Okullardaki İşçiler Yazında Çalışsın Talebi MEB'e İletildi!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve birimlerde çalışan işçilerin yaz döneminde tam çalışmalarının yapılması istendi. Bu konuda "32 bine yakın işçi 2 ay boyunca işsiz kalacak" açıklamasını kullanan Ağbaba MEB'e talebini iletti ve; "işçilerimizin beklediği müjdeli haberi vermeli" dedi. İşte detaylar...

Kamu Personelleri 10.06.2019, 15:19
Okullardaki İşçiler Yazında Çalışsın Talebi MEB'e İletildi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'dan yeni bir açıklama geldi.

Ağbaba açıklamasında; Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okul ve kurumlardaki işçiler 2018'in yaz döneminde tam çalışmışlardı.

2019 için bu uygulama yapılmadı. Bu karar uygulanırsa 32 bine yakın işçi 2 ay boyunca işsiz kalacak." dedi.

Ağbaba bu konuda "Milli Eğitim Bakanlığı bir an önce işçilerimizin beklediği müjdeli haberi vermeli" dedi ve sözlerini "iş akitlerinin 14 Haziran'da feshedilmeyeceğini açıklamalıdır." ifadeleriyle tamamladı.

Okullardaki İşçiler Yazında Çalışsın Talebi CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından MEB'e İletildi!

"Taşeronlaşmaya karşı yürütülen mücadeleler sonucunda 696 sayılı KHK'da yapılan düzenlemeyle geçici işçi statüsüne alınan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlardaki işçiler 2018'in yaz döneminde tam çalışmışlardı.

2019 için bu uygulama yapılmadı. İşçilerin çıkışlarının verilmesine dair yazılar Bakanlık tarafından gönderilmeye başlandı. Bu karar uygulanırsa 32 bine yakın işçi 2 ay boyunca işsiz kalacak.

Bu sürede kiralarını, faturalarını ödeyemeyecekler. Bu vatandaşlarımızın 2 aylık periyotta başka bir iş bulamayacağı da aşikardır.

32 bin işçimiz, 2 ay boyunca işsiz kalacak ve işe başlayacakları 15 Ağustos tarihini bekleyecek.

Ekonomi bu durumdayken, enflasyon her geçen gün daha da yükselirken bu işçileri işten çıkarmak, 'Bugün git, 2 ay sonra gel' demek sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı bir an önce işçilerimizin beklediği müjdeli haberi vermeli ve iş akitlerinin 14 Haziran'da feshedilmeyeceğini açıklamalıdır.

Hem hukuken hem vicdanen yapılması gereken budur." dedi.

Yorumlar (0)