10 Aralık 2019 Salı 15:52
PTT Kamu Personeli Alımı İçin Flaş Gelişme ! Bakanlıktan Açıklama Geldi

Bilindiği gibi bundan önce Resm Gazete'de PTT personel alımına ilişkin bir yönetmelik yayımlanmıştı. Yayımlanan bu yönetmelik ile yeni PTT personel alımlarında adaylarda aranan şartlar resmen ilan edildi. 

Bunun yanı sıra yönetmelikte PTT personel alımında KPSS şartının aranacağı ifade edildi. 

KPSS şartına ilişkin yayımlanan yönetmelikte "Pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre personel alımı, KPSS sonuçlarına göre yapılan sınav sonucunda başarılı olanlardan veya PTT’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda 19 uncu maddede belirtilen şartları sağlayan deneyimli kişiler arasından yapılır" ifadelerine yer verildi. 

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Tüm bunların yanı sıra PTT personel alımı için yeni bir gelişme yaşandı. Buna göre CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel tarafından 6 Ağustos 2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak cevaplanması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığında bir soru önergesi verildi. Verilen soru önergesi ise Bakanlık tarafından yanıtlandı.

CHP Milletvekili Atila Sertel tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın yanıtlaması için verilen soru önergesinde şu sorular soruldu:

1- Kamuoyunda PTT'nin 2023 yılına kadar 55 bin kişiyi istihdam edeceğine dair haberler yer almaktadır. PTT'nin işe alımları ne zaman başlayacaktır?

2- PTT toplamda kaç kişiyi istihdam edecektir? Hangi yıl kaç kişi alınacaktır?

3- İşe alımlarda KPSS şartı aranacak mıdır? KPSS aranmayacaksa işe alımlar hangi yöntemle gerçekleştirilecektir?

4- İşe alımlarda kurum içi yazılı sınav yapılacak mıdır? 

5- İşe alımlarda mülakat uygulanacak mıdır? Geçmiş dönemde mülakat yapılarak çok sayıda kişinin hakkı yenilmiş, KPSS'de dereceye girdiği halde mülakatta elenmiştir. Yeni işe alımda bu haksızlıkların giderilmesi için ne gibi adımlar atılacaktır? 

SORU ÖNERGESİNE VERİLEN YANIT 

Bakanlık tarafından soru önergesine verilen yanıtta ise şu ifadelere yer verildi:

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde Çalıştırılacak idari Hizmet Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmeliğin 'işgücü ihtiyacının tespiti ve planlanması" başlıklı 6'ncı maddesi gereği, her yıl yapılan iş gücü tespitine göre personel alım ilanına çıkılmaktadır.

Aynı yönetmeliğin "işe Ahnmada Aranacak Genel Şartlar" başlıklı 9'uncu maddesinin 7" bendinde "KPSS'den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak" , "Giriş Sınavları" başlıklı 16'ncı maddesinin birinci bendinde "Sınavlar, alım yapılacak pozisyonun özellikleri dikkate alınarak yazılı yapılır. Yazılı sınav sonrası mülakat ve/veya uygulamalı sınav ile psikometrik inceleme yapılabilir. Hangi pozisyon unvanları için mülakat ve/veya uygulamalı sınav ile psikometrik inceleme yapılacağı ile pozisyon unvanları itibarıyla her bir sınavda aranan asgari başarı puanı Yönetmeliğe ekli (Il) sayılı cetvelde gösterilmiştir." denildiğinden ileride yapılacak personel alımlarında başvuru sürecinin kabulü için KPSS şartı aranacak ve yönetmelik gereği alım yapılacak pozisyonun özellikleri dikkate alınarak yazılı sınav yapılacaktır. 
Yine alım yapılacak pozisyonun özelliğine göre, "mülakat ve/veya uygulamalı sınav ile psikometrik inceleme" yapılabilecektir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.