şu anda yüzde 60'lar mertebesine gelmiştir. Bize düşen bu oranı daha da yukarıya çıkarmaktır. Savunma sanayide dışa bağımlılığı minimize etmek, yerli teknolojileri daha da geliştirmek ve bu bölgede sadece kendi ihtiyaçları için değil, dost ve kardeş ülkelerin de ihtiyaçlarını temin eden bir ülke konumuna gelmektir. Bu bir hükümet, devlet politikasıdır. Ben de bu politikanın en iyi şekilde yürümesi için Milli Savunma Bakanı olarak üzerime düşen görevi layıkıyla yapmaya çalışacağım."

- "Milli bakan"

"Türkiye'nin dünyada caydırıcı gücünü en yüksek düzeye çıkartacak, bu bölgede bu ülkeye yan dahi bakılamayacak noktaya getirecek çalışmaları kararlılıkla sürdüreceğiz" diyen Bakan Işık, ülke savunması için gereken her türlü çalışmayı yapacaklarını kaydetti.

Hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiği İsmet Yılmaz'ı "milli bakan" olarak nitelendiren Bakan Işık, "Türkiye'de adında milli ifadesi olan iki bakanlık var. Birisi Milli Savunma Bakanlığı, diğeri de Milli Eğitim Bakanlığı. Şimdi Sayın Bakanımız Milli Savunma Bakanlığından, Milli Eğitim Bakanlığına geçiyor. Dolayısıyla milli bakanımıza, Milli Eğitim Bakanlığında da başarılar diliyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Yılmaz, tören kıtasını selamladıktan sonra Milli Savunma Bakanlığından ayrıldı. Yılmaz'ı bakanlıktan Milli Savunma Bakanı Işık ve beraberindekiler uğurladı.Yorumlar (0)