2016 KPSS Lisans Sonuçları için İtiraz İşlemleri Nasıl Yapılır?

2016 KPSS Lisans sonuçları açıklandı. Fakat bazı adaylar büyük süprizlerle karşılaştıklarını iddia etti. Peki KPSS Lisans sonuçları için itirazlar nereden ve nasıl yapılır?

KPSS 15.07.2016, 16:39 15.07.2016, 16:41
2016 KPSS Lisans Sonuçları için İtiraz İşlemleri Nasıl Yapılır?
2016 KPSS Lisans Sonuçlarına İtiraz Nasıl Yapılır?

ÖSYM Tarafından paylaşılan 2016 Kamu Personeli Seçme Sınavı (2016 KPSS) Lisans Kılavuzunda sonuçlar için itirazların nasıl yapılacağı açıkca belirtilmiştir.  İşte ilgili kılavuzda sınav sonuçlarına itiraz için yapılan açıklama ; 
Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak Merkezimize başvurmalıdır. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılmalıdır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük zaman aşımı süresini durdurmaz. Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 numaralı hesabına (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir (Bu hesaba sınav ücretleri kesinlikle yatırılmamalıdır.). Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır.


Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır. 6114 sayılı Yasa gereğince sınavlarda kullanılan soru kitapçıkları sınav sonuçlarının ilanından 6 ay sonra, cevap kâğıtları ise 1 yıl sonra imha edilir. ÖSYM’de bulunan her türlü sınav evrakının aslı veya sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez. Ancak, “Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri” konulu duyuru doğrultusunda adaylar, sınavda kullanmış oldukları kendi soru kitapçığı ve cevap kâğıdını Merkezimizde (Ankara’da), her oturum ayrı ayrı olmak üzere ücreti karşılığı inceleyebileceklerdir.

Sınav hakkındaki tüm duygu ve düşüncelerinizi forum.kamupersoneli.net adresinden bizlerle ve diğer adaylarla paylaşabilirsiniz.

Kamupersoneli.net | Ankara
Yorumlar (14)
mehmet 3 yıl önce
ne iptal olur nede itirazdan bir cacık çıkar burası türkiye
enes 3 yıl önce
hatalı okuyorsa ve bu kesinleşiyorsa sınav iptal edilmeli nasıl bir ülke ki bu
süleyman 3 yıl önce
arkadaşlar benimde sonucumda şüphelerim var dogru sayımın daha çok oldugunu düşünüyorum sanki gözden geçirdiğimde dogru ve yanlış sayıları ters yazılmış gibi tesadüfün bu kadarı bence ösym internetten vatandaşların yapmış olduğu cevap anahtari ve kitapçığınıda göstermesi lazımki herkes ne yaptıgını bilmeli bence bu o kadar zor olmasa gerek
eray 3 yıl önce
Açıklanan soru kitapçığı ve cevap anahtarından her soruya tek tek bakıp netlerimi çıkarttım ve açıklanan resmi sonuç belgemdekilerle arada 17 doğru genel yetenekte, 16 doğru ise genel kültür kısmında eksik gözüküyor. 1-2 soru bile değil. Ayrıca cevabını ne yaptığımdan emin olmadığım soruları yanlış olarak hesaplamıştım kendim kontrol ederken yani en kötüsüne göre hesaplamıştım kendim. İtiraz ettim bakalım n'olacak.
kerem 3 yıl önce
nasıl itiraz ettiniz bende yapacam dilekçe seyini anlamadım cok açayıp tutarsızklık var benim sonuctada beklentimin cok altında
burcu 3 yıl önce
nasıl itiraz ettiniz? ben de itiraz edeceğim. herşeyi işaretlediğime eminim sonuç kağıdında 3.9.maddesi gereğince hesaplanmamıştır yazıyorr
Emine şan 3 yıl önce
Benim sınavım kurallara uymadigim için iptal edilmiş şoka girdim sınav anında herhangi bir tutanak da tutulmadi
hatice 3 yıl önce
Parmağımda alyans olduğu için sınavım iptal oldu (Madem alyansla sınava girilmesi yasak neden sınaw giriş belgesinde parantez içerisinde alyans hariç yazılıyor. Neden içeri alınıyor, görevliler uyarmıyor tutanak tutulmadan sınav iptal ediliyor) Bu nasıl bakış açısıdır, nasıl bir ADALETTİR, nasıl bir ÜLKEDE yaşıyoruz...)
osman 3 yıl önce
69,99870 almışım şaka gibi 70 almam yetiyordu
Nuran 3 yıl önce
Emine şan, benimde iptal olmuş ama hiç bir sorun yok. Herşey olması gerektiği gibiydi. Sende sorun ne olabilir?
Bilal 3 yıl önce
Nasıl ihtiraz ediliyo
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın