Taşeron İşçileri Şimdiden Yüzde 2.39 Olan Enflasyon Farkı Zammından Yararlanmak İstiyorlar

Çalıştıkları kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçilere yönelik açıklanan mali ve sosyal haklar içerisinde enflasyon farkı zammı bulunmuyor. Öyle ki bu fark Haziran ayı itibariyle yüzde 2.39. Taşeron işçilerin enflasyon farkından oluşan kayıplarını haberimizde değerlendiriyoruz.

Kamu Personelleri 19.06.2018, 18:39
Taşeron İşçileri Şimdiden Yüzde 2.39 Olan Enflasyon Farkı Zammından Yararlanmak İstiyorlar

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi olarak çalışanların kadroya geçişleri Nisan ayı itibariyle tamamlandı. Binlerce taşeron işçisi çalışmakta oldukları kurumlarda kadrolara dahil edildiler. 

Kadrolara alınan taşeron işçilere yönelik mali ve sosyal haklarında açıklanmasıyla kadro detayları netleşmiş oldu. Bu kapsamda taşeron işçilerin alacakları zam oranları da açıklandı ancak işçilere enflasyon farkı zammı verilmedi.

TAŞERON İŞÇİLERE ENFLASYON FARKI ZAMMI YOK

Kadrolara alınan işçilere yönelik yayımlanan haklarda kamu kurumlarında çalışan 200 bine yakın işçiye verilen enflasyon farkı zammı yer almıyor. Buna göre, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileri yüksek hakem kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre yıllık yüzde 8 zam alacak olan taşoron işçiler için yapılacak zam oranı enflasyonun altında kaldı.

Enflasyon farkının Haziran ayı itibariyle yüzde 2,39 olarak belirlenmesinin ardından taşeron işçilerin kaybıda bu miktarda. Haziran ayında enflasyon düşmezse kamu işçileri ve memurlar, enflasyon zammı alacak. Şu an itibariyle oluşan enflasyona göre taşeron işçi iken kadroya geçişi gerçekleştirilen işçilerin kayıpları yüzde 2,39 olarak gerçekleşti.

KAMU İŞÇİLERİNE VERİLİYOR

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalarda kamu işçilerinin toplu sözleşmeleri 2017 ve 2018 yılları için imzalanmış ve gerçekleşen enflasyona göre ayarlama yapılacağını, fark oluşması durumunda enflasyon zammının da olacağını belirtmişti. Kamuda görev yapan 200 bin işçi için toplu sözleşmede 'yüzde 3.5 zam ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3.5'i aşarsa enflasyon farkı' verilmesi karara bağlanmıştı. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 7.27 olursa, yüzde 3.77 enflasyon farkı söz konusu olacak.

TAŞERON İŞÇİLER YÜZDE 4+4 ZAM ALACAKLAR

Çalıştıkları kamu kurumlarında kadroya dahil edilen taşeron işçilerin zam oranları ise yüzde 4+4 olarak verilecek. Bu durumda kayıp yaşayacak olan taşeron işçiler enflasyon farkı zammının kendilerine de verilmesini talep ediyorlar. Halen uygulamada olan toplu iş sözleşmesinde bu konuda bir düzenleme olmadığından taşeron işçilere enflasyon zammı verilmesi konusunda adım atılmalıdır. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)