Mülakat Listesinde Olmayan Biri Kamuya Atanmış Olabilir Mi?

Mülakat Listesinde Olmayan Biri Kamuya Atanmış Olabilir Mi?

KPSS puan esasına dayalı olmadan sözlü sınavla alım yapan kurumlara, mülakat listesinde adı olmayan adaylar yerleşebilir mi? Kamu kurumlarının geçmişe dönük araştırma yapması mümkün mü ? Haberimizde... 

Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına göre kamunun personel ihtiyacı karşılanmaktadır. Haziran ve Kasım dönemindeki merkezi atamaları ÖSYM puan üstünlüğüne göre yapmaktadır. Bunun dışındaki ilanlarda çoğunlukla sözlü sınavlarla personel alımı yapılmaktadır. Peki mülakat listesinde olmayan biri kamuya yerleştirilebilir mi?

Mülakatla Alımda Sorumluluk Kuruma Aittir

KPSS puan sıralaması baz alınarak kontenjanın 3 katı, 4 katı bazen 5 katı kadar aday mülakata çağrılmaktadır. Personel alımı yapacak kurum, 
listeleri ilan etmektedir. Adayların listelerdeki kişilerin KPSS puanını bilmesi mümkün değil. Burada sorumluluk tamamen kuruma ve atama işlemlerini yürüten  yöneticilere aittir. Bugüne kadar böyle bir olay kamuoyuna yansımamıştır.

Mülakatla Kamuya Girenlerin Puanları Kontrol Edilmelidir

Bugüne kadar belki yüz binlerce kişi mülakatla kamuya yerleştirildi. FETÖ sadece sınav sorularını çalmayıp mülakat listesindeki KPSS puanlarıyla da oynamış da olabilir, listede sahte isimlere yer verilip mülakat listesinde adı olmayan kişi de kamuya alınmış olabilir. Bunlar olasılık dahilindedir. Kamu kurumlarının geçmişe dönük araştırma yapılması, şüphe duyulan memurların KPSS puanlarının kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

Kamupersoneli.net Notu: Kamu kurumları memurların diplomalarını kontrol etmektedir, diplomayla yetinilmemelidir. Kamuya mülakatla memur olan kişilerin KPSS puanları da kontrol edilmelidir. Belki listede adı olmayıp da kamuya atanan kişiler de çıkacaktır.

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler