Türk Eğitim- Sen'den Flaş 3600 Ek Gösterge Talebi! 3600 Ek Gösterge Son Dakika Gelişmeleri

Türkiye Eğitim- Sen'den 3600 ek gösterge hakkında yeni bir açıklama geldi. 3600 ek gösterge hakkında ise; "Bütün Kamu Çalışanlarını Kapsayacak Şekilde Tbmm Tatile Girmeden Ek Gösterge Düzenlemesi Hayata Geçirilmelidir" ifadeleri kullanıldı... Ayrıca 3600 ek göstergeden ilk etapta polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi şeklinde gerçekleştirileceği duyurulmuştu bunun yanı sıra dul ve yetimlerin de ek göstergeden yararlanabileceği bildirildi.

Kamu Personelleri 11.06.2019, 14:42 11.06.2019, 14:58
Türk Eğitim- Sen'den Flaş 3600 Ek Gösterge Talebi! 3600 Ek Gösterge Son Dakika Gelişmeleri

Türkiye Kamu Sen’e bağlı olan sendikaların İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan şube başkan ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla beraber 8-9 Haziran 2019 tarihinde toplantı yapıldı.

Toplantıda söz alan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Talip Geylan kamu çalışanlarının gündemleri hakkında detayları paylaştı;

Talip Geylan'ın açıklamalarından satır başları;

3600 EK GÖSTERGE

"Bu sözün üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Ancak hala bir adım atılmadı. Ek gösterge, Torba Kanun’da mutlaka yer almalıdır.

Tabi sadece 4 meslek grubunun değil, tüm kamu çalışanlarının ek göstergeleri güncellenmelidir. Hatta Ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmet sınıfına da ek gösterge verilmelidir.

Bu minvalde Türkiye Kamu-Sen bir kanun önergesini TBMM’ye ulaştırmış durumdadır. Beklentimiz bu tasarıya bütün partilerin sahip çıkmasıdır.

Hükümet, TBMM tatile girmeden ek göstergeyi hayata geçirmelidir."

TOPLU SÖZLEŞME

"Kamu çalışanlarının tüm meselelerini masaya taşıyacağız. Fakat özellikle iki konuda ısrarcı olacağız. Bunların ilki sözleşmelilerin kadroya alınmasıdır.

Geçici işlerin yapılması için ihdas edilen 4/B kadrosunun günümüzde adeta asal istihdam modeli olarak görüldüğü gün gibi ortadadır.

Sözleşmeliler kadroya alınmasının yanında, kamuya artık sözleşmeli pozisyonunda değil asal kadroda eleman alınmalıdır. İkinci önemli bir konu da kamuda mülakat sisteminin getirdiği sıkıntılardır.

İstisnasız kamu kurumlarında mülakatla çalışan alımına son verilmelidir. Ehliyet ve liyakatin değil, yandaşlığın baz alınarak değerlendirmeye tabi tutulduğu mülakat sistemi kamunun ciddiyetine de zarar vermektedir.

İşi bilmeyen yandaşların doldurduğu kadrolarda hakkaniyetin olmayışı vicdanları da yaralamaktadır."

3600 EK GÖSTERGE NEDİR? NE ANLAMA GELİR?

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli unsurlardan biridir.

Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir.

Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1'inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler.

PEKİ 3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKACAK?

Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç yazısında Ek gösterge meselesi için bir tarih verdi. İstanbul'da yerel seçimin tekrarlanması sebebi ile Meclis'in 23 Haziran tarihine kadar faaliyet gösteremeyeceği açıklandı. Diğer yandan 3600 ek göstergenin 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe gireceği düşünülüyor.

.

Yorumlar (3)
Recayi yildirim 6 ay önce
3600 ek gostergesinin 4 meslek grubuyla sinirlandirilmasi hakkani degildir 2200 ek gostergesi olan tum kamu personeline verilmesi haksizligin onune gececektir sendika temsilsilerini bu taleplerimizin siki takipcisi olacaklarini umuyor ve inaniyoruz.
Misafir 6 ay önce
Hala konuşuluyor olması bile üzücü başka söze gerek yok
Purtaş 6 ay önce
Yere batsın 3600, bu bir lütuf değil ilgili sorumlu ülkeyi yöneten zevat...Allah sizleride 3600-e muhtaç etsin inşaAllah nokta