Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge Meclis'ten Geçti Mi? 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Çıkacak?

Öğretmenler, polisler, din görevlileri ve hemşireler için açıklanan 3600 ek göstergenin Meclis'ten geçip geçmediği araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları kapsamında öğretmenlerin 3600 ek göstergesi için gözler 24 Kasım'a çevrildi. Bu konu hakkında detaylar haberimizde...

Kamu Personelleri 20.11.2018, 16:30
Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge Meclis'ten Geçti Mi? 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Çıkacak?

3600 ek gösterge hakkında son açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında söz verdiklerini en kısa zamanda bu sözü yerine getireceklerini ifade etti.

BAKAN SOYLU'NUN AÇIKLAMALARI

İçişleri Bakanı Soylu, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmesiyle ilgili, "Polislerle ilgili biz 3600 konusunda söz verdik, bunu en kısa zamanda yerine getireceğiz. Bu bir sözdür. Bu sözün arkasındayız." ifadelerini kullandı.

Polislerin, güvenlik görevlilerinin yaşam standartlarını iyi bir noktaya getirmenin temel sorumlulukları olduğununa işaret eden Soylu, "Özellikle 15 Temmuz'un iklimi hafif bir kaybolduktan sonra polislerimizi yeni aldıklarımızla beraber ilk önce 12/24'e döndürdük, şimdi de 8/24'e döndürüyoruz." dedi.

Soylu, 2016'da 61, 2017'de 52, 2018'de şu ana kadar ise 32 emniyet personelinin intihar ettiğini belirterek, güvenlik güçlerinin imkanlarını en iyi noktaya getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

EK GÖSTERGEDEN KİMLER YARARLANACAK?

Sabah'ın haberine göre; 3600 ek gösterge hususunda Çalışma Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütülüyor. Hazırlanan taslakta daha önce ifade edilen polis, hemşire, din görevlisi memurların yanında kamuda idareci olarak çalışanlar da yer aldı. Bu taslağa göre şube müdürleri, daire başkanları, il müdürleri, bölge müdürleri, üniversite genel sekreterleri, üniversite genel sekreter yardımcıları da ek gösterge artışından yararlanacak. Taslak metne giren idarecilere belediyeler ve bağlı şirketlerdeki yöneticiler de girdi. Buna göre belediyelerde ve bağlı şirketlerde görev yapan daire başkanlarının da ek gösterge artışından faydalanması planlanıyor. Ek gösterge artışı gerçekleştiği zaman bu memurların kendileriyle birlikte emeklileri de yararlanacak. Böylece uygulama mevcut emekliler için de geçerli olacak.

EK GÖSTERGE KAPSAMINDA KİMLER NE KADAR ALACAK?

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı zam ya da maaş miktarı aynı olmuyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

İKRAMİYELER DE ARTACAK MI?

Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 530 lira ikramiye ise 17 bin 100 lira artacak. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek.

GÖZLER 24 KASIM'A ÇEVRİLDİ

Geçtiğimiz çeşitli açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3600 ek göstergeyle ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir açıklamalarının olacağını söyledi.

3600 göstergeye ilişkin heyecanlı bekleyiş sürerken, başta öğretmenler olmak üzere milyonlarca kamu görevlisinin gözü de 24 Kasım'a çevrildi.

24 Haziran seçimleri öncesinde, öğretmen, polis, din görevlisi ve sağlık görevlilerine 3600 ek gösterge verileceği açıklanmıştı. Ancak söz konusu düzenleme bir türlü hayata geçirilemedi. 3600 ek göstergeye ilişkin umutlar azalırken Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu konudaki umutların yeniden canlanmasına yol açtı.

Bakan Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, 3600 ek göstergeye ilişkin öğretmenlere müjde verileceğini kaydetti. Selçuk soru üzerine yaptığı açıklama şöyle:

"3600 ek gösterge ile ilgili Öğretmenler Günü'nde bir haberimiz olacak.."

Yorumlar (0)