Taşeron İşçilere Tediye İkramiyesi Ödenmesi Konusu TBMM Gündeminde

Kamu işçilerinin faydalanabildiği ancak kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçilere ödenmeyen tediye ikramiyesi konusu TBMM gündemine taşındı. Taşeron işçilerin tediye ikramiyesi almalarına yönelik dile getirilen talebi sizlerle paylaşıyoruz.

Kamu Personelleri 18.10.2018, 18:37
Taşeron İşçilere Tediye İkramiyesi Ödenmesi Konusu TBMM Gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan çalıştıkları kurumlarda sözlü ve yazılı sınavlar sonucu kadroya alınan taşeron işçilere tediye ikramiyesi ödenmesi konusunu TBMM gündemine taşıdı. 

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmeleri ile ilgili düzenleme kapsamında yer alan yönetmelikte; kadroya alınan taşeron işçilere kadrolu kamu işçilerinde olduğu gibi tediye ikramiyesi ödeniyor. 4 taksit olarak ödenen bu ikramiyelerden ise belediye şirketleri bünyesinde çalışan işçiler faydalanamıyorlar. 

TEDİYE İKRAMİYESİ ALAMAYAN İŞÇİLERİN İKRAMİYE TALEBİ TBMM'DE

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yapmış olduğu konuşmasında tediye ikramiyesi alamayan taşeron işçilerin durumlarını masaya yatırdı. Belediye işçilerinin tediye ikramiyesi alamaması konusunda Yargıtay kararını hatırlatan Turan Aydoğdu, Maliye Bakanlığı'nın olumsuz kararı nedeniyle bu işçilere ikramiye ödemesi yapılamadığını söyledi. 

Yaşanan bu durumun işçileri böldüğünü söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan işçilerin bu mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti. Cumhuriyet Halk Partisi 27. Dönem İstanbul Milletvekili Turan Aydoğdu'nun, TBMM'de yapmış olduğu o açıklamaları.

Belediye İşçilerine Tediye İkramiyesi Talebi

"Bilindiği üzere, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle, taşeron işçi olarak çalışan işçiler, 4/D işçi kadrolarına atandılar, belediyelerde ve özel idarelerde taşeron firmada işçi olarak çalışanlar ise, ilgili belediyelerin ve özel idare müdürlüklerinin kurdukları şirketlerde istihdam edildiler. Direkt 4/D işçi kadrosuna atanan kişiler ilave tediye ikramiye hakkından faydalanırken, belediye şirketlerine geçenler bu haktan faydalanamıyor. Yargıtay’ın bu işçilere ilişkin olumlu kararına rağmen, Maliye Bakanlığı İçişleri Bakanlığına yazdığı olumsuz yazıyla bunu engelliyor. Toplumun tüm kesimlerini bölen iktidar, işçileri de ikramiye hakkı üzerinden bir kez daha bölmüş oluyor. İlave tediye hakkından mahrum bırakılan işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için iktidarı yargı kararlarına uymaya çağırıyorum."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)