TİGEM 2017 Yılında Personel Alımlarını KPSS ve Yazılı Sınav İle Yapacak

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Müdürü, Mehmet Taşan, 2017 yılında TİGEM'e personel alımlarıyla ilgili açıklamalar yaptı. TİGEM 2017 personel alımlarına dair detaylar haberimizde...

Kamu Personelleri 03.12.2016, 09:50 01.02.2019, 18:08
TİGEM 2017 Yılında Personel Alımlarını KPSS ve Yazılı Sınav İle Yapacak

TİGEM, 2017 yılında personel alımlarını KPSS puanına bağlı olarak 20 katı kadar adayı yazılı sınava alacak. TİGEM Genel Müdürü Mehmet TAŞAN ise personel alımlarında mülakat yapmayacaklarını söyledi.

TİGEM GENEL MÜDÜRÜ MEHMET TAŞAN : Sayın Başkanım, değerli üyeler; şimdi, bizim işletmelerimizde tabii çok ağır şartlarda pers onel çalışması olduğu için özellikle teknik personeli tutmakta büyük zorluklar çekiliyor. Bu personelin sosyal haklarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla Devlet Personel başkanlığı nezdinde 2014-2015 yıllarında girişimlerde bulunulmuş. Bu girişimler içerisinde temel ücret gruplarının düzenlenmesi, vergi matrahlarından bazı kalemlerin istisna edilmesi, ek ödeme oranlarının artış sağlanması, fazla mesai ücretinin yükseltilmesi, KPSS puanı yerine mülakat sistemiyle eleman alınması, beş yıl süreyle kurumdan ayrılamaması ve sözleşmeli personel ücretlerinin belirlenmesine alternatif bir sistem veya bu sistem içinde yönetim kurulunun yetkisi gibi hususlarla ilgili müracaatlar oldu.

En son 8/1/2016 tarihli yazımızla Devlet Personel Başkanlığından tekrar bu konuda görüş istendi. TİGEM’e ilk defa açıktan atanacak personelin alımıyla ilgili Hazine Müsteşarlığı nezdinde yapılan çalışmalar sonucunda Resmî Gazete’nin 28/10/2016 tarihli sayısında yayımlanan 2017 yılına ait genel yatırım ve finansman kararnamesi nde TİGEM işletmelerinin ziraat mühendisi, veteriner hekim, tekniker ve teknisyen pozisyonunda yapılacak atamalarda kamu görevlerinde atanacaklarda yapılacak yönetmelik hükümleri dışında KPSS sonuçlarına göre belirlenen adaylardan 20 katından fazla olmamak koşuluyla kurum tarafından sınav yapılması hükme bağlanmıştır. 2017 yılındaki eleman alımlarımız bu karar çerçevesinde yapılacaktır. Onunla ilgili hukuki sürmektedir.

HAYDAR AKAR (Kocaeli): Evet, TİGEM’in bu problemini yine defalarca tartıştık. TİGEM’de gerçekten oraya TİGEM’in sadece Ceylanpınar değil başka işletmelerinde de aynı sıkıntıyı yaşıyor. İş koşulları zor ve kırsal alanda olduğu için de çok fazla durmuyor elemanlar. Özellikle sözleşmeli elemanları da tutmakta zorlanıyorlar. Böyle bir imkân tanınması güzel. Evet, KPSS’nin 20 katında ama tabii, burada mülakat sıkıntı yaratıyor. Mülakatta liyakat ve çalıştırılacak arkadaşların, işte, veterinerin, teknikerin, teknisyeni n iş yeterliliği neye göre değerlendirilecek? Burada böyle bir sıkıntı devreye giriyor. Amaç bu işletmenin gelirlerini artırmak, verimliliğini artırmak için gerçekten iyi niyetli yapılırsa ki öyle, şüphem yok diyeceğim ama yaşadığımız örnekler bunu da bize bu uyarıda bulunmayı zorunlu kılıyor, bir süre sonra sıkıntılar oluşuyor çünkü eş dostun bu mülakatta olan, 20 katını çağırıyorsunuz ama herkes bir şekilde devreye giriyor, sonuçları da çok pozitif olmuyor zaman zaman. Onun için de bunu tam KPSS’nin 20 katı ama bu mülakatların da mümkünse zapturapt altında alınması yani bir kamera kaydıyla kaydedilmesi…

Yarın öbür gün biz burada sizi eleştirirken “Alın sayın vekilim, işte biz mülakatımızı şöyle yaptık, şu soruları sorduk, gerçekten kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili soruları sorduk.” diyebilecek bir belgeyi de oluşturmanız gerektiğini söylüyorum çünkü yavaş yavaş bu KPSS 20 katı, 30 katı gibi bazı kurumlarda kaldırıyorlar, KPSS kalkıyor yani KPSS dışında eleman alımına izin veriliyor. Tamamen mülakat yöntemi yle. Mülakat yöntemi de bu. Biz, benim dostum, eşim girsin diye bir dert içerisinde, sıkıntı içerisinde değilim. Hakikaten arkadaşlar, hakikaten gençler çok sayıda veteriner var, çok sayıda ziraat mühendisi var açıkta iş için, iş bakan devlette veya özel sektörde ama alan dar bir alan. Onun için de burada hak eden arkadaşların girmesi konusunda herkesin bir şey göstermesi lazım yani böyle eş dosttan ziyade hak edenin yerleştirilmesi konusunda gayret göstermesi lazım. Peki, biz yarın size “Bu mülakatı neye göre yaptınız, bunların kriterleri nedir?” diye sorduğumuzda da “İşte, bakın, buyurun, belgesi burada, arkadaşları biz bu yöntemlerle seçtik, KPSS puanı budur, 20 katı budur, sorduğumuz sorular tamamen kendi alanlarıyla ilgili sorular. Bunun sonunda da yaptığımız değerlendirmede öne çıkan veya verilen kadroya giren arkadaşlar, hak eden arkadaşlar bunlardır.” diyebilmelisiniz.

Gelecek yıl soracağız “Bunları aldınız mı?” diye ve “Hangi şartlarla, hangi kriterlerle aldınız?” diye de soracağız ama bu şekilde çözülmesi en azından doğru olduğunu düşünüyorum. Yani sözleşmeli yerine direkt personel şeklinde devlet memurluğu veya işte statüsü ne olursa alınmasını doğru buluyorum.

TİGEM GENEL MÜDÜRÜ MEHMET TAŞAN: Şimdi, esasen biz mülakat talebinde bulunmuştuk ama çıkan kararda yazılı sınav yapılabileceği hükme bağlandı. Dolayısıyla, biz mülakat yapmayacağız, ayrıca yazılı sınav yapacağız. KPSS puanının 20 misline kadar çağırıp en azından kurumda hangi şartlarda çalışacağını arkadaşların bilmesi lazım. Bir de teknik yeterliliğinin ölçülmesi anlamında en azından merkez yerleştirmeye göre biraz daha iyi olacak diye düşünüyoruz.


 

Yorumlar (25)
Zeynep 3 yıl önce
Tigem personel aliminda veteriner teknikeri de alinacak haberde tekniker denilmis fakat hangi bolumlerde alinacagindan soz edilmemis
Ali eraslan 3 yıl önce
Ben meslek lisesi mobilya mezunuyum 14 senedir bu mesleğin içindeyim theme girmek isterim yaşım 31
murat akhamur 3 yıl önce
İşiszim beni işa alın
Adem 3 yıl önce
Başvuruşar nerde ve nasıl yapılıyor... yardımcı olursanız sevinirim
Sz 3 yıl önce
Sürünen taşaron işçisi ne olacak alahtankorun
ibrahim 3 yıl önce
Tigem işçi tercihleri nerden ve ne zaman tercih yapılacak lütfen cevap yazsın birisi.
Yaşar : 3 yıl önce
Merhaba başvuru ne zaman,Nerede ve nasıl yapılacak bilgi vermeniz mümkün mü?
ALAADDIN DAĞCI 3 yıl önce
Iyi aksamlar ben amasya gokhoyuk tarım meslek lisesi mezunuyum basvurularda bi faydası olur mu kpss puanım 69
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın