Alexa
18 Nisan 2017 Salı 15:23
TODAİE Yüksek Lisans Programları Yayımlandı ! Başvurular Ne Zaman Yapılacak?
Kamu Personeli

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü tarafından Kamu Yönetimi Yüksek Lisans ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Doktora programları başvuru kılavuzu yayımlandı. Yayımlanan kılavuzu göre başvurular 1 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak ve 15 Haziran 2017 tarihinde sona erecektir. 

Söz konusu programlar sadece kamu personellerine yöneliktir. Kanuni düzenleme gereğince, gündüz programlarını kazanan adaylar, kuramlarınca izinli sayılarak programa devam edebilmekte; akşam programlarının dersleri saat 17.30'da başladığı için bu programlarda izin koşulu aranmamaktadır.

KILAVUZUN DETAYLARI

LİSANS ÜSTÜ PROGRAM KONTENJANLARI

TEZLİ TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

Tezli Yüksek Lisans programı, öğrenim süresi dört dönem olup program en çok altı dönemde tamamlanır. Öğrenci, dönemler arasında dengeli olmak üzere, gündüz programlarında en az toplam 30 kredi karşılığı 10 ders, akşam programlarında en az toplam 27 kredi karşılığı 9 ders almak zorundadır. Bahar Döneminde kredisiz bir seminer dersine devam zorunluluğu bulunmaktadır. Başka bir tezli yüksek lisans programına kayıtlı olanlar, tezli programı tercih edemezler.

Tezsiz Yüksek Lisans programı, öğrenim süresi, programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en az iki dönem, en çok üç dönemdir. Tezsiz programda öğrenci, dönemler arasında dengeli olmak üzere gündüz programlarında en az toplam 36 kredi karşılığı 12 ders, akşam programlarında en az toplam 33 kredi karşılığı 11 ders almak zorundadırlar Gündüz ve akşam programlarındaki öğrenciler kredisiz bir dönem projesi dersi almalıdırlar. 

BAŞVURU ŞARTLARI

- En az dört yıllık lisans öğrenimi veren bir yüksek öğretim kurumunu bitirmiş olmak,

- Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor olmak. (Yüksek lisans programlarına çalıştığınız kurum itibariyle başvurup başvuramayacağınızı belirlemek için Başbakanlık web sayfasında yer alan kurum ve kuruluşları kontrol ediniz.)

- Dört yıllık lisans öğrenimi diplomasını aldıktan sonra en az dört yıl kamu kurum ve kuruluşlarında veya kamu kurum ve kuruluşları niteliğindeki meslek kuruluşlarında (askerlik dâhil) fiili olarak çalışmış olmak, (Süre hesabında programın öğretime başladığı tarih esas alınır. 2017-2018 Akademik Takvimine göre 18 Eylül'de dersler başlayacağı için 18 Eylül 2013 tarihinden önce lisans (4 yıllık) diplomasının alınmış olması ve aynı zamanda kamu hizmetine başlanmış olması gerekir. Eğer lise mezunu olarak kamuda çalışmaya başlamış ve kamuda çalışıyorken lisans mezunu olmuş iseniz lisans mezuniyet tarihinizden sonraki hizmet sürenizin 4 yıl olması gerekir. Kamuda çalışmaya başlayalı 8 yıl olsa dahi eğer lisans mezuniyetinden sonraki hizmetiniz 2 yıl ise başvuru koşullarını sağlamamış olursunuz.)

- Programa katıldığı tarihte 45 yaşını geçmemiş olmak, (18 Eylül 1972'den sonra doğanlar başvuru yapabilir.)

- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES/e-ALES) eşit ağırlıklı puan türünde en az 55 puan almış olmak. (ALES puanının geçerlik süresi 3 yıldır. 2017 Mayıs ALES puanı kabul edilir.)

- Giriş sınavlarında başarılı olmak,

- Gündüz programlarına devam edebilmek için eğitim süresince kurumlarından izinli olduğunu belgelemek. (Gündüz programlarında öğretim süresinin birinci akademik yılında ücretli izinli sayılacak adaylar, izinlerini kurumlarından kendileri alacaklardır. Akşam programları için bu belge aranmamaktadır).

- Akşam programlarına başvuru için, başvuru sırasında Ankara il sınırları içinde çalışıyor olmak.

-  Başka bir üniversitede kamu yönetimi, yerel yönetimler ve siyaset bilimi alanlarında halihazırda herhangi bir tezli ya da tezsiz lisansüstü eğitim programına kayıtlı olanlar ya da mezun olanlar, Kamu Yönetimi (Gündüz) ve Yerel Yönetimler Yüksek Lisans Programlarına başvuru yapamaz, kayıt yaptıramaz, programa devam edemez.

- Aynı anda birden fazla programa başvuru yapılamaz. Son başvuru tarihinden sonra program değişikliği yapılamaz. Aday, öğrencilik hakkı kazanması durumunda kayıt yaptırdığı yüksek lisans programından başka bir programa geçiş yapamaz.

- Adaylar, örnek beyanı (s.13) çıktı alıp imzalayarak Başvuru Takvimi'nde belirtilen tarihe kadar getirecekleri belgelerle birlikte teslim etmelidirler.

- Bu broşür ve TODAİE web sayfasında “Genel” başlığı altında “Yönetmelik ve Yönergeler” bölümünde yer alan “TODAİE Lisansüstü Öğretim Yönetmeliği” dikkatlice okunmalıdır. Başvuru koşullarını sağlamıyorsanız, başvurunuz onaylanmayacaktır.

Kılavuz İçin Tıklayınız. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.