SGK Personeli Darbeye Çelik Gibi İradesiyle Karşı Durdu!

15 Temmuz 2016 tarihindeki FETÖ'cü militanların darbe girişimi başarıyla bastırıldı. SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, darbe girişimi akşamı canıyla malıyla tankların önüne geçen SGK personeline teşekkür etti...

SGK Personeli Darbeye Çelik Gibi İradesiyle Karşı Durdu!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, FETÖ'nün darbe girişimin olduğu akşam başta özel güvenlik görevlileri olmak üzere tüm kurum personeline, bulunduğu illerdeki valiliklerin emrine geçerek darbecilerle mücadele etmeleri talimatını verdi. Bağlı'nın bu talimatının ardından Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde stratejik kurumları koruyan SGK çalışanları, darbenin protesto edilmesinde etkin rol aldı.

Engellenen darbe girişiminin ardından vatandaşların yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluş yetkilileri ile görevlilerinin gösterdiği özveri ve direnişin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halka darbecilerle mücadele çağrısında bulunmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Süleyman Soylu’nun vatandaşlarla TRT binasını darbecilerin elinden alması da moral ve motivasyonu artırdı. SGK Başkanı Bağlı da başta özel güvenlik görevlileri olmak üzere tüm personele, bulundukları illerdeki valiliğin emrine geçerek darbecilerle mücadele etme talimatı verdi.

Bu talimatın ardından, Ankara'da görevli yaklaşık 300 güvenlik personeli Emniyet Genel Müdürlüğü, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı, TRT Genel Müdürlüğü ve Türksat gibi stratejik kurumları korumak için harekete geçti. Emniyet yetkilileriyle iletişim halinde hareket eden güvenlikçiler, söz konusu kurumların darbecilerin eline geçmemesi için canları pahasına mücadele etti.

- Uçaklara aldırmadan Külliye'nin yolunu tuttu

Kurumun Emeklilik Genel Müdürü İsmail Yılmaz ise darbe girişimin ilk saatlerinde Emek semtindeki evinden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne doğru hareket etti. Vatandaşları Külliye'nin çevresinde toplanmaları için organize etmeye çalışan Yılmaz, Külliye'nin çevresinde darbecilerin açtığı yoğun ateşin ortasında kaldı.

Çevresindekilerin şehit olmasına tanıklık eden Yılmaz, yaşadıklarını AA muhabirine şöyle anlattı:

"Bu darbe girişiminin ilk andan itibaren sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olduğunu bildiğim için alçak uçuş yapan uçaklara ve silah seslerine hiç aldırış etmeden etmeden evimden çıkıp Külliye'ye doğru yürümeye başladım. Külliye'nin çevresine vardığımda sadece 10-15 vatandaş vardı. Saatler ilerledikçe sayı arttı. Darbeciler oradaki insanların varlığından rahatsız olmuş olacak ki en ağır müdahelelerden birini Külliye'ye giden vatandaşlara yönelik gerçekleştirdi. O sırada çevremdeki birçok kişinin şehit olduğunu gördüm."

- İki kahraman personel şehit oldu

Genel Müdür Yılmaz gibi SGK personellerinden Ali İhsan Lezgi ile Yakup Kozan da darbe girişimine direnen isimlerdendi. Darbe girişimini haber alıp Hasköy semtindeki evinden oğlu Yasin ile TBMM'nin önüne giden Lezgi, burada şehit oldu, oğlu ağır yaralandı.

Kurumda taşeron işçi statüsünde çalışan bir çocuk babası Kozan ise o akşam Genelkurmay Başkanlığı önüne giderek darbecilere karşı durdu. Darbecilerin acımasız müdahalesine maruz kalan Kozan, olay yerinde şehit oldu.

AA
Kamupersoneli.net

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2016, 11:29
YORUM EKLE