Yeni Bir Sayfa Açıp Mülakatları Tümden Kaldırmamız Lazım

Kamu kurum ve kuruluşlarının personel ihtiyacı KPSS sonucu ve mülakatlar ile karşılanıyor. Ancak mülakat sistemi tartışılmaya devam ediyor. Bunun tek çözümü mülakatların kaldırılması olacaktır.

Kamu Personelleri 06.03.2017, 17:29
Yeni Bir Sayfa Açıp Mülakatları Tümden Kaldırmamız Lazım

Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına göre kamunun personel ihtiyacı karşılanmaktadır. KPSS puanı dışında yapılan mülakatlar (sözlü sınavlar),  tartışılmaya devam ediyor. Sözlü sınavlar konusunda herkesin ve her kesimin samimi olması gerekiyor.

Tek Çözüm Yolu Var: Mülakatları Tümden Kaldırmak

Kamu personel rejimi kapsamında personel alımlarıyla ilgili de bazı çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Referandumdan sonra nasıl bir düzenleme yapılacağını göreceğiz. Tek çözüm yolumuz var: Sözlü sınavları tümden kaldırmak. Kameraya çekelim önerisi var, çözüm değil. Geçti/Kaldı şeklinde değerlendirelim önerisi var, çözüm değil. Ne yaparsak yapalım çözüm olmayacaktır. Bir kişinin işe girmesinde başka birinin etkisi olmamalıdır. Bir aday, kamuya girme yeterliliğine sahipse KPSS+ Yazılı sınavlar + Güvenlik soruşturmasıyla atanabilmelidir.

Yeni Bir Sayfa Açalım, Mülakatları Tümden Kaldıralım

Vatandaşlar oğlunu/kızını işe girdirmek için birilerinin peşinde gezmeye bırakmalıdır. Her türlü cemaat ve benzeri oluşumlar farklı paralel yapılar oluşturmaya devam etmemelidir. Her bölümden mezun sayımız artıyor, KPSS’ye giren aday sayısı artıyor. Gelin eski alışkanlıklarımızı bir kenara bırakalım, hak eden kimse kamuya onları almalıyız. TBMM’ye mülakatların kaldırılmasına yönelik kanun teklifi verilebilir, uzlaşıyla yüce meclisimizden çıkarılabilir. Artık referans ve torpil kelimelerine ihtiyacımız kalmayacak kamu personel alım yöntemini benimsemeliyiz. 

Kamupersoneli.net Notu: Hiçbir grubun veya kişinin mülakat adı altında atamalara müdahale etmesine izin verilmemelidir. Mülakatları kaldıracak düzenlemelere ihtiyacımız var. Toplumdan gelen bu talebin değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

Zeki KARA / Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

Yorumlar (12)
yldrm 2 yıl önce
Teşekkürler
Fatma emre 2 yıl önce
Kaldirirsin mulakatlar bizim kpss puanimiz varken hicbir yere giremiyoruz ama kpss puanı 50 olan bile mulakatla ise giriyor buda bize haksızlıktir lütfen tüm yetkililere sesleniyorum mülakatlar kaldirirlsin bilegimizin ve bilgimizin gücüyle yani hakkimizla is istiyoruz
Kayserili 2 yıl önce
En iyisi
mavera 2 yıl önce
evet böyle güzel çözümler var aslında ama herkes işine geleni yapiyor..
mehmet 2 yıl önce
helal olsun zeki bey
Hüsami 2 yıl önce
Mülakat kaldırmalı hak eden hak ettiği yere girebilmeli mülakat denince ilk akla gelen torpil bu şeffaflığı bu hükümet ten umuyorum ve bekliyorum iyi günler dileklerimle
ali 2 yıl önce
binlerce kişi zaten fetö mağduru şimdi de mülakat mağduru olacak
nihat 2 yıl önce
Tüm yetkililere sesleniyorum mülakat kaldırılsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın