Alexa
19 Aralık 2017 Salı 19:09
PTT İptal Edilen Görevde Yükselme Sınavına İlişkin Genelge Yayımladı!
Kamu Personeli

PTT tarafından geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen Görevde Yükselme Sınavında sorulan bazı soruların hatalı olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı. Açılan dava sonucunda mahkeme heyeti yapılan sınavın iptaline karar vermişti. 

PTT İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi aracılığıyla yayımladığı bir basın açıklaması ile konuya dair genelge yayımladı. 

PTT'DEN İPTAL EDİLEN GYS'YE YÖNELİK GENELGE

PTT Genel Müdürlüğü yayımladığı genelgede, söz konusu sınavın 13/09/2014 tarihinde yapıldığını ve sınav ilanında PTT Merkez Müdürlükleri Grubu için 191, Posta-Kargo İşleme ve Dağıtım Merkez Müdürlükleri Grubu için 115 olmak üzere toplam 306 pozisyon için ilan edildiğini duyurmuştu. 

Gerçekleştirilen görevde yükselme sınavında, sınava katılan bir personelin sınav sorularına hatalı olduğu gerekçesiyle soruların ve sınava bağlı atamaların iptali talebiyle dava açtığı ve yürütülen dava sonucunda yürütmenin durdurulmasına karar verilmişti. 

SINAV YENİDEN DEĞERLENDİRİLDİ

PTT yayımladığı genelgesinde, hatalı bulunan soruların iptalinin ardından bu soruların "Yapılan sınavlarda hatalı sorulara tekabül eden puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılır" hükmü gereğince tüm adayların cevap kağıtları yeniden değerlendirildiğini aktardı. 

Çok Sayıda Adayın Başarı Sırası Değişti

Yapılan yeniden değerlendirme sonucunda, daha önce ataması yapılan ve bir yıla yakın süredir Şef olarak göreve devam eden 23 personel (yedeklerden atananlar da dahil) ile Posta- Kargo İşleme ve Dağıtım Merkez Müdürlükleri Grubundan 10 personel (yedeklerden atananlar da dahil) atanamaz duruma gelmiş ve bir kısım personelin ise başarı sırası değiştği bildirildi. 

Karar Yenilendi

Ayrıca yayımlanan genelgede bundan sonraki süreçte açılan davalar sonucunda da bazı değişmeler olduğu bildirilerek alınan son kararda, "İdari işlemin iptali halinde söz konusu işlem baştan itibaren hiç doğmamış gibi işlem tesis edilmesi gerekeceğinden sınav sorularının iptal edilmesi üzerine (soru iptaline ilişkin en son iptal kararı gözetilerek) İnsan Kaynakları Daire Başkanlığınca asil ve yedek adayların belirlendiği bir sıralama yapılması gerekmektedir. (Sıralama yapılırken iptal edilen 99 pozisyonun artık bu sıralama için geçerli olmadığı, yapılacak olan sıralamanın sınav için ilan edilen pozisyonlar için yapılması gerektiği göz ardı edilmemelidir) Söz konusu sıralamada başarı gösteren adaylardan asil olanlar ilan edilen pozisyonlara yerleştirilmeli, geride boş pozisyon bulunması halinde ise yedek olarak belirlenen adaylardan yedek sıralamalarına göre boş pozisyonlara yerleştirme yapılmalıdır.” ifadeleri yer aldı.

ALINAN KARARA GÖRE

1-İlave edilen 99 Şef pozisyonu iptal edilmiştir. 

2-Sınavda sorulan bazı soruların yargı kararı ile iptal edilmesi nedeniyle yeniden oluşan başarı sırasına göre ilan edilen 306 (PTT Merkez Müdürlükleri grubu 191, Posta-Kargo İşleme ve Dağıtım Merkez Müdürlükleri grubu 115) Şef pozisyonuna yerleştirme yapılması gerekmektedir. 

3-İlan edilen pozisyonlardan boş pozisyon kalması halinde yedek adaylardan da başarı sırasına göre tercih alınacaktır. Her iki grup için sınavı asil ve yedek olarak kazanan adaylara ilişkin başarı sırasına göre oluşturulan liste, boş şef pozisyonlarını gösterir liste ve tercih formu http://ik.ptt.gov.tr internet adresimizde ilan edilmiştir. 

Sınavı asil olarak kazananlar sınava girdikleri gruptan, Başkanlığımız internet adresinde yer alan münhal pozisyonlardan en fazla on tercih yapacak şekilde tercih formlarını dolduracaklar ve söz konusu formlar 25/12/2017 tarihine kadar Genel Müdürlüğe gönderilecektir. Bu tebliğin her iki grup için sınavı asil ve yedek olarak kazanan adaylara imza karşılığı tebliğ edilmesi ve konunun önemine binaen gereğinin bizzat ünite amirlerinin gözetiminde yerine getirilmesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ederiz.

PTT tarafından yayımlanan genelgeye ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.