“Paralel Yapının Cemaat Dershanesine Giden, Evlerinde Kalan, Memurluktan Atılır Mı?”

Darbe teşebbüsünün ardından tüm kamu kurumlarında görevden almalar başladı. Şu ana kadar yaklaşık 50 bin kişi görevden alındı ve soruşturma başlatıldı. Doğal olarak zamanında cemaatin dershanesine gitmiş olanlar, cemaat evinde veya yurdunda kalmış olanlar tedirginlik yaşamaya başladı.

“Paralel Yapının Cemaat Dershanesine Giden, Evlerinde Kalan, Memurluktan Atılır Mı?”

Darbe teşebbüsünün ardından tüm kamu kurumlarında görevden almalar başladı. Şu ana kadar yaklaşık 50 bin kişi görevden alındı ve soruşturma başlatıldı. Doğal olarak zamanında Paralel Yapıya ait cemaatin dershanesine gitmiş olanlar, cemaat evinde veya yurdunda kalmış olanlar tedirginlik yaşamaya başladı.

SORU 1: Cemaat dershanesine gidenler, evlerinde kalanlar, memur olarak atanabilir mi?

-Cemaatin dershanesine gidenlerin veya evlerinde kalanların tamamına bir operasyon yapılmamaktadır. Birçok insan dershaneden sonra cemaatten kopmuştur veya evlerinde kalanlar daha sonradan cemaatten ayrılmıştır. Darbe öncesinde son birkaç yıldır cemaatle bağı olmayanların sıkıntı yaşamasına gerek yoktur.

SORU 2: MEB’de öğretmenlik yapanlar, cemaatle bir dönem bağı olmuşsa ama şimdi yoksa, görevden alınacaklar mı?

-MEB’de çalışan 900 bin civarındaki öğretmenin içinde cemaat dershanesine gidenler olmuştur veya yurtlarında kalanlar olmuştur. Cemaatin bir terör örgütü ilan edilmesinden sonra paralel yapıyla ilişkisini kesmeyenler, cemaatin sendikasına halen üye olanlar, cemaat dershanelerinde öğretmenlik yapmayı sürdürenlerin görevine son verilmektedir. Bunun dışında bir dönem cemaatle bağı olanların tamamının suçlanması gibi bir durum söz konusu değildir. Kaldı ki şu an Türkiye’de önemli makamlarda bulunanların da bir dönem cemaatle bağları vardı, buradaki ölçüt şudur: Cemaatin gerçek yüzünü görüp de içinde kalmayı tercih edenlere yönelik bir operasyon yapılacaktır.

SORU 3: Sosyal medyada darbeyi destekleyen mesajlar yayımlayanlar ceza alırlar mı?

-Darbeyi desteklemek suçtur. Ceza Kanunu’na göre darbeyi destek verenler cezalandırılmaktadır. İster devlet memuru olsun, ister özel sektörde çalışsın, ister emekli biri olsun, ister işsiz biri olsun; darbeyi savunmak suçtur.

SORU 4: Darbe girişimine sosyal medyadan sessiz kalanlar, ceza alırlar mı?

-Sosyal medyada paylaşım yapıp yapmama konusunda insanlar özgürdür. Türkiye’deki olağanüstü gelişmelere kayıtsız kalıp kendi duygu ve düşünce dünyasında yaşayanlara bir ceza verilmeyecektir elbette.

Özetle; Zamanında cemaat dershanesine gitmiş olan veya cemaat evlerinde kalmış olan kamu personellerinin tamamı görevden alınmayacaktır. Cemaatle bağını koparmamış kamu personellerine işlem yapılmaktadır. Görevden alınanlardan belki de suçsuz bulunup geri dönenler olacaktır. Bunun için de 657 Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılacaktır. İdari ve adli süreç birlikte işlemiş olacaktır. 


Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 13:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mstf
Mstf - 3 yıl Önce

InsAllah hepinizi görevden alirlar. Hak edenler gecer. Nerden bilelim cemaat sayesinde o goreve baslamadiginizi kaldi ki oyledir zaten. O dershanelere o evlere atanalim diye gitmediniz mi. Tekrar diyorum insAllah atilirsiniz ger biriniz. En ufak bagi olan herkes

Burak
Burak @Mstf - 3 yıl Önce

Bütçeme uygun olduğu ve evime yakın olduğu için 2 sene Fem dershanesine gittim.Sırf bu iki neden için vatan haini oluyorum senin dediğine göre.YAZIK SANA.

derya
derya @Mstf - 3 yıl Önce

eğer sende maddi durumun kötü olsaydı ve özel yurtlara para bulamayıp mecburluktan gitseydin görürdüm seni de

haksızsın
haksızsın @Mstf - 3 yıl Önce

yazık yazık bu dusunceler fazlasıyla sıze gerı donecek

osym magduru
osym magduru @Mstf - 3 yıl Önce

sakin ol şampiyon

aptl-mstf
aptl-mstf @Mstf - 3 yıl Önce

sizin gibi sapkınlar ancak bunu düşünür saf temiz art niyeti olmayanların canı neden yansın atanamadın galıba sen acık aradıgına göre az ders calıssaydın

Adminn
Adminn - 3 yıl Önce

Sayın kamu haber bende 16 yıldır atanmayi bekliyorum.bütün meb DARBECİ ilan edilip atilsin yerine bizleri alsınlar.lütfen haberlestiriniz..

