08 Ağustos 2018 Çarşamba 14:46
Nakil Bekleyen Üniversite Personelleri İçin Mahkemeden Önemli Karar

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından Diğer Kamu Kuruluşlarına Naklen Geçmek İsteyen İdari Personele Muvafakat Verilmesine İlişkin Usul ve Esasların idari personelin yer değişikliği haklarını kısıtlayan hükümlerine karşı dava açıldı. Açılan davada yer değişikliği haklarının sınırlandırılmasına ilişkin hükümlerin iptaline karar verildi.

İPTAL EDİLEN HÜKÜMLER

Sakarya 1. İdare Mahkemesi tarafından karar verildi Verilen kararda usul ve esasların nakil talebinde bulunan memurun askerlik ve diğer ücretsiz izinler dışında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde 5 yıl fiilen çalışmış olmasına, üniversite tarafından açılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı sonucunda başarılı olup kurum içi ataması yapılan memurun yeni unvanına atandıktan sonra da Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde en az 5 yıl fiilen çalışmış olmasına, muvafakat verilecek personel sayısının o yıl için Devlet Personel Başkanlığı'nca Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'ne tahsis edilen açıktan atama izni kontenjanının yüzde 20'sinden fazla olamayacağına ilişkin hükümler iptal edildi. 

Bunun yanı sıra mahkeme tarafından Bilecik ili içinde (ilçeler dahil) başka bir kuruma atanmak isteyen personelin nakil taleplerinin dikkate alınmayacağına, ön lisans, lisans veya lisansüstü eğitiminin muvafakat için gerekçe olarak kabul edilmeyeceğine, nakil taleplerinin alınması ve kararlaştırılmasının Nisan ve Mayıs aylarıyla sınırlandırılması hakkındaki hükümler de iptal edildi.

KARAR GEREKÇELERİ

Sakarya 1. İdare Mahkemesi tarafından kararda gerekçelere de yer verildi. Mahkeme kararında yer verilen gerekçede şu ifadeler kullanıldı:

"üst hukuk normu olan 657 sayılı Kanun'un 74. maddesine aykırı olduğu, bu maddede yer verilmeyen beş yıl boyunca personelin naklinin yapılmayacağı, muvafakat talebi kabul edilecek personel sayısına kontenjan sınırlaması getirilmesi, il içi muvafakat taleplerinin dikkate alınmayacağına ilişkin hükümlerin yasal dayanağının olmadığı, eğitim özrünün nakil gerekçesi sayılmamasının anayasa ile bağdaşmayacağı, muvafakat taleplerinin sadece Mayıs ayı ile sınırlandırılmasının kurumlararası geçişte iki idarenin ortak iradesini zorunlu kıldığından personelin geçmek istediği kurumun hangi dönemde nakille personel alacağının belirsiz olmasının hukuka aykırı olduğu"

Kamu Personeli
Son Güncelleme: 30.01.2019 23:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.