TÜİK Başkan Yardımcılığı Görevine Getirilen Yinal Yağan Kimdir?

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) Başkan Yardımcılığı makamına atama yapıldı. TÜİK Başkan Yardımcılığı görevine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Enerji Bakanlığı döneminde birlikte çalıştığı Yinal Yağan getirildi.

Kamu Personelleri 07.10.2018, 00:48 07.10.2018, 01:19
TÜİK Başkan Yardımcılığı Görevine Getirilen Yinal Yağan Kimdir?

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) Başkan Yardımcılığı görevi için gece saatlerinde atama yapıldı. 

Habertürk'te yer alan habere göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcılığını vekaleten yürüten Enver Taştı bu görevden alınarak yerine Yinal Yağan getirildi. 

TÜİK BAŞKAN YARDIMCILIĞI KADROSUNA ATAMA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcılığı görevini bir süredir Enver Taştı yürütüyordu. Söz konusu makama yapılan atama sonrası TÜİK Başkan Yardımcılığını vekaleten yürüten Enver Taştı görevinden alındı. Enver Taştı tarafından yürütülen bu pozisyona ise Yinal Yağan atandı. Yinal Yağan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile birlikte Enerji Bakanlığı döneminde çalışmışlardı. Göreve vekaleten bakan Enver Taştı ise müşavir kadrosuna alındı. 

Ayrıca TÜİK'te başkanlık makamı da halen vekaleten yürütülüyor. Bu görev içinde kısa zaman içinde bir atama yapılması bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcılığı bölümünde en önemli anket ve istatistikler gerçekleştiriliyor. Başta işsizlik verileri olmak üzere enflasyon ve demografik istatistikler de bu dairede gerçekleştiriliyor. Ayrıca yine bu başkan yardımcılığı uluslararası ilişkiler konusunda da yetkili.

YİNAL YAĞAN KİMDİR?

Yinal Yağan Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Ululslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. İlk olarak 1991 yılında Başbakanlık Hazine ve Dış Ticret Müsteşarlığı ve İhracat Genel Müdürlüğü'nde Uzman Yardımcısı olarak görev aldı. Daha sonra Dış Ticaret Uzmanı olarak görev yapan Yinal Yağan 2000 yılında Tunus Büyükelçiliği'ne Ticaret Müşaviri olarak atandı. Daha sonra Başbakanlıkta göre alan Yağan Başbakanlık Dış Ticret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü'ne Daire Başkanı olarak atandı. 

Bundan sonraki süreçlerde bazı pozisyonlar için vekaleten yürüten Yinal Yağan yeniden Tunus Büyükelçiliği'ne Ticaret Müşaviri olarak atandı. 2016 yılına kadar yürüttüğü bu görevin ardından Ekonomi Bakanlığı'nda Dış Ticaret Uzmanı olarak görev alan Yinal Yağan 2017 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
Bilge Kağan 10 ay önce
Bu cv ile tüik e hangi konuda katkı sağlayacak acaba. Sbf Uluslararasi iliskilerde istatistik dersleri verilmez. Istatistikle en fazla ithalat ihracat rakamlarına bakarken muhatap olmustur. Yok mu kardesim koskoca memlekette soyle doktorali bir istatistikci veya ekonometrici. Kıran mi girdi bu kadar unv var.
hakan erbaş 2 hafta önce
haziran enflasyonu 0.03 çıkarsa başkan birilerini memnun etmiş demektir