Adminn nick li kişiye itafen
Adminn nick li kişiye itafen - 3 yıl Önce

Senin kafadaki birinin değil 16 sene omur billah atanmamasi en güzeli olur

aynen
aynen @Adminn nick li kişiye itafen - 3 yıl Önce

Valla ben de geçen sene dershane araştırıyodum, Alanımla ilgili ders veren dershane çok kısıtlıydı.Ankara fem dershanesi için ''acaba gitsem mi'' diye geçirdim içimden. Sonra Cumhurbaskanı bunları sevmiyorsa bir bildiği vardır diyerekten vazgeçmiştim, iyiki de vazgeçmişim..

Yaşın yanında kuru yanıyor bile
Yaşın yanında kuru yanıyor bile - 3 yıl Önce

Allah aşkına bu örgüte bulaşmayan mı var ucundan başından kıyısından.Tam 3 yıl önce sendikasına bilmeden girmiş ve 2 ay girip çıkmış,1 ay girip çıkmış insanlar açığa alınıyor.Başka bu örgütle hiç bir bağı olmamış sırf bir iki ay sendika üyeliği yüzünden açığa alınan memurlar var.Bu örgütte ve sendika da aktif olanlar sonuna kadar koşturanlarla aynı kefeye koymak toptan hepsini fetöcü yapmak demek yaşın yanında kurunun yanması demek değil de nedir?Devletin izin verdiği sendikanın yöneticileri ve son anına kadar kalanlar yargılansın.

Misafir
Misafir - 3 yıl Önce

2014te yaşadığım yerde iyi bir dershane olmaması sebebiyle dershanelerine yazılmıstım cok gecmeden sorusturmalar falan başladı.bir kac ayin taksitini pesin verdigim icin ayrilamadim. Ayrica ayrilmam halinde dershane ucretinin tamamini odemem gerektigini aksi taktirdi yasal takip baslatacaklarini soylemistiler. Bende şubat ayina kadar devam ettim sonra ayrildim ayrilirken de kitap parasidir vs bir miktar daha para aldilar. Simdi bu benim memur olmama engel olur mu çok tedirginim. Neden oyle bir hata yapip yazildim ki o dershaneye.

Figen
Figen - 3 yıl Önce

Yeter artık evet yaşın yanında kuruda yanıyor okulunda okuyan dersanesinde kalan hastanesinde çalışan bunların suçune yasaksa kapatsaydılar devletle sigortalı çıkmış gelmişler hastanesinde çalışmaya çoluk çocuk perişan yazık değilmi bunlara ve ceza evleri çoğu suçsuz insanla doldu içim yanıyor birde işkence görüyorlar küfürlere maruz kalıyorlar suçlulara yapılsın ama lütfen suşsuzlar bırakılsın bunların hakkını nasıl ödeyecekler yeter yeter artık

Yorumsuz
Yorumsuz - 3 yıl Önce

Bu şekilde düşünmeyiniz arkadaşlar bir sürü suçsuz insanlarımız var bu işle gerçekten işi olan beter olsun ama suç olan lar mağdur olmasın kendinize yapılmasını istemediğinizi bir başkasına yapmayın herkezin hakkında hayırlısı olsun onlar atilsin bizler alınsın ne demek ya lütfen böyle düşünmeyin riski veren Allah tir gerçekten bu vatana hainlik yapanlar beter olsun kim olursa olsun bu ama alaka si olmayanlara bukadar mağdur olmasn

Trn
Trn - 1 yıl Önce

Ne kadar da acımasız yorumlar var burda inşaAllah görevden alınırsiniz ne demek ya siz hukuhük bunlarla zamanında kol kola degilmiydi cemaat ile yanyana gelenlerin birçoğu aynı zamanda AKP yi de destekleyen insanlar yani biz aldandik demesi gereken asıl kişiler bunlar, dindar insanlar samimi duygularla bunların yanında yer aldıysa ve bu insanlar memur olduysa bunlara siz atilin beter olun deme hakkını nerden buluyorsunuz, aynı şeyi sağa sola torpille giren insanlara diyebilirmisiniz yada yarın öbür gün aynı şey akp yi destekleyenlerin başına gelse ne yaparsınız hayatın her alanında ve anında adil ve adaletli olmak zorundayız eğer hakiki manada müslüman özel.