Alexa
10 Haziran 2016 Cuma 15:51
MKE Personel İstihdamı ve Ücretlendirme Konusu Masada Bekliyor
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na ait personel istihdamı ve ücretlendirmeye yönelik yeni düzenlemeler TBMM komisyonunda tekrar gündeme geldi. 2005 yılından beri personel rejimiyle ilgili bir talep olduğu hatta 2009 yılında bir kanun tasarısı hazırlandığı ama sonradan iptal edildiği ifade edilmiştir. 

MAKİNE VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU GENEL MÜDÜR VEKİLİ AKİF AKGÜL: Kurum hâlen; merkez teşkilatı, 10 fabrika müdürlüğü, 2 işletme müdürlüğü ve bu fabrika ve işletmelerde çalışan 626'sı mühendis, 2.999'u işçi olmak üzere, toplam 5.626 personel vasıtasıyla faaliyetlerini yerine getirmektedir. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, kamu iktisadi teşebbüsü statüsü içindeki personel rejimi, organizasyon yapısı ve tabi olduğu mevzuat, maliyetlendirme, üretim, yatırım konularında yaşadığı yapısal sorunları giderebilmek amacıyla, Sayın Bakanımızın da olumlu görüşleri doğrultusunda, yeniden yapılanma çalışmalarını başlatmıştır. Tabii, bu yeniden yapılanma çalışmaları bizim aslında uzun yıllardır yapmaya çalıştığımız ama aslında çok istediğimiz hedeflere ulaşamadığımız konudur.

Öneri 1: TBMM KİT Komisyonunun kararları doğrultusunda, kurumun savunma sanayindeki yeri ve stratejik önemi göz önüne alınarak, kurumun geleceği için büyük önemi haiz nitelikli personelin sürekli istihdam edilmesine olanak sağlayacak personel istihdamı ve ücretlendirmeye ilişkin kanun tasarısı taslağı ile ilgili yasallaştırma sürecinin bir an önce sonuçlandırılması hususunda, ilgili merciler nezdindeki girişimlerin sürdürülmesi.

STRATEJİ DAİRE BAŞKANI E. BÜLENT DİLAVEROĞLU
– Cevabı arz ediyorum: Kurumun en önemli yapısal sorunlarından biri olan personel istihdamında, ücretlendirmede ve personelin kurumda kalıcılığının sağlanmasında Yüksek Planlama Kurulunca belirlenecek kurallar içinde kurumumuz yönetim kurulunun yetkilendirilmesi ve kuruma özgü bazı kanunlarda düzenlemeler yapılması yönünde 2005 yılından beri sürdürülen çalışmalarımız; Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları tarafından kamu mali disiplinini bozacağı, diğer KİT’lerden de benzer taleplerin gündeme gelebileceği ve çalışma barışının bozulmasına, dolayısıyla yeni dengesizliklerin oluşmasına sebebiyet vereceği gerekçe gösterilerek sürekli olarak reddedildiğinden amacına ulaşamamıştır. Buna karşılık kurumumuz; personel istihdamı ve ücretlendirilmesinin yanında organizasyon yapısı, tabi olduğu mevzuat, maliyetlendirme, üretim, yatırım ve benzeri alanlarda da gelişme sağlanması için Millî Savunma Bakanımızın da olumlu görüşü ve şifahi talimatı doğrultusunda çalışmalarını başlatmıştır.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde): Bu bazı KİT’lerde de rastladığımız gibi, personelin kurumda tutulmasıyla ilgili değerlendirme. Bununla ilgili kurum nitelikli personel istihdamı konusunda yaşadığı sorunun çözümü için 2009 yılında personel istihdamı ve ücretlendirmeye ilişkin hükümler içeren 4 maddelik bir kanun tasarısı gündeme gelmiş ancak bu 8/06/2015 tarihinde ise kaldırılmış. 2014 yılında kurum nitelikli personel ihtiyacını karşılamak amacıyla 33 mühendis almış ancak alınan mühendis sayısının yüzde 85 oranında, 28 mühendisi de istifa etmiş. Kurumda yaşanan mühendis sirkülasyonunun sayısal boyutu daha önemli olan ise buraya giren kişilerin tehlike arz eden işlerde de çalışıyor olması. Bu nedenle bu konuda bir yasal düzenlemenin, tüm KİT’lerdeki aynı durum -o gün de konuşmuştuk, diğer KİT’ler de benzer mühendislerin istihdam edilmesiyle ilgili sorun var- bu konuda KİT olarak bir önermede bulunup yasal düzenlemeye gidilmesinin sağlanması, kurumların çalışması, işleyişi açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

  Özel Haber
NOT: Kamupersoneli.net tarafından hazırlanan bu haber  “www.kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
Son Güncelleme: 10.06.2016 15:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner493