Torba Kanun Tasarısında Kamu Personellerine İlişkin Düzenlemeler

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki (MTV) artışın gündemi işgal etmesiyle birlikte gözlerden kaçan olay torba kanun tasarısında kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren düzenlemeler oldu. Peki bu düzenlemelerin içinde neler yer alıyor. Detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Kamu Personelleri 07.10.2017, 18:40 07.10.2017, 19:09
Torba Kanun Tasarısında Kamu Personellerine İlişkin Düzenlemeler

Bakanlar Kurulu kararınca kabul edilen ve TBMM'ye sunulan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda kamu çalışanlarını ilgilendiren birçok yeni hüküm yer alıyordu. Ancak MTV zammı gündeme oturdu ve bu durum gözlerden kaçtı.

Torba Kanun Tasarısı 130 madden oluşuyor. Bu 130 maddeden oluşan tasarıda kamu çalışanlarına ilişkin düzenlemelerden bazılarını söyle ele alıyoruz:

Gelir Vergisinin 3. Dilim Oranı Yüzde 27'den Yüzde 30'a Çıkıyor

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılarak, ücretten kesilen gelir vergisi tarifesinin 3'üncü dilimine uygulanan yüzde 27 oranının yüzde 30’a çıkarılması bekleniyor. Bu düzenlemenin mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda, kamu görevlilerinden bazılarının aylık ücretinden kesilen gelir vergisinin yıllık toplam miktarı arttırılacak.

Asgari Ücrette Düşüş Olmayacak!

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılarak, gelir vergisi uygulamaları nedeniyle 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ödenen net asgari ücret rakamı 2017 yılı Ocak ayına ilişkin net asgari ücret rakamının (1.404,06 TL) altında kalacak olanlar için, aradaki farkın ücretlinin asgari geçim indirimine ilave edilmesi suretiyle karşılanması sağlanacak.

Şehit Yakınları ve Gazilerin Çalışma Alanlarında Değişiklik Söz Konusu

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında istihdam hakkı bulunanların, bu haktan yararlanmalarında aranan yaş sınırı kaldırılıyor, şehitlerin anne, baba ve kardeşlerinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda bu hakkın da şehit çocukları veya şehidin eşi tarafından kullanılmasına olanak sağlanıyor.

Şehit Yakını Hizmetliler Memur Kadrosuna Taşınıyor

15 Temmuz Darbe girişiminin bastırılması sırasında yaralananlardan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1'inci maddesi kapsamında istihdam hakkı bulunanların atama tekliflerinin hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine memur unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılması öngörülüyor.

Ayrıca, bu düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihe kadar geçen sürede hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara ataması yapılanların da memur unvanlı kadrolara atanması sağlanacak.

Kişisel Verilerin Korunması Kanununda Değişiklik

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununda değişiklik yapılmak suretiyle, hâkim ve savcıların da kendilerinin muvafakatiyle Kişisel Verilerin Korunması Kurumunda geçici olarak görevlendirilebilmelerine imkan tanınıyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)