Sağlık Bakanlığından Kamu Personeli Atama Duyurusu Yayımlandı

Sağlık Bakanlığı, 2019 yılı 2. dönem ilk defa ve yeniden atama kurası için bir duyuru yayımlandı ve kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda atama yapılacağı ifade edildi. Peki atamalar için genel şartlar neler?

Kamu Personelleri 18.07.2019, 08:42
Sağlık Bakanlığından Kamu Personeli Atama Duyurusu Yayımlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından bir atama duyurusu yayımlandı. Yayımlanan duyuruda kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda kamu personeli ataması yapılacağı ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemleri ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında kura ile yapılacaktır."

ATAMA DETAYLARI

Sağlık Bakanlığı tamaları kapsamında kura başvuruları Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılacaktır. Bunun yanı sıra kura saati ve yeri (https://yhgm.saglik.gov.tr) internet adresinden açıklanacak. 

Başvuru yapacak olan adaylar imzalanarak ilan edilen takvim çerçevesinde T.C. Sağlık Bakanlığı Genel Evrak Şubesi Bilkent Yerleşkesi Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı 6001 Cad. No:9 06800 Çankaya/ANKARA adresinde olacak şekilde kargo ile gönderilecek veya elden teslim edilecektir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruya göre elden yapılacak teslimler, bizzat başvuru sahibi tarafından veya noterce vekalet verilen kişiler tarafından yapılacaktır. Bunun dışında evrak alımı yapılmayacaktır.

GENEL ŞARTLAR

Bu açıklamaların yanı sıra atama başvurusu yapacak olan adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara haiz olmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Buna göre adaylarda şu şartlar aranmaktadır:

1) Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları gerekmektedir.

2) Bakanlık ve Bağlı Kuruluşları ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer statülerde görev yapan eczacı, diş tabibi ve uzman diş tabipleri,

3) İlk defa veya yeniden atanmak isteyen ve 3359 sayılı Kanun gereği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü bulunmayan tabip ve uzman tabipler,

4) Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer  2 statülerde görev yapan ve kura son başvuru tarihi itibariyle Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış olan tabip ve uzman tabipler,

5) Kura son başvuru tarihine kadar mezun olmuş ve en geç 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 18:00’e kadar Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından diploma uzmanlık tescilleri yapılmış olan uzman (TUTG) ve uzman diş tabipleri,ının diploma tescilleri ile ilgili hizmet veren bilgi bankasında (http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi/) başvuru yapılan unvanda mezuniyetlerinin tescil edildiğine dair kaydı olmayan diş tabibi ve eczacılar; tercih formu ile birlikte mezun olduklarını gösteren geçici mezuniyet belgesi veya diplomanın fotokopisini göndermeleri, ayrıca yurtdışı diplomasına sahip olanların denklik belgelerini göndermeleri gerekmektedir.)

7) 5335 sayılı Kanun’un 30 uncu maddesi, 30.01.2010 tarihli ve 27478 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5947 sayılı Kanun’un 18 inci maddesi kapsamında emekli olan tabip ve uzman tabipler bu kuraya Bakanlığımız ve Bağlı Kuruluş kadrolarını tercih ederek başvurabilirler.
Bakanlığımız dışındaki kurumlara yerleşen emekli (tabip ve uzman tabiplerin) atamaları
gerçekleştirilmeyecektir.

8)Belgeleri eksik olan, ilan metninde belirtilen süre içerisinde başvurmayan, başvuru formu imzasız olan, evrakları belirtilen süre içerisinde Bakanlığımıza ulaşmayanlar, yanlış müracaatta bulunan, PBS üzerinden başvurusunu kesinleştirmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Kılavuz İçin TIKLAYIN.

Yorumlar (8)
Derya 1 ay önce
Hemşire yardımcısı ataması bekliyoruz .ya bölümü kapatın yada iş imkanı veya üniversiteye giriş için bı ek puan verin hiçbir hak kalmadı . görmediğimiz derslerden sınava girmek zorunda yiz hemşirelik bölümü için . lütfen sesimizi duyun
Hemşire yardımcısı 1 ay önce
Hemşire yardımcılarina atama bekliyoruz. Lütfen yardımcı olun. Yillarımız boşa gitmesin
farukq 1 ay önce
bende hemşire yardımcısıyım ama bu saaten sonra alım yapılmaz kimse kendini umutlandırmasın bize başka meslwk mi yok Allah aşkına mutlu olun yeter boşverin yardımcıyı falan
Üriyet 1 ay önce
Hemşire yardımcılığı alımı yapılmıyor çocuklar ders görmeyip sayısaldan sınava sokuluyo yardımcılığı kapatın sin iki yıl mezun olanlara kadro acın gençlerimizde yazık
Kerim 1 ay önce
Bizim sesimizi duyun artık diş teknikeriyim nerdeyse hiç alım yapılmadı. Umut bağlıyoruz olmıycagını bile bile. Nasıl bir haldeyiz önümüze çıkan mezun ama çalışmıyor. Niye okuyoruz bu diplomaları niye aldık biz
Atilla korkmaz 1 ay önce
Slm Benim Hasta kabul SERTİFİKAM var acil is ariyorum Gazaiantepteyim
farukq 1 ay önce
bende hemşire yardımcısıyım ama bu saaten sonra alım yapılmaz kimse kendini umutlandırmasın bize başka meslwk mi yok Allah aşkına mutlu olun yeter boşverin yardımcıyı falan
Merve 1 ay önce
Atama yapmayacağınız bölümleri neden üniversitelere açıyorsunuz onuda bilmiyorum. Yaşlı bakım mezunuyum artık sesimizi duyun lütfen.