Sözleşmeli Kamu Personellerine Kadro Açıklaması! Sözleşmeli Personele Kadro Verildi Mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli sözleşmeli kamu personellerine kadro verilmesine yönelik olarak yeni açıklamalar geldi. Binlerce çalışanın merakla beklediği kadro verilmesi hakkında talepler iletildi. Peki sözleşmeli personele kadro verildi mi? İşte detaylar.

Kamu Personelleri 18.06.2019, 13:33 18.06.2019, 13:42
Sözleşmeli Kamu Personellerine Kadro Açıklaması! Sözleşmeli Personele Kadro Verildi Mi?

Sözleşmeli kamu personellerinin kadro taleplerinin ne zaman yerine getirileceği merak ediliyor.

Söz konusu, kamu personeline kadro verilmesi süreci hakkında Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Türk Eğitim Sen Başkanı Talip Geylan'dan açıklamalar geldi.

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından verilen 3+1 kanun teklifi hakkında sözleşmeli personellere kadro verilmesi talebi yenilendi.

MEMUR-SEN VE EĞİTİM-BİR-SEN GENEL BAŞKANI ALİ YALÇIN'DAN AÇIKLAMALAR

1-Memur-Sen olarak "Kamu personel sisteminde; kurum, unvan, görev ve görev yeri ayırımı olmaksızın kadrolu statüde istihdam esası benimsenmeli ve sözleşmeli personel istihdamı tamamen terk edilmeli" kararımızı ve kararlılığımızı sürdürüyoruz.

2-Bugün gündeme düşen kanun teklifinin içeriğinde yer verilen sözleşmeli öğretmen ve sözleşmeli din görevlileriyle ilgili 4+2 uygulamasının 3+1'e dönüştürülmesine ilişkin hüküm önerisini; kapsam olarak EKSİK, ilk adım olarak DOĞRU, nihai çözüm olarak YETERSİZ buluyoruz.

3-TBMM'ne sunulacak kanun teklifinde öğretmen ve din görevlilerine yönelik iyileştirmeyi gerekli ve doğru buluyoruz. Aynı hak ve imkanın kapsamında diğer kamu kurumlarında ve unvanlarda görev yapan personele yer verilmemesini gereksiz tutum ve eksik düzenleme olarak görüyoruz.

4-Sözleşmeli öğretmen ve din görevlisine 3+1 uygulamasını getiren iradenin/devletin, diğer kurumlardaki/unvanlardaki personeli kapsamın dışında tutmak için haklı ve makul bir gerekçe göremiyoruz.

5-Sözleşmeli öğretmen/din görevlisi arkadaşlarımızla birlikte sözleşmeli memur, mühendis, hemşire, tekniker, teknisyen ve diğer unvanlardaki sözleşmeli personel arkadaşlarımızın mağduriyetini azaltmak ve mutlu olmalarını sağlamak hem mümkün hem de gerekli.

6-İlk adımdaki eksiklik giderilmeli ve teklifin kapsamına kurum,unvan, görev yeri ayırımı olmaksızın bütün sözleşmeli personel dahil edilmeli.Nihai çözümdeki yanlışlık giderilmeli;sözleşmeli personel statüsü sona ermeli,mevcut sözleşmeli personel istisnasız kadroya geçirilmeli.

TÜRKİYE KAMU-SEN VE TÜRK SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÖNDER KAHVECİ'DEN AÇIKLAMA

1) Milli eğitimle ilgili olarak 19 maddelik bir teklif TBMM'ye sunulmuş ve Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınma sürelerinin 4+2'den 3+1'e indirilmesi düzenlemesinin de bu teklifte yer aldığı ilan edilmiştir.

2) Ayrıca sözleşmeli diyanet personeli ile ilgili de 3+1 düzenlemesinin tasarıya ekleneceği ifade edilmiştir.

3)Türk Sağlık-Sen olarak tüm sözleşmeli kamu çalışanlarının kadroya geçirilmelerini sorunları çözecek, aileleri birleştirecek tek çözüm olarak gördüğümüzü öncelikle belirtiyoruz. Harf ve rakamlara boğulmuş istihdam modelleri yerine kadrolu istihdama geçilmesini istiyoruz.

4) Bu temel talebimiz gerçekleşene kadar sözleşmeli kamu çalışanları ile ilgili yapılacak düzenlemelerde kapsayıcılık mutlaka esas olmalıdır. 3+1 sadece öğretmenlerimiz ve diyanet personelimiz için değil sözleşmeli sağlık çalışanları için de geçerli olmalıdır.

5) 4+2'yi bekleyen tüm sözleşmeli personelde süre 3+1'e indirilmelidir.

Bu olumlu değişim tüm sözleşmelileri sevindirecek bir hale getirilmelidir. Adalet ve eşitlik bunu gerektirmektedir.

6) Bu konuda sadece temenni değil TBMM'de gerekli girişimlerde bulunarak düzenlemenin kapsayıcı olması için gerekli mücadeleyi vereceğimizden herkes emin olsun. Sözleşmeli sağlık çalışanlarının yeni bir ötekileştirmeye maruz bırakılmasına asla izin vermeyeceğiz.

TÜRK EĞİTİM SEN BAŞKANI TALİP GEYLAN'DAN AÇIKLAMALAR

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş sözleşmelilerin süre düzenlemesi teklifini hazırladıklarını duyurdu.

Bu konuda, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan nezdindeki girişimleriyle süreci takip eden Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'a teşekkür ediyoruz.

Şimdi sıra tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinde. Hükümet, 2011de yaptığı doğru hamleyi bir kez daha gerçekleştirmeli ve 4-B'li çalışanları kadroya geçirecek yasal düzenlemeyi hayat geçirmelidir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu haklı talebe kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz.

Yorumlar (15)
Abdullah Çövüt 2 ay önce
Sözleşmeli öğretmenler gibi kamu kurumlarında çalışan diğer sözleşmeli personellerin de aynı haktan yararlanmalarının doğru olduğunu düşünüyorum. Bütün sözleşmeliler önünü görebilmeli. Sendikaların bu konudaki görüşlerini destekliyorum.
Erol 2 ay önce
Bekliyoruz, Devlette Sözleşmeli personel kadrolu personel ayrımına son verilsin.
Hakan 2 ay önce
Kpss ile atanmış tüm 4bli memurlar kadro bekliyor kamuda sadece öğretmenler yok diyanet personeli yok bu adaletsizliği gidermeli. Adalet sağlanmalıdır ayrımcılık son bulsun hak hukuk vicdan duygusu adalet duygusu ver Allahım sen bizi idare edenlere
Emrullah gögen 2 ay önce
Sendikaların ve halkın haklı taleplerine, hükümetin karşılık göstermesini ve bütün sözleşmelilere kadro verilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz...
Hasan 2 ay önce
En cok zoruma giden de oy verdigimiz partinin bizi ayristirmasidir. Yaziklar olsun diyorum içimdeki tüm samimiyeti öldürdünüz.
Cabir kurkcu 2 ay önce
4b kodrusu yalan zaten yalan uzerine kurulmus ici oyulmus kolelik calisma sistemi hak yok sadece kuru calisma duzenegi ikramiyesi yok saati yok bunasil bi sistem yer degisterme baska kuruma gecme hakki yok bos bi kagit anlasmasi sonu fiyasko yaziklar olsun hani hak hani esitlik
Vedat yurdakul 2 ay önce
Belediyelere kpss olmadan alınan binlerce sözleşmeli var şimdi bunlar kadroya mi alınacak yazıklar olsun belediye başkanının kayincosu meclis üyesinin akrabası yazıklar olsun
Hade 2 ay önce
Ben halk egitimde çalışıyorum ve hiçbir sıtadüm yoktur bizlere herhangi bir iyileştirme olacakmı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın