SGK'dan Taşeron İşçilere İşsizlik Sigortası Primi Ödenmesine İlişkin Genelge

Kamu kurumlarında kadroya geçirilen taşeron işçilere işsizlik sigortası primi ödenip ödenmemesi konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu bir genelge yayımladı. SGK tarafından yayımlanan genelgenin detaylarını siz okuyucularımıza haberimizde aktarıyoruz.

Kamu Personelleri 09.09.2018, 09:01 09.09.2018, 15:38
SGK'dan Taşeron İşçilere İşsizlik Sigortası Primi Ödenmesine İlişkin Genelge

Geçtiğimiz Nisan ayında kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler, çalışmakta oldukları kurumlarda kadrolara dahil edilmişlerdi. 

Kadroya alınan taşeron işçilere işsizlik sigortası primi ödenip ödenmeyeceği konusu ise merak konusuydu. Bu konuya dair yaşanan bu bilinmezliği ise SGK yayımlamış olduğu bir genelge ile ortadan kaldırdı. İşte o genelgenin detayları

SGK'DAN İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ GENELGESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan genelge detaylarına göre, kamu kurumlarında 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilere işsizlik sigortası ödemesi yapılacak. SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı imzasıyla yayımlanan genelgede, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/D bendi kapsamında istihdam edilen personele 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerinin uygulanacağı bildirildi. Ancak kamu kurumlarına 4/B statüsünde kadroya alınan işçilere işsizlik sigortası primi ödemesinden yararlanamayacaklar. İşsizlik sigortası ödemesinden yalnızca 4/D bendi kapsamında istihdam edilen işçiler faydalanabilecekler. 

Ayrıca yayımlanan genelgeye göre taşeron işçilere geriye dönük işsizlik sigortası primi ödemesi de yapılacak. Genelgede, kadroya geçirildikleri tarihten itibaren haklarında işsizlik sigortası hükümleri uygulanmamış olan personel için geriye dönük belge düzenlenerek, 23 Eylül'e kadar SGK'ya bildirilmesi gerektiği kaydedildi. Ödenmemiş işsizlik sigortası primlerinin de eylül ayı sonuna kadar ödenmesi halinde yükümlülüğün yasal süresinde yerine getirilmiş sayılacağı belirtildi.

NE KADAR PRİM ÖDEMESİ YAPILACAK?

İşsizlik sigortası primi ile ilgili yayımlanan genelge sonrasında merak edilen konulardan bir tanesi de işçilere ne kadar ödeme yapılacağı konusu oldu. İşsizlik sigortası için brüt ücret üzerinden işçiler yüzde 1, işveren yüzde 2 oranında prim ödüyor. İki bin 500 lira brüt ücreti olan işçiden aylık 25 lira, işverenden 50 lira prim alınıyor. Geriye dönük uygulama dolayısıyla beş aylık primler topluca alınacak. Böylece, 2 bin 500 lira brüt ücreti olan işçi adına 125 lira, işveren adına da 250 lira prim eylül ayında topluca yatırılacak.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (4)
Mesut 12 ay önce
Üç kurus maaş alıyoruz onuda kırparak 2 kuruşa indirdiler bakalım daha ne kadar kesintilerle maaşı pula cevirecekler çok merak ediyorum.
e 12 ay önce
taşeron 4d döner sermaye magduru duyrulur saglik bakani hak i̇ş konuya el atmasini talep edi̇yoruz geçi̇nemi̇yoruz
iller bankası 12 ay önce
iller bankası taşeron çalışanlarına kadro verilmedi.bu kurum ne olacak.ihale sıkıntılı ,iş garantisi yok.lütfen duyun sesimizi.
Erdal 11 ay önce
Zaten zor geciniyoruz birde vergiye kesiyorlar boş kadro verildi nerde haklarımız diğer kadrolar 3000 3500 alıyor nerde 400 500 verilecekti başbakanın sözleri