Alexa
11 Haziran 2016 Cumartesi 13:11
Sayıştay Temsilcisi: Şeker Kurumunun Personel İhtiyacı Had Safhada
 Sayıştay temsilcisi, örneklerle kurumun personel ihtiyacı olduğunu belirtirken Kocaeli Milletvekili Haydar AKAR da Özelleştirme İdaresinin atamaya izin vermediğini iddia etti. 

UTKU ÇAKIRÖZER (Eskişehir): Türk Şeker Fabrikalarının 2000 yılında özelleştirme kapsamına alınmasıyla birlikte şeker sanayinde oluşturulmaya başlanan kara tablo, bugün TÜRKŞEKERİ bitirme noktasına getirmiştir. 2000 yılında 25.922 olan işçi sayısı, 2015 yılında 9.541’e kadar gerilemiştir. Hukuka aykırı uygulamalar nedeniyle personel alınamadığı için taşeron çalışan sayısı 2000 yılında 836 kişiden tam yüzde 1.200 oranında artarak bugüne kadar, 2015 yılında 10 bine yaklaşmış ve bu yıl içinde 11 bine ulaşması beklenmektedir. Sayıştay raporlarında dahi "Şeker fabrikalarında kalifiye personel ihtiyacı günden güne artmaktadır." vurgusu yapılmasına rağmen işçi alımı dâhi l tüm stratejik kararları almakla yükümlü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı maalesef bu talepleri göz ardı etmektedir. 1990'lı yıllarda 1.000'e yakın personeli bulunan fabrikamızın şu an personeli yarı yarıya gerilemiştir. Çalışanların yüzde 32’si geçici işçi statüsündedir; sadece yaklaşık altı ay çalışabilmekteler. Eskişehir'deki fabrikamızın da diğerleri gibi teknik personel açısından takviye almadan faaliyetlerini sürdüremeyeceği çok açıktır. Bu nedenle personel ve ekipman desteği yapılması gerekmektedir.

SAYIŞTAY TEMSİLCİSİ: Sayın Başkanım, kuruluşun personel ihtiyacına dikkat çekmek üzere söz almış bulunuyorum. Efendim, Yönetim Kurulu üye sayısının toplantı yeter sayısının altına düşmesi nedeniyle geçmişte 26/1/2016 ile 14/5/2016 tarihleri arasında toplanamamış. Hâlen başta genel müdür kadrosu olmak üzere 2 genel müdür yardımcılığı kadrosu boş, 13 daire başkanlığı kadrosundan 7’si boş, 4’ü vekâleten yürütülüyor, boş olanların içerisinde mali işler, satın alma, proje ve yeni daire başkanlıkları da var. Genel Müdürlükte 107 adet memur kadrosunun 41’i, 286 adet sözleşmeli kadrosunun 97’si, taşrada 129 adet fabrika müdür yardımcısının 26’sı, 2.784 adet sözleşmeli personel kadrolarının da -yüzde 51 oranında yani- 1.424’ü boş durumda. Şu anda personel ihtiyacı had safhada, bunu belirtmek istedim.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) : Ne karar alıyor bu kurum, ben size söyleyeyim: Diyor ki: 812 personel alınmasına karar verilmiş. Özelleştirmeye sorulmuş, Özelleştirme bunu 480’e düşürmüş. “812’nin 480’ini alabilirsin.” demiş Özelleştirme. Bunu dedikten bir hafta sonra bir yazı daha yazmış “Tekrar kararınızı gözden geçirin.” diye Yönetim Kuruluna. Yönetim Kurulu da hızlı bir şekilde kararını gözden geçirmiş, bunu da iptal etmiş. Sevgili arkadaşlar, eğer bu ihtiyaçsa, 812 kişi, siz yatmayacaksınız, içmeyeceksiniz, yemeyeceksiniz, bu 812 kişiyi o kuruma aldıracaksınız, biz de size “Helal olsun.” diyeceğiz burada, “Teşekkür ediyoruz.” diyeceğiz. Ama Özelleştirme size bir talimat verdi, “Bunu da iptal edin.” dedi, yarıya düşürdü önce, “Bunu da iptal edin.” dedi ve iptal ettiniz.


  Özel Haber
NOT: Kamupersoneli.net tarafından hazırlanan bu haber  “www.kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
Son Güncelleme: 11.06.2016 13:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner493