Tarım ve Orman Bakanlığına 10 Bin 551 Personel Alımı Hakkında CHP’den Sert Tepki: Sözünüzü Tutun

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut'tan Tarım ve Orman Bakanlığına 10 bin 551 personel alımı sert tepki geldi. Barut yaptığı açıklamasında; "Bakan bayramlık ağzını açmış. AKP’nin 10 bin 551 atama sözü boynunda asılı duruyor" ifadelerini kullandı ve verilen sözlerin tutulmasını talep etti.

Kamu Personelleri 09.08.2019, 16:10
Tarım ve Orman Bakanlığına 10 Bin 551 Personel Alımı Hakkında CHP’den Sert Tepki: Sözünüzü Tutun

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sert tepkide bulundu.

Geçtiğimiz günlerde personel alımı hakkında; "binlerce personel alımı beklemesinler" ifadelerini kullanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sert tepki Ayhan Barut'tan geldi.

Barut yaptığı açıklamasında Pakdemirli'ye yönelik olarak;

"Bakan bayramlık ağzını açmış. AKP’nin 10 bin 551 atama sözü boynunda asılı duruyor. Verilmiş sözü tutmamak halkımız tarafından nasıl cezalandırılacak bunu ilk seçimde göreceğiz." dedi.

Tarımın ve hayvancılığın dışa bağımlı politikalar sayesinde dibe vurduğunu söyleyen CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut birkaç takım değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de çiftçinin, köylünün üretim yapamayacak durumda olduğunu ifade ederek;

"Ülkemiz çiftçisi, köylüsü üretim yapamaz, ürettiğinden kazanamaz durumdadır. Toprağın ekilip biçilmesi, hayvanın sağlıklı beslenmesi ve tüketiciye en güvenli bir şekilde ulaşması için girdi maliyetlerinin en düşük seviyede tutulması gerekmektedir.

AKP tarım politikasını ne yazık ki bu düşünceden uzak bir şekilde uygulamaktadır. Çiftçinin, köylünün canını bezdiren mazot, gübre, ilaç ve yem gibi en temel girdi kalemleri almış başını gitmiştir.

Üretici atadan dededen kalan topraklarını ele güne karşı duyduğu manevi duygularla yinede ekmek, biçmek üzere işlemektedir. Ancak ürettiği ürüne ne destek olunmakta nede pazar bulabilmektedir." dedi.

Kurban Bayramına sayılı günler kala hayvan varlığı hakkında Ziraat Mühendisleri Odasının (ZMO) yapmış olduğu çalışmaların verilerini paylaşan Barut;

"Türkiye tarihinde resmi olarak ilki 2010 yılında olmak üzere 2011, 2017 ve 2018 yıllarında kurbanlık amaçlı hayvan ithalatı yapıldı.

Ülkemizde yılda 10 milyon civarında hayvan kesimi yapılmakta. Kırmızı et üretimimiz 1 milyon tonun üzerinde gerçekleşmektedir.

Kesilen hayvanların %55`ini koyun, %14`ünü keçi, %31`ini de sığır oluşturmaktadır.

2019 yılının ilk altı ayında ithal edilen sığır sayısı 64 ilimizdekinden ve Bartın, Karabük, Hakkari, Bilecik, Siirt, Tunceli, Yalova, Kilis ve Rize illerimizdeki toplam sığır sayısından daha fazladır.

2019 yılının ilk yarısında ithal edilen koyun sayısı ise, Sakarya, Bayburt, Gümüşhane, Yalova, Karabük, Zonguldak, Düzce, Rize ve Bartın`daki koyun sayısından daha fazladır.

Son dört buçuk yılda 765 bin koyun ithal edilirken, 110 milyon dolar ödenmiştir. Yani 1960 yılı rakamlarımız baz alındığında toplam hayvan sayısında %13`lük bir azalış olmuştur.

Bakan hayvancılıkta içinde bulunduğumuz bu gidişe dur demek için ne yapacak onları anlatmalı." dedi.

PERSONEL ALIMI AÇIKLAMASI

Türkiye tarımında üretmeden tüketimin zararlarını ve yapılmasını gerekenleri açıklayan Barut, 10 bin 551 personel alımı hakkında da tepkide bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığının sözünü tutmasını talep eden Barut;

"Tarımın içinde bulunduğu dar boğazdan düze çıkması için üretim odaklı politikalar benimsenmelidir.

Tarımsal üretimin desteklenmesi, ithalatçı politikalardan vazgeçilmesi, ürün planlamasının yapılması ve yöneticilerin tarımın içinden gelen ve meslek deneyimi olan kişilerden tercih edilmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde hobileri arasında dahi tarımsal faaliyetler olmayan yöneticilerle tarımın yükselmesi, yücelmesi mümkün olmayacaktır.

Tarladan sofraya tarımın tüm halkalarını Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su ürünleri Mühendisleri ile Veteriner hekimler yönetmeli, onlar hizmet vermelidirler.

17 yıldır ülkeyi yöneten AKP kendi sözüne sahip çıkmalı ve 10 bin 551 atama sözünü yerine getirmelidir.

Bakan binlerce personel alımı beklemesinler sözünün hayrını görsün. Bakanlıktaki ballı atamalarını, bağlı kuruluşlardaki çift dikişli atamalarını gözden geçirsin." dedi.

Yorumlar (13)
Vethek 4 ay önce
İhtiyaç daha önceden belirlenmiş ki 10551 kişi denmiş.şimdi ihtiyaç yok demek ben bu işi beceremiyorum sorumluluk alamam demenin kolay yolu.her yere yazdım bakanlık ösym ye ösym hazine Müsteşarlığına müsteşarlık bakanlığa yonlendiriyor alım için.son kararı kim veriyor arkadaş bizde ona soralım ya da bu işler burokrasiden çıksın artik diyen ve Başkanlık sistemini getirenlerin suan yaptığı bu gibi atamalar neden hala bürokrasi ile yürüyor.bir tek atamalar mi devleti batiracak ülke olarak yapılmayan atamalar yüzünden batmanın esigindeyken.
Okumuş ev hanımı 4 ay önce
Zor sözünde duran yok artık maalesef hemde o kadar ihtiyaç varken izin çıkmaz kurumlar arası geçiş ile kapatıyorlar açığı yazık yazık
Cern 4 ay önce
Kesinlikle atama yapılmalı yoksa halk herşeyin hakkını verir
Oyanur 4 ay önce
Evet 10000 atama sizi verilmişti. Sözlerinde dururlar inşAllah.
Ismail 4 ay önce
Zaten AKP yanlis tarim politikalari yuzunden tarımsal alanda dışa ne kadar bağlı kaldığımız ortada yazık bu ülkenin kalkınması tarımdan geçer bir an önce gerekli ve söz verilen alımların yapilması zaruriyettir yoksa bu halk istanbul seçimlerinde nasıl hafif te olsa hükümete ders vetdiyse bundan sonra daha ağır şekilde cevap verecektir
Ismail 4 ay önce
Çünkü özülüüyoruz hükümetimizin oy kaybına tahamül edemiyoruz bu ülkeyi şaha kalkındıracak AKP dir ne olur dogru tarımsal faaliyetlerin yürütülmesi elzemdir inşAllah bu alımlar yakın zamanda gerçekleşir yine AKP ve sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde tüm dünyaya gücümüzü gostermiş oluruz
Ismail 4 ay önce
Çünkü özülüüyoruz hükümetimizin oy kaybına tahamül edemiyoruz bu ülkeyi şaha kalkındıracak AKP dir ne olur dogru tarımsal faaliyetlerin yürütülmesi elzemdir inşAllah bu alımlar yakın zamanda gerçekleşir yine AKP ve sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde tüm dünyaya gücümüzü gostermiş oluruz Allahın izniyle.
Ismail 4 ay önce
Çünkü özülüüyoruz hükümetimizin oy kaybına tahamül edemiyoruz bu ülkeyi şaha kalkındıracak AKP dir ne olur dogru tarımsal faaliyetlerin yürütülmesi elzemdir inşAllah bu alımlar yakın zamanda gerçekleşir yine AKP ve sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde tüm dünyaya gücümüzü gostermiş oluruz Allahın izniyle.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın