Polis Alımı Şartları İçin İmza Kampanyası Başlatıldı ! Boy, Yaş, Ren Körlüğü ve KPSS Şartı

23. dönem POMEM sonuçlarının Polis Akademisi Başkanlığı aracılığı ile açıklanmasının ardından yeni polis alımı için bekleyişler arttı. Yeni polis alımı için imza kampanyası başlatıldı ve bazı şartlarda esneklik yapılması talep edildi.

Kamu Personelleri 13.03.2019, 09:29
Polis Alımı Şartları İçin İmza Kampanyası Başlatıldı ! Boy, Yaş, Ren Körlüğü ve KPSS Şartı

Polis Akademisi Başkanlığının resmi web adresi üzerinden bir duyuru yayımlandı ve yayımlanan duyuruda 23 dönem POMEM sonuçlarının açıklandığı ifade edildi. 

Sonuçların açıklanmasının ardından yeni polis alımı için bekleyişler arttı. 

Bakan Soylu 24, 25 ve 26. dönem POMEM kapsmaında 30 bin polis alımı yapılacağını ifade etmişti ancak ilanların ne zaman yayımlanacağı hakkında bir bilgi vermedi. Yeni polis alımları hakkında bir gelişme olduğunda adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Bunun yanı sıra polis alımlarındaki KPSS, yaş, renk körlüğü ve boy şartı hakkında imza kampanyası başaltıldı ve bu şartlarda esneklik yapılması talep edildi. Söz konusu imza kampanyalarında bu şartlar hakkında şu ifadelere yer verildi:

BOY ŞARTI

"Birçok insan yıllardır hayalini kurduğu polislik mesleğine boyu tutmadığı için veda etmekte. İnsan bu hayata 1 kere gelir ve biz de bu şanlı meslekte yer almak istiyoruz. BOY SINIRININ 1.60'IN ALTINA İNMESİNİ İSTİYORUZ. 

Bizim elimizde değil kısa olmak. Evet biliyoruz polislik mesleği asil bir meslektir ve duruş da önemlidir ama emin olduğum bir şey varsa o da yüreğimizin boyumuzdan büyük oluşudur. Bizler de eşit şartlar altında mülakata girmek istiyoruz.

O yüzden BOY SINIRI'NIN düşürülebilecek en alt seviyeye DÜŞÜRÜLMESİNİ ve bizim gibi 15 temmuz günü ve sonrası dik duruşuyla meydanlarda yüreğini ortaya koyan vatan evlatlarına da bir şans tanınmasını talep ediyoruz."

YAŞ ŞARTI

"Polis meslek eğitim merkezleri emniyet teşkilatına polis memuru yetiştiren eğitim kurumları olup adaylarda aradığı şartlar arasında “Bayanlarda ve askerlik yapmayan adaylar için 28 , askerlik yapan adaylar için 30 yaşından gün almamış olma” ibaresi bulunmaktadır. Kpss puanı ile alım yapılan bu okullardaki alımlar geçmiş yıllarda yaşanan kpss kopya girişimleri nedeni ile durum açıklığa kavuşana kadar askıya alınmış ve telafiye yönelik hiçbir adım atılmadan normal seyrinde alımlara devam etmiştir. 2010 yılı alımlarından sonraki diğer alım 2012 yılı eylül ayında yapılmıştır ve 2011 yılında hiç alım yapılmamıştır. Bu alım yapılmayan süre boyunca binlerce kişi yaş şartını aşmış ve kendi kabahati olmayan bir nedenden dolayı Anayasal hakkı olan bu memurluğa başvuru hakkını yitirmiştir.

Emsal görülebilecek mesleklerde (Milli istihbar Teşkilatı , Zabıta ve sair memurluklar) yaş şartı olarak “35 yaş” şartı aramaktadır. Mağdur olan binlerce üniversite mezununun İdari mercilere yaptığı tüm başvurularin sonuçsuz kaldigini ve mağduriyetlerinin telafisinin her geçen gün daha da zorlaştigini ifade etmektedirler. Gerek tanınan hakların eşitlenmesi gerekse alım yapılmayan süre zarfında hakkını kaybeden kişilere haklarının iadesi amacı ile bu kurumlara başvuruda yaş şartının diğerler memurlukların yaş şartına eşitlenmesi ve bu adaletsizliğin giderilmesi gerektigini dile getiren mağdurların, Emniyet Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu müracaatta polis memurlarinin ve askeri personelin yaptıkları görev itibariyle erken yipranmasi gerekçe gösterilmiştir. Fakat Genel kurmay başkanlığı askeri pozisyonlar icin yüksek lisans mezunlarinda 32 yaş şartı aramaktadir. Taktir edilebilecegi gibi tahsilin yıpranma üzerinde etkisi olamayacagindan 32 yaşındaki bir kişi de diğer tüm memurluklar gibi bu meslekleri de çok rahat yerine getirebilmektedir. Sonuç olarak Pomem alımlarında uygulanan yaş şartının 32 olarak düzenlenmesi ve başvurularda 1 Ocak tarihinin esas alınması binlerce üniversite mezununa bu kuruma basvuru hakkının iadesi anlamına gelecektir. "

KPSS ŞARTI

Günümüzde polislik için yaşı geçmiş (30,31 yaş) bir çok üniversite mağduru insanlar var ve vatanımız için seve seve can vermeye hazırlar. Yıllardır paralel yapının torpille insan almasından dolayı biz vatanseverlerin hakkı yendi.. Bize bu şansın verilmesini istiyoruz. KPSS şartının da 50 puana düşürülmesi talep edilmektedir.

RENK KÖRLÜĞÜ

"Günümüzde renk körlerinin askerlik görevlerini yapabiliği fakat kolluk kuvvetlerine personel olarak alınmaması gibi bir sorunla karşı karşıyayız. Renk körlüğü çoğu kişinin tahmin ettiği gibi her şeyi siyah beyaz görme değil çok karışık ve iç içe bulunan renkleri karıştırmaktır. Bunu günlük hayata etkisi olmamakla beraber kolluk kuvvetlerine çok büyük yararı vardır. Renk körleri kamuflajı normal gören insanlara kıyasla daha çabuk ayırt edebilmektedir.

2. Dünya savaşında renk körleri kahraman niteliği almışlardır bunun sebebi ise Renk körleri II. Dünya Savaşı sırasında savaş bombardıman uçaklarında gözlemci olarak görev yapmışlardır. Bunun sebebi bu kişilerin kuş bakışı olarak kamufle edilmiş stratejik noktaları net görebilmeleriydi. Bu özellikleri sebebiyle de gizlenmiş hedefleri görerek vazifelerini eksiksiz bir biçimde tamamlamışlardır. Renk körlüğü diğer ülkelerde bir hastalık değil askeri stratejilerde özel bir yetenek olarak görünmektedir. Bu ve bunun gibi yararları ve hiçbir zararı olmayan bu hastalığın, ülkemizin kolluk kuvvetlerinde yerini almak isteyen gençlerimize hak tanınmasını arz ediyorum. 2005 yılından sonra yeni yasa çıkartarak renk körlerine ehliyet verilebildiği gibi en kısa zamanda yeni yasa çıkarılmasını arz ediyoruz.

Yorumlar (82)
Ela 8 ay önce
Yas şartı kaldırılsın
Burak 8 ay önce
Yaş şartı tamam da 1.60 erkek polis olmasın
Polis sevdalısı 8 ay önce
Kpss 60 olsun önlisans
Bilge 8 ay önce
Önlisans kpss puani düşürülsün
Mustafa 8 ay önce
KPSS PUAN ŞARTI 60 OLSUN
Nurdan bocek 8 ay önce
Boy sınırı azaltilsin lütfen
Yiğitler er yurdu. 8 ay önce
60 olsun kpss herkes vaşvursun gözü kara cüneyt arkın gibi yiğitler alınsın
Police 8 ay önce
Ya su onlisans 60 olsun hem 2 yilda bir hem alim alim az hemde 70 puan en azindan bizimkiside 60 puan olsun bence en onemli istek bu olmali
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın