Yardımcı Hizmet Sınıfı (YHS) Personellerinin Kadro ve Ek Gösterge Mağduriyetleri Giderilmeli

Kamu kurumlarında Yardımcı Hizmet Sınıfında (YHS) bulunan personellerin mağduriyet yaşadığı çok sayıda nokta bulunmakta. Bu kapsamda kamuda görevli yaklaşık 110 bin yardımcı hizmet sınıfında bulunan personelin kadro ve ek gösterge konularında yaşamış oldukları diğer mağduriyetleri Kamupersoneli.net olarak haberimizde değerlendiriyoruz.

Kamu Personelleri 28.10.2018, 00:43 28.10.2018, 01:14
Yardımcı Hizmet Sınıfı (YHS) Personellerinin Kadro ve Ek Gösterge Mağduriyetleri Giderilmeli

Devlete bağlı kurumlarda ve bakanlıklarda yardımcı hizmet sınıfına tabi yaklaşık 110 bin civarında personel (mühendis, teknisyen, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur) bulunuyor. YHS personellerinin büyük bir kısmı ise lise ve üzeri mezuniyet derecelerine sahipler. 

Çalışmakta oldukları kurumlarda yardımcı hizmet sınıfı unvanlarında görev yapan bu personeller bulundukları hizmet sınıfı kaynaklı olarak çok sayıda konuda mağduriyet yaşıyorlar. Maaş, emeklilik, görevde yükselme gibi konularda yaşanan bu sorunları Kamupersoneli.net olarak dile getiriyoruz. 

YARDIMCI HİZMET SINIFI PERSONELLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Kamu kurumlarında göre yapan yardımcı hizmet sınıfı personelleri, Devlet Memurları Kanununa göre devlet memuru oldukları halde diğer memurlara sağlanan haklardan yararlanamıyorlar. Bu hakların en başında ise maaş konusu geliyor. Yardımcı Hizmet Sınıfı personelleri memur statüsünde olmadıkları için diğer memurlardan daha düşük ücretlere çalışıyorlar. 

YHS personellerinin yaşadığı bir diğer sorun ise ek gösterge konusunda. Yardımcı Hizmet Personellerinin ek göstergeleri bulunmamakta. Hizmet sınıfları arasında ek gösterge konusunda yaşanan bu eşitsizliğin giderilmesi adına TBMM'ye soru önergeleri ve kanun teklifleri sunulmuş olsa da konuya dair somut bir adım atılmadı. Yardımcı Hizmet Sınıfı personelleri ile ilgili kararların yer aldığı 2005 yılı toplu sözleşmesinde, “Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre, bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması için çalışma yapılacağı” kararı bulunuyor. 

Geçtiğimiz günlerde Meclis Genel Kurulu'nda konuyu gündeme getiren Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, YHS personellerin mağduriyetlerine açıklamalar yapmıştı. Yardımcı Hizmet Sınıfı personellerinin maaş, ek gösterge ve görevde yükselme gibi konularda mağduriyetlerine vurgu yapan Süleyman Girgin sorunun çözümü için çağrıda bulunmuştu. Konuda ayrıca MHP ve CHP'li bazı vekiller tarafından da soru önergeleri ve kanun teklifleriyle Meclise taşınmıştı. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi henüz somut bir adım atılamadı.

Özetle; Kamuda görev yapan 110 bin Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının yapılması ve memur kadrolarına geçirilmeleri ek gösterge mağduriyetlerine de son verecektir. 

Kamupersoneli.net - ÖZEL Haber

Yorumlar (0)